>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אישה מאחור
ביקשה לדחות את השידור (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
חוסר רגישות כלפי צעירה טרנסג'נדרית או עשיית עוול לבמאית? זהו הפולמוס שעומד במרכזו של הסרט "שקרים בארון" של הבמאית שירלי ברקוביץ. הסרט נעשה לבקשתה של צעירה טרנסג'נדרית, שעברה תהליך לשינוי ביולוגי מאחורי הגב של הוריה, וביקשה מברקוביץ לתעד את הסרט. הסרט מוצג כיום בסינמטקים בירושלים, שדרות ותל אביב. אלא שהצעירה שתועדה בסרט פרסמה כעת עצומה, ובה היא קוראת לדחות בשמונה חודשים את שידורו הצפוי של הסרט בשבוע הבא בערוץ yes דוקו.

"לפני שלום שנים עשיתי שינוי מין מזכר לנקבה מאחורי הגב של הורי", אומרת הצעירה בעצומה שכתבה. "בזמנו כל התהליך תועד במצלמה. אחרי ההתמודדות הקשה שעברתי אחרי הניתוח, שכללה היחשפות בפני הורי והתאקלמות מחדש בחברה, הגעתי למצב של הצלחה. כבר שנתיים שאני לומדת לימודים גבוהים בכיתה המורכבת מגברים, שמכירים אותי רק כאישה ולא יודעים על עברי.

"אני עומדת לסיים את לימודיי בעוד כשמונה חודשים, באוגוסט 2013, והבקשה היחידה שלי היא לדחות את מועד שידור הסרט הדוקומנטרי עד לסוף הלימודים. לא אוכל לתאר במילים את הנטל הנפשי שיהיה עלי אם עברי ייחשף בכזו פתאומיות ופומביות. לא רק שהתדמית שבניתי בעמל רב תירמס, אלא שאני חוששת מאוד שיתפתחו איומים פיזיים ממשיים על ביטחוני ושלומי מאנשים שלא יוכלו לקבל את השינוי הזה".

"כל מה שביקשתי הוא לדחות את השידור – זאת לא בקשה מוגזמת"

עוד נכתב בעצומה: "את הסרט צילמתי למען הקהילה, בשביל להראות עד כמה חשוב להילחם על החלומות האישיים ועל חופש הבחירה והביטוי. לדברים הללו אין מחיר, ולכן גם לא ביקשתי ולא קיבלתי תשלום על הסרט – ואף לא התערבתי בעריכתו.

"הדבר היחיד שביקשתי הוא לדחות את שידורו בכמה חודשים בכדי שאוכל לסיים את לימודי בכבוד, וכפי שהתחלתי אותם בפני כולם, כאישה. אם ישודר הסרט כעת, הרי שמטרתו כולה תובס. אני מרגישה שחופש הבחירה שלי בעניין המדובר נלקח ממני מאותם מקורות שמציגים את המסע הקשה שעברתי להשיג אותו".

אין תמונה
פוסטר הסרט "שקרים בארון". השקעה של שלוש שנים

בראיון ל-mako גאווה שנעשה לפני מספר חודשים, סיפרה הצעירה כי הגילוי על אודות הסרט גרם למשבר בינה לבין הוריה, אולם דווקא על זה הם התגברו. "הייתה הידברות מול עורכי הדין של יס ומול שירלי הבמאית, אבל בסוף כל מה שביקשתי הוא לדחות את שידור הסרט בטלוויזיה", אמרה. "זאת לא בקשה מוגזמת, ואני מצפה שיפגינו רגישות כלפיי".

"זהו סרט יוצא דופן, אני מזמינה את הצעירה וחברותיה לצפות בסרט ולהיווכח"

מן הצד השני, הבמאית שירלי ברקוביץ מרגישה שנעשה לה סוג של עוול, בעיקר בתגובות המתלהמות משהו שפורסמו ברשת בתגובה לעצומה. "השקעתי את הנשמה שלי במשך שלוש שנים בעשיית הסרט", אמרה ל-mako גאווה. "התמסרתי מתוך תחושת, בלי להרוויח מזה. כידוע, לא מתעשרים מסרטים דוקומנטריים. במקרה הטוב אפשר להחזיר את הכסף שהושקע.

אין תמונה
סינמטק שדרות. אחד המקומות בהם מוקרן הסרט בימים אלה

"לפני שלוש שנים קיבלתי פנייה מהצעירה לתעד ולעשות סרט על התהליך אותו תכננה לעבור. לאחר שכנועים רבים נעתרתי לבקשתה. נחתמו מספר הסכמים בינינו, גם מול גורמים שלישיים, שלא כללו שום הגבלה או מועד. יחד שיתפנו פעולה, ויצאנו למסע הזה, כאשר מה שמסתתר מאחורי היוזמה של הצעירה זה המסר החשוב שברצונה להפיץ בציבור".

ברקוביץ מדגישה כי היא התרשמה עמוקות מהצעירה. "מדובר בבחורה מדהימה ובמשפחה מופלאה", אמרה. "אבל לא חשבתי לרגע שיום הקרנתו של הסרט יעבור על מי מנוחות. דיברו אליי לעתים לא בנימוס מופלג, איימו וזלזלו בי. ועכשיו מחתימים עלי עצומה ומפרים הסכמים.

"האמת היא, שציפיתי להרבה יותר, ואני מופתעת מהשקט היחסי. הרי ברור שלא מועד השידור מעניין מישהו, על אף שנדחה פעמים רבות – ובמשך יותר משנה לבקשתה והתחשבותה של הצעירה".

ברקוביץ אומרת כי לדעתה מדובר בסרט דוקומנטרי יוצא דופן. "לא אגזים אם אומר שאיש לא יכול להרשות לעצמו שלא לראות אותו", אמרה. "זוהי פיסת חיים שתועדה לאוסף של רגעים מרגשים, אוהבים, כואבים – גם פיזית וגם נפשית. זהו מסע להכרה בזכותו של האדם להיות מי שהוא רוצה להיות. ואני הייתי שם, מאחורי המצלמה, בשקט. לא מפריעה, לא מדברת, לא מתערבת. אני מזמינה את הצעירה וחברותיה לצפות בסרט ולהיווכח".

חברת yes: "כבר נענינו למספר פעמים לדחות את השידור"

מחברת yes נמסר בתגובה: "הצעירה עשתה מסע אמיץ ומעורר השראה. אנו מודעים לבקשתה לדחיית מועד שידור הסרט. היא פנתה אלינו בבקשות דחייה מספר פעמים בעבר -  ונענינו לכולן. יש לציין כי הסרט החל בעקבות פנייה של הצעירה לפורום היוצרים, ונעשה בשיתוף פעולה מלא של אור עם במאית הסרט.

"yes השקיעה למעלה מחצי מיליון שקל בסרט הזה, בהמשך לרצונה של אור ופנייתה לתעד את סיפורה. אנו מטפלים בחומרים שצולמו באהבה רבה ועדינות, כפי שתראו בסרט שישודר ביום רביעי הקרוב בערוץ yes דוקו".