בולד: אבי בוסקילה (צילום: רועי ברקוביץ', מאקו)
בוסקילה. "אהיה מחויב יותר לקהילה, וגם לנושא הפונדקאות" | צילום: רועי ברקוביץ', מאקו

אבי בוסקילה

מהו ההישג הלהט"בי הציבורי המשמעותי ביותר שלך?
"הייתי מאדריכלי המאבק להשוואת זכויות של משפחות גאות שכולות יחד עם עומר נחמני ועוד רבים וטובים. ניהלתי את המאבק במסדרונות הכנסת, ניהלתי את דף הפייסבוק. אמנם החוק נפל אבל השתנו ההוראות של בוגי וליברמן בעניין. זה הישג יפה מאוד בעיניי".

איזה חוק להט"בי הכי חשוב לך לקדם?
"קשה לי לבחור אחד. נישואים אזרחיים. להוציא את הדת והרבנות ממוסד הנישואים כך שכולם יוכלו להתחתן, גם להט"בים כמובן. זה נושא שקרוב לי אישית כי אני עורך טקסים של נישואים, ומרביתם של להט"בים. בג"ץ טעה שהוא דחה את העתירה לביטול האפליה לזוגות חד מיניים. זה לא סתם. זה כי מנסים להחליש אותו".

מרצ תמיד בעד נישואים אזרחים כשהם באופוזיציה, וכשהם בקואליציה עם החרדים הם נמנעים. האם כיו"ר המפלגה זה נושא שתפרוש מהממשלה בגינו?
"אני לא רוצה להגיד שאפרוש מהממשלה אם יפילו נישואים אזרחיים, אבל אני רוצה להגיד לך שבניגוד לעבר, זה יהיה מבחינתי בסדר עדיפות גבוה. פוליטיקה מבחינתי זו אומנות האפשר. אני יותר מכל המועמדים האחרים אהיה מחויב לקהילה שלי".

ומה לגבי פונדקאות ללהט"בים?
"אני רוצה לחדד את ההתבטאויות שלי בעבר שלא הובנו. אמרתי שאני באופן אישי לא הייתי בוחר במסלול של פונדקאות. אני לא חושב שמדובר בניצול, יש לזה הרבה צדדים. אני לא חושב שמי שהביא ילדים בפונדקאות הוא איש רע או לא ראוי. אני מתנצל אם מישהו נפגע מהאמירה הזו. נשות מרצ טעו שנמנעו מלהצביע לביטול האפליה ללהט"בים בפונדקאות, הן עשו זאת כי הן יותר מחויבות לנשים. אני לעומת זאת אהיה מחויב יותר לקהילה, וגם לנושא הפונדקאות. אני חושב שמגיע לפונדקאיות טיפול הולם, שידאגו לזכויות שלהם, וגם תגמול כספי".

כהומו נתקלת בהומופוביה בקמפיין שלך?
"אתה יכול לראות אילו תגובות הומופוביות יש לי על דף הפייסבוק, גם מפעילים של מרצ. שואלים אותי: למה את מחצין את זה שאתה הומו? למרות שזה החיים שלי. היתה לי התמודדות קשה עם הארון. ניהלתי מערכות יחסים ארוכות של שנים עם נשים לפני שיצאתי מהארון בגיל 29 בערך. ההורים שלי קיבלו קשה את הבשורה. ארבע שנים שאני ושמרי בזוגיות והם עדיין לא פגשו אותו. זה מאוד כואב לי, כי זה החיים שלי. בעבר היו לי תגובות רדיקליות, אבל היום אני מנסה ליצור דיאלוג והתמודדות איתם בנושא. אמא שלי אפילו סורגת בשביל שמרי".

ח"כ תמר זנדברג
זנדברג. "נאבקת כדי להחזיר את ההשפעה של מרצ למשרדי השלטון" | צילום:

תמר זנדברג 

מהו ההישג הלהט"בי הציבורי המשמעותי ביותר שלך?
"בוא נודה על האמת, במישור הפרלמנטרי לא היו הישגים בגלל הממשלה הימנית השמרנית הלאומנית. הצעות החוק נפלו פעם אחר פעם. במישור החוץ פרלמנטרי אני חושבת שיש הישגים יפים לקהילה ובנראות הציבורית שלה".

איזה חוק להט"בי הכי חשוב לך לקדם?
"לא יכולה להגיד תחום אחד. בגדול שוויון זכיות בחינוך, בבריאות, באימוץ, בנישואים".

מרצ תמיד בעד נישואים אזרחים כשהם באופוזיציה, וכשהם בקואליציה עם החרדים הם נמנעים. האם כיו"ר המפלגה זה נושא שתפרשי מהממשלה בגינו?
"אמירה הזויה בעיניי! מרצ הייתה בפעם האחרונה בממשלה לפני 18 שנים, אז זה ממש לא רלוונטי! להגיד שנישואים אזרחיים יקרה ביום אחד? לא, זה לא יקרה. אבל אני נאבקת כדי להחזיר את ההשפעה של מרצ למשרדי השלטון. מרצ הייתה ותהיה תמיד המפלגה שמובילה בנושא של שוויון ללהט"בים".

ומה לגבי פונדקאות ללהט"בים?
"בעבר נמנעתי מלהצביע בכנסת בעניין של פונדקאות כי אני חושבת שיש כאן אלמנט של ניצול. כאישה אני מחויבת להגן על הפונדקאיות. זה לא היה חוק טוב ולכן נמנעתי מלהצביע עליו בכנסת. אם הוא היה עולה שוב, הייתי עושה את אותה החלטה. אני חושבת שצריך לאפשר פונדקאות ללהט"בים, אבל על בסיס אלטרואיסטי (ללא תגמול כספי לפונדקאית ע"ר), כמו המודל הקנדי. כמובן שאני בעד השוואת זכויות, ולכן כמובן שפונדקאות צריכה להיות על פי אותו מודל (לפיו לא משלמים תגמול כספי לאם הפונדקאית ע"ר), מודל שווה לכולם".