>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הלילה שלהם לא נגמר, השוטרים בפעולה (צילום: חדשות 2)
השפילו את הלקוחה הטרנסג'נדרית (אילוסטרציה) | צילום: חדשות 2

לאחר שבל רש, טרנסג'נדרית בת 45 מתל אביב, סיפרה כי הושפלה על ידי משטרת תל אביב בחודש שעבר, נראה כי הטרנספוביה עולה לבירה.

בשבוע שעבר הואשמה לקוחה טרנסג'נדרית שהגיעה למקווה, הפאב הגאה של העיר, על ידי חבורה של נשים, שהאשימו אותה בגניבת טלפון סלולרי. הנשים הזמינו משטרה, ולטענת בעלי המקווה, השוטרים התנהגו בצורה משפילה כלפי הלקוחה.

ירון גל, ליאב שניידר ודניאלה שנהב, בעלי המקום, מסרו כי ביום חמישי שעבר בסביבות השעה 2:00 בלילה הגיעה חבורת נשים צעירות למקווה. אחת מהן הבחינה כי אינה מוצאת את הטלפון הסלולרי שלה, והחלה לחפש אותו במקום, תוך שהיא מאשימה לקוחה טרנסג'נדרית כי גנבה לה את המכשיר.

"אותן בנות לא הסתפקו בכך", אומרים בעלי המקווה. "הן איימו על לקוחות ועל עובדים במקום באלימות פיזית, תוך כדי שהן מסתובבות וצועקות על כל מי שבמקום. בנוסף, לכאורה, הן ניצלו את החושך ואת האווירה על מנת 'לחפש את הטלפון', וגנבו ארנקים מתיקים שהיו בצד.

"לקוח מצא את הטלפון בשירותים והביא אותו לשחר, ברמנית שעבדה במשמרת, ודניאלה, אחת מהבעלים, חיפשה את הבחורה המון זמן גם במקווה, וגם ברחוב, ובסופו של דבר השיבה את המכשיר לבעליו.

"השוטרים בכלל לא טרחו לברר שהטלפון כבר נמצא ושהוא אצל בעליו"

למרות שהטלפון הושב אל האישה, היא וחברותיה המשיכו להאשים את הלקוחה הטרנסג'נדרית בגניבה, ולדברי הבעלים של המקווה, הן איימו לפעול נגדה באלימות. בהמשך הן התקשרו למשטרה להתלונן על גניבה.

בעלי המקווה (צילום: תומר ושחר צלמים)
הזעזעו. צוות המקווה | צילום: תומר ושחר צלמים

למקום הגיעה משום מה ניידת מג"ב ולא ניידת משטרה, ובה שני שוטרים. הבעלים גל ושניידר ניגשו לניידת וניסו לשאול את השוטרים מה קרה ולמה הם הגיעו, אך לטענתם השוטרים סירבו לשתף פעולה ולענות להם.

"ברגע שהשוטרים שמעו את הסיפור מחבורת הבנות שהתלוננה, והבינו שמדובר באישה טרנסג'נדרית לפניהם, החלו השוטרים להתייחס אליה בצורה מזלזלת ומשפילה, תוך כדי שהם מאשימים אותה בגניבה מבלי שהם בכלל בדקו את העניין", אומרים במקווה. "אותם שוטרים צעקו על הלקוחה שלנו, העליבו אותה, ואיימו עליה באלימות פיזית, כשהם בכלל לא טורחים לברר שהטלפון כבר נמצא ושהוא אצל בעליו".

"ארנקי הלקוחות נמצאו בפח – ללא מזומן וכרטיסי אשראי"

במקווה הוסיפו וטענו: "לאחר מסכת השפלות מחוץ למקווה ובתוכו, השוטרים רצו לדבר עם הלקוחה בחדר נפרד – השירותים. כן כן, שני שוטרים, גברים גדולים, ביקשו מלקוחה שלנו לגשת איתם לשירותים –  תרחיש משפיל מאין כמותו. ליאב וירון, מתוך דאגה ומחויבות הלכו איתם לשירותים, שם השוטרים לא פנו אל הלקוחה, וניהלו שיחה רק עם ירון.

המקווה (צילום: תומר ושחר צלמים)
המקווה בירושלים | צילום: תומר ושחר צלמים

"הלקוחה התעצבנה וצעקה על השוטרים שלא פנו אליה, ואחד השוטרים בתגובה צעק לשותפו: 'אני תכף מוריד לה סטירה'. לאחר המון צעקות והתפרצויות, השוטרים הבינו שבעצם הטלפון נמצא והושב לבעליו, ויצאו מהמקום בסביבות השעה 3:30".

בעלי המקווה מספרים כי זמן קצר לאחר מכן יצאה הלקוחה מהשירותים, שבורה ומזועזעת מההשפלה שנאלצה לעבור. "בהמשך, אחת מהבחורות שהיו בחבורה הבעייתית ובדיוק הלכה, אמרה לאחת הלקוחות שהיו מחוץ למקום: 'הארנקים שלכם בפח', ואכן, בפח שבשירותים נמצאו ארבעה ארנקים, כולם ללא מזומן, וחלקם ללא כרטיס אשראי".

"מבקשים את עזרת הלקוחות שהיו עדים לאירוע"

במקווה הוסיפו: "אנו מזועזעים מאירועי אתמול. אף פעם לא באמת חשבנו שניאלץ להתמודד עם אירוע טרנספובי או הומופובי בתוך כותלי המקווה. הבורות והחוצפה של שוטרי מג"ב הדהימו אותנו, ואנחנו מרגישים כואבים ומושפלים עם אותה הלקוחה. אנו גם מבטיחים שאותה חבורה של נשים לא תראה את פניה בתוך המקווה יותר.

"המקווה הוא המקום של כל אחת ואחד, להגיע ולהיות מי שהוא או היא. אין מקום לשנאה במקווה. אנחנו מקבלים ואוהבים את כל הלקוחות שלנו, ונדאג לשמור ולהגן על המקום ועל המבלים בו בכל דרך שנוכל".

הבעלים של המקווה הודיעו כי בכוונתם להגיש שתי תלונות במשטרה: האחת נגד הבנות החשודות בגניבה מהתיקים, ואחת נגד השוטרים, שלטענתם השפילו בצורה נוראית את אחת הלקוחות.

כמו כן, במקווה ביקשו את עזרת הלקוחות שהיו עדים למתרחש, ויש בידם פרטים שיכולים לעזור. "נשמח אם יוכלו לכתוב לנו בדואר האלקטרוני כל פרט שאולי יוכל לעזור לנו לטפל במקרה".

דובר מג"ב, רב-פקד שי חכימי, מסר בתגובה: "עם קבלת הפרטים, נערכת בדיקה ראשונית, שבסיומה כלל החומר החומר הועבר לבחינת המחלקה לטיפול בתלונות ציבור במשמר הגבול"

>> טרנספוביה במשרד הפנים

>> בעלי המקווה בהיכל הקהילה 2011