לירוי בר נתן, גבר טרנסג'נדר בן 30 המתגורר בשכונת יד אליהו בתל אביב, הותקף באלימות בשבוע שעבר על ידי קבוצה של מספר תלמידים מתיכון דתי הנמצא סמוך לביתו. בר נתן סיפר ל-mako כי ביום התקיפה יצא בשעות הבוקר לסידורים, בדיוק בזמן בו תלמידי בית הספר היו בהפסקה.

"נאלצתי כמו כל פעם ללכת ליד התיכון והרגשתי שמישהו יורק לי על הראש", נזכר. "נער אחר זרק עלי אבנים ואז הצטרפו אליהם עוד שישה או שבעה נערים שגם ירקו עלי וזרקו אבנים. הם פגעו בי, אבל לשמחתי לא ברמה שנאלצתי לקבל טיפול רפואי. הם המשיכו ללכת אחרי לאורך הגדר עד שעברתי את בית הספר ולא היה להם לאן להמשיך". 

לדבריו של בר נתן, התלמידים גם הניפו לעברו אצבע משולשת וקיללו, אם כי הוא עצמו היה עם אוזניות ולא שמע את הצעקות לעברו. מאוחר יותר באותו היום, כשחזר לביתו בצהריים, הוא צילם את שלט התיכון ואת חבורת הנערים שישבו בחוץ עם שני מורים. "הם שוב קיללו אותי, אבל הפעם לא זרקו אבנים כי כנראה הם לא רצו להסגיר את האלימות שלהם. המורים שישבו לצידם לא התייחסו בכלל".

בר נתן מתגורר בדירה הסמוכה לתיכון כבר שלוש שנים והוא מספר כי בתקופה זו התרגל למבטים ושאלות מטרידות מצד הנערים, אם כי עד כה לא חווה אלימות פיזית קשה כמו זו. "אין לי שום ספק שהם עשו את זה בגלל שאני טרנסג'נדר עם נראות נשית", הוא מספר. "אני רגיל להערות ושאלות כמו 'אם אני בן או בת'. לפעמים עניתי להם שאני בן ואם הם ענו דברים כמו 'איכס' לא הגבתי וזרמתי להמשיך את השיחה. פיזית אני נראה בן 15 והם חושבים שאני בגיל שלהם, אבל אין לי על מה לשוחח איתם. אני לבוש שונה ושפת הגוף שלי שונה".

לירוי בר נתן (צילום: ניצן קרימסקי, דניאל יחזקאל)
לירוי בר נתן | צילום: ניצן קרימסקי, דניאל יחזקאל

למרות שהיה רגיל ליחס עוין מצד תלמידי התיכון, לירוי משתף כי התקיפה האחרונה גרמה לו להתערער ביחס למראה החיצוני שלו. "בדרך חזרה מהסידורים ראיתי את ההשתקפות שלי בחלון ראווה ופתאום תהיתי מה לא בסדר בי, במקום לשאול מה לא בסדר איתם", אמר. "פתאום חשבתי שאולי אני צריך להשתנות ולא להתלבש ולהיראות איך שאני רוצה רק כדי לא לספוג אלימות. התחלתי להאשים את עצמי, כאילו אני זה שמשכתי את האש. המחשבה הזאת העציבה אותי מאוד".

בר נתן שיתף בחוויה הקשה את חברי קבוצת הפייסבוק של שכונת יד אליהו, בה חברים קרוב ל-3,000 אנשים, ובעקבות הפרסום התקשר אליו מנהל בית הספר והבטיח כי הוא שוחח עם הנערים ופועל לחנך אותם לקבלת השונה. "הוא ביקש ממני להוריד את הפוסט ואמר שאני מכפיש את שם בית הספר", נזכר בר נתן. "התחושה הייתה שהוא חושב שהפוסט חמור יותר מאשר האלימות שחוויתי. הוא אמר שאם לא אוריד אותו, אז שאערוך ואוסיף שהעניין טופל. אבל העניין לא טופל. זה הרגיש לי עברייני מאוד הדרך שבה הוא דיבר איתי". 

הסיפור לא נחתם בזה וכעבור מספר שעות התקשר אל בר נתן מורה המלמד בתיכון. "הוא אמר לי שהוא עורך דין והבהיר לי במפורש כי פנייה למשטרה לא תעזור, כי התלמידים בני 12 וחבל על הזמן שלי. מעבר לזה שזה לא נכון ברמה החוקית, זה גם שונה מאוד ממה שמנהל בית הספר אמר, כי מדובר בתלמידים בכיתה ח'. הוא ניסה להפחיד אותי, אבל בדרך נחמדה. הוא שאל אם אני בבית ורוצה לרדת למטה כדי 'לסגור איתו את העניינים'". 

לדבריו של בר נתן, בניגוד להתנהלות חסרת הכבוד של הצוות החינוכי, הוא דווקא זכה לתמיכה גדולה מצד התושבים הפוסט שפרסם. "היו המון אנשים שהצטערו שעברתי את החוויה הזאת וכתבו שזו לא הפעם הראשונה שהנערים האלה מפחידים אנשים בשכונה". 

בר נתן סירב להוריד את הפוסט ולמחרת התקרית ניגש לתחנת המשטרה להגיש תלונה. "אני יודע שזה יכול להיחשב לכאורה כמקרה קטן לעומת דקירה, אבל הקהילה הטרנסית נמצאת במצב כל כך קשה וסובלת משיעורים גבוהים של אובדנות", הסביר בר נתן את החלטתו. "אחת הסיבות לכך היא חוסר מענה גם במערכת הרווחה וגם במסגרת החוק. אני מקווה שהפעם הפנייה למשטרה תצליח לעשות שינוי כלשהו". לדבריו, אתמול (רביעי) נמסר לו מצוות החקירה כי עד כה נמצאו שלושה חשודים. 

"אף אחד ואף אחת, בשום חלק של העיר או הארץ, לא צריך לחשוש לביטחונו האישי, עם ובלי קשר לנטייה מינית או זהות מגדרית", אמר ל-mako איתי פנקס-ארד, חבר מועצת עיריית תל אביבי יפו ומחזיק תיק הלהט"ב, שעמד בקשר ישיר עם בר נתן וסייע לו בהליך מול המשטרה. "טוב עשתה המשטרה כשנכנסה לעומקם של הדברים ואני מקווה שתהיה חקירה ממצה עם תוצאות. לצד זה, נדרשת עבודה מול התוקפים, גם במישור החינוכי". 

 

ממשטרת ישראל נמסר: "עם קבלת התלונה לפני כשבוע בחשד לתקיפת אזרח ברחוב, המשטרה פתחה בחקירה, במסגרתה בוצעו מגוון פעולות לרבות איסוף אמצעים פורנזיים ואמצעי תיעוד מהזירה. בהמשך נחקרו מס׳ חשודים במעורבות בשילוב שירות מבחן לנוער. נמשיך לחקור במטרה להגיע לחקר האמת". 

מעיריית תל אביב יפו נמסר: "העירייה רואה בחומרה את המקרה ופעלה מיידית בעבודה עם צוות בית הספר לקיום תהליך משמעתי וחינוכי בבית הספר. מכיוון שהוגשה תלונה והנושא בחקירה לא נוכל להתייחס מעבר לכך".