היום (ה') בבוקר, הוגש כתב אישום נגד תל אביבי בן 36, בגין איומים על רקע עוינות כלפי ציבור מחמת נטייה מינית, לאחר שלפני כשבוע תקף את הרקדן והכוריאוגרף עידו תדמור.

על פי כתב האישום, הצעיר ניגש אל תדמור בזמן שישב בבית קפה בעיר, וצעק לעברו כי אין מקום להומואים בארץ, תוך שהוא משתמש בביטויים המתארים את ההומואים כ"סיבה לריקבון בארץ", וטוען כי "צריך להעיף את כולם". כשנוכח לראות כי תדמור מסרב להתייחס אליו, איים התוקף על תדמור שהוא ידאג שידקרו אותו ואמר כי מעתה יצטרך להסתכל ימינה ושמאלה כדי לוודא שלא באים לדקור אותו.

בשיחה עם mako גאווה הסביר תדמור כי ההחלטה להגיש תלונה התחזקה לאחר העימות שקיימה המשטרה בינו לבין התוקף.

"באופן טבעי עלתה בראשי השאלה האם אני מגיש תלונה נגדו במשטרה, מטבעי אני לא נכנע לפחד כזה או אחר והבנתי שלמקרה הפרטי שלי יש ערך חברתי גדול ורחב יותר, ולכן ברור שאני צריך להתלונן. ההחלטה הזו התחזקה אחרי שנפגשתי בו בפעם השנייה במסגרת עימות שהתקיים מול שוטרים, בו הוא חזר על הדברים שאמר לי ברחוב בצורה מאוד ברורה".

שליסל בעת מעצרו (צילום: רויטרס, חדשות)
"המקרה המזעזע בירושלים עורר את שני הצדדים" | צילום: רויטרס, חדשות

בין שאר הדברים, אמר התוקף לתדמור ולשוטרים כי אנו חיים בתקופה בה 12 השבטים חוזרים לארץ ישראל, ומפני שבין השבטים לא היה שבט של הומואים, אין לנו מקום בארץ. עוד הוסיף התוקף ואמר כי אם נמשיך עם המצעדים בירושלים אז יקרו פה פוגרומים.

"אחרי שהוא חזר על זה שוב, ועוד בפני שוטרים, ידעתי שעשיתי צעד נכון", אומר תדמור, "כי לא מדובר באדם אחד, אלא בחלק מהחברה שחושב בצורה מעוותת כזו, שאינה מקבלת בשום דרך אותנו כקהילה שחיה ונושמת וזכאית לשוויון פה בארץ".

אתה מרגיש שלמקרה יש קשר לרצח שאירע במצעד הגאווה בירושלים?

"אין ספק שהמקרה המזעזע בירושלים עורר את שני הצדדים. הוא גם עורר את היכולת והרצון של הצד הקיצוני לבוא ולהגיד 'אנחנו כאן ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שלא תהיו פה', ומצד שני הוא עורר את התקשורת ברמה כזו שכל מקרה כזה מקבל פוקוס, שלדעתי הוא חיובי כי הוא שם זרקור על המצב האמיתי בו אנחנו חיים בארץ. על פני השטח נראה שהקהילה עשתה הרבה מאוד צעדים קדימה, אבל יש עוד כל כך הרבה צעדים שצריך לעשות, וכל עוד אנחנו לא זוכים לשוויון זכויות מלא, אנחנו נמצאים במיעוט ובצד החלש. ובצד המכוער של האופי האנושי, הצד החלש הוא תמיד מוכה, ונדחה ונדקר".

מהו המסר שלך לחברי קהילה שנתקלים בהתקפות דומות?

"אני חושב שהמקרה של איומים בדקירות הוא מקרה קיצוני, אבל אנחנו יודעים שמקרים דומים של אלימות כזו או אחרת כלפי חברי הקהילה קיימת בקטן ובגדול. אני משער שרבים מאלו שחווים תהליך של יציאה מהארון חווים זוג של אלימות בשלב כזה או אחר של החיים שלהם. אני קורא לכולם, לא רק בתוך הקהילה הלהט"בית אלא לכל מי שעובר חוויה כזו, שהיא אינה מקובלת בשום דרך, לצאת עם זה החוצה ולהתלונן, כי רק בדרך הזו אנחנו נמגר את הבעיה".