רשת שילב פרסמה הבוקר (ראשון) מכתב התנצלות לעמית צוק, הלקוחה שטענה בחודש שעבר כי מנהלת החנות גערה בה בלשון זכר, חרף דרישתה לפנות אליה בלשון נקבה. ברשת ביקשו במכתב להדגיש שהתנהגות זו אינה הולמת את ערכי החברה ופיצו את צוק כספית, סכום שיעבור כתרומה לידי ארגוני להט"ב.

"סובלנות", כך בחרה הרשת לפתוח את מכתב ההתנצלות שפורסם בעמוד הפייסבוק של החברה. "אחת מלקוחותינו, עמית צוק, נפגעה מאוד ממנהלת החנות, שפנתה אליה בלשון זכר על אף בקשותיה לתקן. התנצלנו בפני עמית מעומק הלב והדגשנו כי התנהגות זו אינה הולמת את ערכי שילב, חברה המגדלת דורות רבים של תינוקות ישראלים". 

"אנו מכבדים כל אדם באשר הוא, ושואפים לקדם תרבות של סובלנות ושל קבלת האחר בחברה הישראלית בכלל, ובפרט ברשת", נכתב בהודעה וברשת סיפרו כי החליטו לנצל את האירוע כדי ללמוד ולהשתפר. ביחד עם צוק הם סיכמו על תוכנית פעולה משותפת לשנה הקרובה, במטרה לקרב ולאפשר למנהלי ועובדי הרשת להכיר טוב יותר את הקהילה הטרנסג'נדרית. 

 

"כמו כן, לבקשת עמית ובמעורבותה, נתרום סכום של כ-30 אלף שקלים ל'מעברים לקשת הטרנסית' ולאגודה למען הלהט"ב, שתי עמותות הפועלות לשינוי מציאות החיים של חברות וחברי הקהילה הטרנסג'נדרית והעצמתם, לטובת פרויקטים ייעודיים. חשבנו כי ראוי לשתף את לקוחותינו בהתנצלות לעמית, ובעיקר הדברים שסוכמו, ובכך למנוע את המקרה הפוגע והמיותר הבא", כתבו ברשת וחתמו: "תהיו מי שתבחרו להיות. ואהבת לרעך כמוך". 

עמית צוק, שהתעקשה על תגובה ראויה מהרשת, שיתפה את הפוסט והתרצתה: "ברשת שילב הבינו ותיקנו", כתבה, "אם בעקבות המקרה שלי ילמדו כל רשת וארגון בארץ גדולים כקטנים, חשיבותה של סובלנות, כיבוד השונה והאחר באשר הוא - עשיתי את שלי". 

עמית צוק (צילום: סטודיו צעדים)
"אם בעקבות המקרה כל רשת וארגון, גדולים כקטנים, ילמדו חשיבותה של סובלנות - עשיתי את שלי". עמית צוק | צילום: סטודיו צעדים

צוק מספרת שמאז יצאה מהארון כאישה טרנסית, האתגר הגדול ביותר שעמד בפניה הוא שינוי מציאות החיים עבור חברי הקהילה הטרנסית בישראל. בשלוש וחצי השנים האחרונות היא חשפה את סיפורה האישי פעמים רבות בסרט, בפסטיבלים בארץ ובחו"ל, בהיכלים וסלונים, ולעיתים שילמה על כך מחיר כבד. "אני מנסה להפוך את החברה לטובה, מכילה ומכבדת יותר. להראות שאנו לא פחות מוכשרים ומשכילים, אנשי משפחה ומחנכים טובים כמו כולם ותורמים לקהילה לפחות כמו אחרים, לעתים יותר".

צוק מספרת שניהלה שיח עמוק ויסודי מול רשת שילב וגילתה שדרה ניהולית המביעה סלידה מהתקרית והייתה נכונה לסייע לה במטרה שלה. "הם הוכיחו לי ולכם, כפי שנכתב גם בהתנצלות שפורסמה על ידם, כי האירוע שהתרחש בחנות הרשת אינו משקף את מדיניות החברה ונהליה. כולי תפילה כי הסכם פשרה זה ותוצאותיו הברורות, יהיו תמרור אזהרה ברור לכולם וימנעו הישנות מקרים כמו זה שאירע לי. חיו ותנו לחיות".