>> לקבוצה של  mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בתל אביב 2012 2 (צילום: שי בן נפתלי)
יתקיימו כסדרם. אירועי הגאווה בתל אביב | צילום: שי בן נפתלי

בתיאום מצמרר עם אירועי שבוע הגאווה, הודיעה אמש המשטרה על התפתחות דרמטית בפענוח הרצח בברנוער לפני 4 שנים ועל מעצרם של ארבעה חשודים ברצח שזעזע מדינה שלמה, גבה את חייהם של ניר כץ (26) וליז טרובישי (17) והותיר 11 בני נוער פצועים.

עם פרסום הידיעה אמש, קיימו הבוקר מארגני אירועי הגאווה בתל אביב דיון מיוחד, ולאחריו הודיעו כי אירועי הגאווה הגדולים והמצעד הססגוני יתקיימו כסדרם. "סיימנו כרגע ישיבת צוות הפקה לבחינת המצב בעירייה ביחד עם כל גורמי ההפקה", מסר יניב ויצמן, יועץ ראש עיריית תל אביב לענייני הקהילה הגאה ומחזיק תיק התיירות בעירייה. "כמובן שהודעת המשטרה שימחה את כולנו תחת הנסיבות, בתקווה שהפרשה מאחורינו. יחד עם זאת, העיתוי הפתיע את כולנו ודרש מאיתנו להיערך בהתאם. כרגע רב הנסתר על הגלוי מבחינת הפרשייה, אך ככל שמתבהרים פרטי החקירה, עולה כי המצב מורכב ביותר".

"המסר הוא צאו וצעדו בראש מורם"

ויצמן הוסיף כי מאז פרסום הידיעה, רשתות הטלוויזיה ואמצעי המדיה השונים עמוסים בתמונות מאותו לילה נורא מלפני כמעט 4 שנים. "אין ספק שאותן תמונות העלו מחדש את סף הפחד והחרדה בקרב רבים. חשוב לנו להעביר מסר מרגיש לכולם ולהבטיח כי אמצעי האבטחה באירוע יתוגברו. המסר הוא בדיוק ההיפך - צאו, בואו, חבקו את המשפחות ואת הפצועים וצעדו לאירועי הגאווה בראש מורם".

גם יובל אגרט, מנהל המרכז הגאה בגן מאיר, הדגיש כי ארועי הגאווה העירוניים מתקיימים כמתוכנן. "האירוע רק מחזק את חשיבותם של המצעד וארועי הגאווה ואת הצורך בלכידות קהילתית. זהו פשע שינאה שלא ידוע עדין כל פרטיו ובטוחים שהמשטרה עושה הכל למיצוי הפרשה. אנו קוראים לכל חברי הקהילה ובני משפחתם להגיע למצעד הגאווה החל משעות הבוקר להפניננג גן מאיר להשתתף במתחם הנוער והמתחם הממוזג לגיל הרך במרכז הגאה. המתחמים יועברו להמשך פעילות בחוף גורדון בזמן מסיבת החוף".

הפיגוע שזעזע את הקהילה

פיגוע הירי בברנוער אירע ב-1 באוגוסט 2009. בעת פעילות הנוער השבועית שקיימה האגודה למען הלהט"ב ברחוב נחמני בתל אביב, התפרץ אדם רעול פנים והחל לירות באנשים במקום. הירי גבה את חייהם של ניר כץ (26) וליז טרובישי (17). בנוסף, נפגעו בפיגוע 11 בני נוער, רובם במצב בינוני. שניים נפצעו קשה ונותרו משותקים בפלג גופם התחתון, כשהם מרותקים לכיסא גלגלים.

שנה לרצח בברנוער (צילום: RTR)
עצרת זיכרון לרצח בברנוער. זעזע קהילה שלמה | צילום: RTR

מאז הפיגוע השקיעה ימ"ר תל אביב משאבים עצומים בניסיון לאתר את הרוצח. צוותי החקירה הוחלפו מספר פעמים, ונחקרו כיוונים רבים. בין השאר, נחשד כי הרוצח הוא המחבל ג'ק טייטל, שביצע פיגועים נגד פלסטינים ונגד כוחות הביטחון וגם הניח מטען ליד בית הוריה של מנכ"לית הבית הפתוח לשעבר, נועה סתת, על רקע המאבק על מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים.

טייטל הודה בביצוע הפיגוע בברנוער, אולם עדותו סתרה לחלוטין את הממצאים שבשטח, ולכן הגיעו במשטרה למסקנה כי הוא ניסה להצטייר כרוצח, למרות שהרוצח האמיתי עדיין מסתובב חופשי, עד אמש.

"הקטל הבלתי מפוענח הטיל צל כבד"

זמן קצר לאחר הידיעה אמש, אמר שי דויטש, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, האחראית על הבר-נוער, בתגובה , כי "האגודה מקבלת עדכונים שוטפים מהמשטרה על מצב חקירת הרצח בבר נוער וכך גם בנוגע להתפתחות הנוכחית. אנו בטוחים שרשויות החוק לא ישקטו עד שיימצאו האשמים וימוצה עמם הדין".

גם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), פרסם אמש תגובה על דבר המעצר: "הקטל הבלתי מפוענח בברנוער הטיל צל כבד, במשך כמעט ארבע שנים, לא רק על הקהילה הגאה, אלא על החברה הישראלית כולה. התגובות לרצח מצד גורמים שונים חשפו תהומות של שנאה. בשנים שעברו מאז, דרשתי מצמרת המשטרה לא להרפות ולהמשיך בחקירה ללא לאות".

ח"כ הורוביץ הוסיף, כי "יש לקוות כי מערכת אכיפת החוק אכן הצליחה לשים ידה על האחראים למעשה הנורא. בעת הזו מחשבותיי נתונות לפצועים ולמשפחות הנרצחים ליז טרובישי וניר כץ ז"ל. הנפגעים זכאים לטיפול ופיצוי הולם - דבר שלא ניתן להם עד כה, ובמיוחד דרושה פעולה חינוכית נמרצת כדי למנוע פגיעות נוספות בעתיד. זו משימתנו".

מצעד הגאווה ה-15 ברציפות ייצא לדרך מחר ב-7 ביוני בשעה 10:00 מהמרכז העירוני הגאה בגן מאיר בהשתתפות עשרות אלפי צועדים מהארץ ומחו"ל. כמדי שנה, את מצעד הגאווה יזניק ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי בהפנינג חגיגי בהנחיית אורנה בנאי וגל אוחובסקי. עוד ישתתפו שר האוצר יאיר לפיד, שרת המשפטים ציפי לבני, שרת התרבות לימור לבנת, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', יו"ר מרצ זהבה גלאון, ח"כ דב חנין ויו"ר מועצת העיר יעל דיין.