מארגני מצעד הגאווה הראשון בכפר סבא, שאמור להתקיים ביום שישי הקרוב (1.6), חוששים לקיומו לאחר שהמשטרה עדכנה את דרישות הבטיחות לקראת האירוע, ובהן הדרישה להציב גדרות לאורך כל תוואי המצעד על מנת להגן על הצועדים – על חשבונם. אמש (28.5) שיגרו יושבות ראש השדולה הגאה בכנסת, ח"כ יעל גרמן, ח"כ מיכל רוזין, ח"כ מרב מיכאלי, ח"כ שרן השכל וח"כ מירב בן ארי, מכתב זועם לשר לביטחון פנים, ח"כ גלעד ארדן.

במכתב, שנשלח עם העתקים ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט ולראש עיריית כפר סבא צביקה צרפתי, מבקרות יושבות ראש השדולה את דרישתה האבסורדית של המשטרה להציב גדרות על חשבון המארגנים.

מכתב השדולה הגאה לשר ארדן
המכתב שנשלח לשר ארדן

"במסגרת דרישות המשטרה לקיום תהלוכת המחאה, התבקשו המפגינים לממן מכיסם הוצאות ביטחון יוצאות דופן, המהווים חסם של ממש עבור המפגינים. במסגרת זו, הם התבקשו לשאת בנטל להצבת גדרות, בגובה מטר ועשרים, לאורך 750 מטרים (בלבד) של התהלוכה בעיר, בעלות של כ-30,000 שקלים, סכום גבוה ואינו מידתי בנסיבות העניין", הן כותבות ומבקשות, "אנו פונות אליך בדרישה להביא לביטול התנאים הדרקוניים והבקשות הפוגעניות להקמת הגדרות על חשבון המפגינים".

בהמשך המכתב הן מדגישות כי "הזכות להפגין היא מעקרונותיה החשובים של הדמוקרטיה ובראייתנו משטרת ישראל אמונה על שמירת הדמוקרטיה וזכויות היסוד בה. במקרה המדובר, המשטרה פוגעת בחופש הביטוי והמחאה ואינה מאפשרת, הלכה למעשה, את מימוש הזכות להפגין, עצם השתת עול הוצאות ביטחון גבוה במיוחד על המפגינים, כאשר גם למיטב ידיעתנו, אלו מעולם לא נדרשו במצעדים דומים אחרים".

>> איך סרט נוער גאה הפך ללהיט מיינסטרים?

>> בחן את עצמך: איזה סרט גאה הוא סיפור חייך?

>> מהארון ועד הארנק: 10 מכשולים נפוצים בזוגיות של גייז

"אנו רואות בהתנהלות זו חסם שנועד למנוע את הזכות לקיים את המצעד על פי ערכי החוק והדמוקרטיה", הן מסכמות ופונות אל השר ארדן להורות למשטרת ישראל לקחת את האחריות עליה היא אמונה, "ולשאת בהוצאות הביטחון ובתנאי אבטחה סטנדרטיים כפי שנדרשו עד היום בערים בהם התקיימו המצעדים".