>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מבזק גלובס: ועדת ששינסקי 2 (צילום: AP)
יאיר לפיד | צילום: AP
עם התקרב מועד הבחירות, הופכת הרשת החברתית לזירת התגוששות בין המפלגות, וציטוטי עבר צצים בתמונות ובסטטוסים. בקהילת הלהט"ב הופצה השבוע תמונה שתוקפת את מפלגת יש עתיד של יאיר לפיד, ובה ציטוטים של הרב שי פירון וכתבה אודות האלוף במיל' אלעזר שטרן. בשיחה עם mako גאווה הבהיר שטרן כי כלל אינו מתכוון להצטרף אל יש עתיד, ואילו פירון כלל לא החליט אם יעשה זאת. השניים ביקשו גם להבהיר את עמדותיהם האוהדות כלפי קהילת הלהט"ב.

הציטוטים הבעייתיים ביותר באותה התמונה הם של פירון. מדובר בדברים שפירון כתב לפני כעשר שנים במדור "שאל את הרב" באתר כיפה, בתשובה לשאלה של לסבית שנקלעה לקונפליקט בין אמונתה הדתית לבין נטייתה המינית. באותה תשובה כתב פירון: "שההלכה והמחשבה היהודית לא רואה בכך אלה בעיה נשלטת, ברת תיקון. כן, אנו רואים בכך פגם. פגם מוסרי,אבל יותר מכך – פגם מהותי, רוחני".

בנוגע לשטרן, התמונה מביאה צילום מסך מכתבה שפורסמה לפני 11 שנה ב-ynet, ובה כוונתו של שטרן, ששימש בזמנו קצין חינוך ראשי, לסגור את עיתון במחנה, לאחר פרסום ראיון עם קצין בכיר שיצא מן הארון.

יאיר לפיד: "חבל שתבזבזו עלי קולות – ממילא אאבק למענכם"

כאשר פנינו לקבל תגובה רשמית ממפלגת יש עתיד, נמסרה לנו בדיוק אותו מענה ציני ומריר, כמעט נעלב, שכתב יאיר לפיד בפייסבוק שלו.

"אני אומר לקהילה בכנות: חבל שתבזבזו עלי קולות", מסר לפיד. "אני ממילא אתמוך בשיוויון זכויות מלא לכל הקהילה הלהט"בית, אני ממילא אאבק למענכם בנושאים כמו אימוץ והסכמי נישואין, אני ממילא אבוא לכל ההפגנות, אני ממילא הקמתי תא להט"בי במפלגה כמעט מההתחלה, אני ממילא אצביע לטובתכם בכנסת בכל נושא.

"בקיצור, אין מה לבזבז עלי אנרגיה. עדיף להתרכז במפלגות שעל לבן צריך עדיין להיאבק. שיהיה בהצלחה".

שי פירון: "לקחו את הבנאדם הכי אוהד את הקהילה כדי להתנגח ביאיר לפיד"

הרב פירון אמר ל-mako גאווה כי השימוש בדבריו מלפני כעשור הם בגדר "בדיחה", שכן במהלך עשר השנים האחרונות היה שותף בפעילויות שונות למען הומואים דתיים. "צריך לעשות הפרדה בין שאלה שהיא נטו הלכתית לבין המעשים של האדם. מדובר היה במדור של שאלות הלכתיות, וזוהי עמדת היהדות, גם אם אומר שזה חשוך.

אין תמונה
שי פירון

"אבל אחד לא שאל מה שי פירון אומר או עושה. תשאל את עתניאל שנלר מי הגיע למפגש של הומואים ולסביות דתיים בכנסת, את מי הזמינו לתת הרצאה בירושלים, מי הוזמן לאירוע פסח שני של הקהילה הלהט"בית הדתית. לקחו את הבנאדם הכי אוהד את הקהילה, והשתמשו בו כדי להתנגח ביאיר לפיד – וזה עוד לפני שבכלל החלטתי אם אני מצטרף למפלגה שלו. אני אחליט רק בשבוע הבא".

אז כמי שההלכה מעניינת אותו כקליפת השום, אני אשאל אותך במישור האישי, כאדם: האם אתה חושב שההומוסקסואליות היא פגם מוסרי, נשלט ובר תיקון?
"ראשית, אני יותר ויותר מבין שההומוסקסואליות היא משהו נשלט. מותר לי להגיד שגם אני התבגרתי בעשר שנים ולמדתי משהו בחיי. היום לא הייתי משתמש במילים 'פגם' או 'תיקון'. ובאשר ל'פגם מוסרי', זכיתי להכיר הרבה מאוד אנשים נפלאים, כך שזוהי בהחלט לא עמדתי. כפי שאמרתי, למדתי דבר או שניים בעשר שנים, התבגרתי"

אלעזר שטרן: "בחיים לא הפליתי לרעה – אולי אפילו הפליתי לטובה"

אלעזר שטרן הודיע רק בסוף השיחה עם mako גאווה כי כלל אינו מתכוון להצטרף למפלגת יש עתיד. הסיבה, לדבריו, היא שחשוב היה לו קודם כל להבהיר את עמדתו כלפי קהילת הלהט"ב.

"אני רוצה שתבין, אני בחיים לא הפליתי לרעה, אנשים בשל נטייתם המינית, לא בצבא ולא מחוצה לו", אמר. "אולי אפילו הפליתי לטובה. שנים, גם אחרי שהשתחררתי מהצבא עבדתי בשיתוף, ומתוך בחירה, עם אנשים מהקהילה – לא בגלל נטייתם המינית, אלא בגלל איכותם".

אלעזר שטרן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
אלעזר שטרן | צילום: חדשות 2

בנוגע לפרשת עיתון במחנה (שלא נסגר לבסוף) אמר שטרן: "הראיון הזה היה חולייה אחרונה, בבחינת הקש ששבר את גב הגמל, בבעיה שהייתה לי עם מפקד העיתון דאז, שלראייתי ניסה לבנות עיתון צבאי שיתחרה בצהבהבות של עיתונים אחרים.

אותה הכתבה הרגיזה אותי, כיוון שזה היה גיליון שלפני יום הזיכרון. לכן חשבתי אז, ואני חושב גם היום, שעל גיליון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ראוי שתהיה כתבה אחרת. אלא אם כן מדובר היה בחלל צה"ל שיצא מהארון או קשור לקהילה".

לסיום אמר שטרן: "שימצאו דברים אחרים לתקוף באמצעותם את יש עתיד – אני לא שם. היה חשוב לי להגיד לך את זה דווקא אחרי שאני מבהיר את עמדתי ולא בראשית הדברים".