>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

 עידו ויואב מאיר  (צילום: תומר ושחר צלמים)
מגיע להם שוויון כמו לכולם. עידו ויואב מאיר | צילום: תומר ושחר צלמים

המאבק למען זכויות להט"ב בישראל אינו רק של ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים. מדובר במאבק של החברה כולה, מי שלו ילדים ונכדים בני הקהילה הגאה אשר רוצה עבורם הווה ועתיד שווים - כמו של כל אזרחי ישראל. מכתבו המרגש של דוד יבלונסקי, סב גאה לעידו ויואב מאיר, מבהיר עד כמה המאבק הגאה הוא מאבק של כולם.

יבלונסקי, ששרד את השואה ואת מחנות ההשמדה, עלה לישראל והקים בה משפחה לתפארת, החליט לשלוח מכתב מרגש לראש הממשלה נתניהו ובו דרישה להעניק שוויון זכויות לנכדיו, אשר מופלים על רקע נטייתם המינית. את המכתב פרסמו בפייסבוק נכדיו, יואב ועידו, הומואים הפעילים בקהילה הגאה ומתנדבים בארגון חושן. המכתב זכה לתגובות חמות ולשיתופים רבים ברשת החברתית.

"שמי דודק, נולדתי בפולין ב-1929. איבדתי בשואה את אבי, אחיי וכן מרבית משפחתי הקרובה. 
שרדתי את גטו לודג', מחנה ההשמדה אושוויץ, את צעדת המוות ומחנה ההשמדה מטהאוזן באוסטריה. מיותר לומר שיצאתי מכל זאת שבור בגופי ובנפשי, אבל עם רצון עז לחיות.

"עליתי לארץ בשנת 1945 ונקלטתי בקיבוץ מענית. כאן לראשונה הבנתי שחייבים למצוא דרך ולהקים מדינה ליהודים, בעקבות הבנה זו, הגעתי בשנת 1948 לקיבוץ רבדים בגוש עציון הנצור והשתתפתי בקרבות בגוש עציון. בסופו של דבר, הובלנו לשבי במפרק שבירדן. שם שהיתי 9 חודשים. 
במשך השנים לחמתי בכל מלחמות ישראל - חדור ברצון להגן ולטפח את מדינתנו הצעירה.
אין תמונה
לא זו המדינה לא ייחל. מכתבו של דוד יבלונסקי


לי ולאישתי נולדו 2 ילדים, 7 נכדים ו-5 נינים. זה הניצחון הפרטי שלי על הנאצים, אשר ניסו לגדוע את שורשיי, והנה, הקמתי מחדש משפחה ומנסה להצמיח שורשים בארצי, ללא כל אפליה.

היום המציאות בארץ שונה ביותר. קיימת אפליה על רקע נטייה מינית. בשבילי זה בלתי נסבל שנכדיי מופלים לרעה בשל נטייתם המינית. אני יודע מה זו אפליה. חוויתי בגולה גזענות על רקע דתי וכעת שניים מנכדיי - יואב ועידו, סובלים מאפליה על רקע נטייה זו.

לא זו המדינה שחלמתי עליה. בקשתי אליך היא ממש אישית, לעשות כל שביכולתך ולדאוג לשיוויון זכויות לכל אזרחי ישראל כולל גם אוכלוסית ההומואים.

בתודה ובברכה,
דודק יבלונסקי. 
אזרח ישראל
סבא גאה".
 
"סבתא וסבא שלי הם חברים מאד טובים שלנו ואנחנו משתפים אותם בהכל", אומר יואב ל-mako גאווה. "הם ראו מה קורה לאחרונה ואת התסכול שלנו וסבא העלה את הרעיון לכתוב מכתב כדי לתמוך במאבק שלנו ושל הקהילה הגאה. "סבתא וסבא מאד בעד מאבקים ובעד להילחם על זכויות, בייחוד משום ששניהם חוו את השואה ושניהם נלחמו על הארץ. מבחינתם - צריך לעשות הכל".

המסר: הגיע הזמן של המשפחות לצאת מהארון

לדברי יואב, סבו וסבתו קיבלו את נטייתו המינית שלו ושל אחיו באהבה ותמכו לכל אורך הדרך, בדומה לשאר בני משפחתם. "בוא נגיד שהיציאה שלי מהארון לא הפתיעה אף אחד. סבתא שלי אמרה שהיא תמיד ידעה. על אחי הם קצת יותר התפלאו אבל כמובן שקיבלו הכל. אחרי הכל, הם לא סבתא וסבא רגילים. אנחנו מדברים על הכל, מתייעצים והםמאד מעורבים בחיים שלנו".
 
בעקבות המכתב ביקשו גופי תקשורת לראיין את יבלונסקי, אבל הוא מעדיף לשמור על פרטיותו. יואב מספר על התגובות החמות ברשתות החברתיות: "בסה"כ התגובות ברשת מדהימות. כמובן שיש תגובות הומופוביות אבל הרב תומכים. כל המסר של המכתב הוא שבעשור האחרון חברי קהילה רבים יצאו מהארון, אבל הגיע השלב של המשפחות לצאת מהארון ולעמוד לצד יקיריהם במאבק הגאה.
 
"אני בטוח שיש הרבה אמהות ואבות, סבים וסבתות שרוצים לראות את ילדיהם ונכדיהם לא סובלים מאפליה. מדובר במאבק של כולם".