>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אסיר הומו (צילום: תומר ושחר צלמים)
סופג השפלות. זוהר חנקישייב | צילום: תומר ושחר צלמים
התייחדות של אסיר היא זכות העומדת לכל אסיר העומד בקריטריונים של שירות בתי הסוהר. אולם, על פניו, נראה כי הקריטריונים הקיימים מפלים אסירים הומואים. זוהר חנקישייב, בן 24 משכונת פרדס כץ בבני ברק, המרצה עונש מאסר בגין תקיפה בכלא השרון, ביקש לאחרונה להתייחד עם בן זוגו. אולם, בשב"ס הגיבו בשלילה. בנוסף, בן זוגו של חנקישייב טוען כי הוא מוטרד מינית באופן קבוע על ידי סוהרים.

חנקישייב, המיוצג על ידי הזרוע המשפטית של האגודה למען הלהט"ב בראשות עו"ד משה שוחטמן, ריצה כבר שבעה מתוך 18 חודשי מאסר שנגזרו עליו בגין תקיפה. בשל נטיותיו המיניות, הוא אינו בקשר עם משפחתו, והיחיד שבא לבקרו הוא בן זוגו (שמו המלא שמור במערכת כיוון שהוא עדיין בארון).

"עוד לפני שמנהל ראה את טופס הבקשה שלו, הוא ישר אמר לו: 'במשמרת שלי הומואים לא יתייחדו!'", אמר בן הזוג. "זאת אפליה לשמה, כי אם הוא היה סטרייט הוא היה מקבל את ההתייחדות".

"בשב"ס לא מודעים לכך שהומופוביה אינה לגיטימית"

בן הזוג טען בפני mako גאווה כי חנקישייב מוטרד מינית באופן קבוע על ידי סוהרים – על רקע נטייתו המינית.

"הוא סיפר לי שלפני כמה ימים איזה סוהר אמר לו: 'יא הומו מזדיין בתחת'. לפני שבוע איזה סוהר אמר לו בלעג: 'איזה רגליים סקסיות יש לך'. הוא לא היחיד שסופג השפלות כאלה, אבל הוא היחיד מחוץ לארון שלא מפחד לעמוד על שלו.

"בשב"ס עובדים 20-15 שנה אחורה, ולא מודעים לכך שהומופוביה אינה לגיטימית. לצערי הרב, יש שם הרבה הומופוביה כלפי זוהר וכלפי אסירים הומואים נוספים. זוהר ניסה להתלונן, אבל לא נעשה עם זה כלום. הוא גם ביקש העברה לבית סוהר אחר, אבל גם זה נענה בשלילה".

"אין קשר לזהותם המינית"

מהשב"ס נמסר בתגובה: "על פי פקודות שב"ס, וללא קשר לזהותם המינית, האסיר ובן זוגו אינם עומדים בקריטריונים להתייחדות. הזכאות להתייחדות מותנית בין היתר באחד מן השלושה: נישואי הזוג, הוכחה להיותם ידועים בציבור או קיום ביקורים לתקופה של שנתיים בין כותלי הכלא.

"לכשתסתיים תקופת הזמן להוכחת הקשר ביניהם או לחילופין יוצגו המסמכים הנדרשים לאישור קשר זה, תיבחן הבקשה בשנית".

באשר לטענות על הטרדה מינית מצד הסוהרים נמסר מהשב"ס: "הטענות אינן מוכרות לנו. במידה וישנן, מוטב שיופנו בצורה מסודרת, יבדקו ויטופלו במישור המשמעתי".