במסגרת הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שהתכנסה הבוקר, דיווח משרד הבריאות על תקדים משמעותי עבור הקהילה הטרנסג'נדרית. משרד הבריאות בישר כי מהיום יהיה ניתן לשלוח טופס שינוי מין למילוי רופא בלחיצת כפתור.

>> "ואז אבא שלי אמר לי רשמית: את לא הבת שלי"

>> הישראלי שנכנס לרשימת 100 הרווקים הגאים השווים בעולם

את הטופס ניתן למצוא באתר משרד הבריאות. היוזמה המקוונת באה במטרה לחסוך זמן, ולהקל על מסכת הבירוקרטיה המצריכה ממבקשי השינוי הגעה פיזית לרופאים, ועדות ואישורים.

"בחלוף 4 דיונים ארוכים בועדה לביקורת המדינה הגענו להישג משמעותי ביותר עבור הקהילה הטרנסג׳נדרית", מצהירה ח"כ אלהרר, "משרד הפנים יאפשר שינוי רישום מגדר על פי טופס שתואם מראש עם משרד הבריאות ומשרד המשפטים, ורופא משפחה מלווה יוכל למלא. מדובר בהישג חסר תקדים שמקל מעט על חייהם המורכבים של חברי הקהילה".

הטופס
הטופס המהפכני

בנוסף להקלה הבירוקרטית, במסגרת הוועדה הוחלט כי החל מעתה יתווסף יום נוסף שיאפשר ניתוח לשינוי מין. אם עד כה הניתוח התקיים בתדירות של אחת לחודשיים, מהיום יתאפשרו שני ימי ניתוח בחודש, כך שלמעשה כמות הניתוחים תוכפל מ-12 ל-24 ניתוחים בשנה.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "אחרי עבודה קשה וארבע ישיבות של ועדת ביקרות המדינה במשרד הפנים, הקלו משמעותית על רישום הטרנסג'נדרים על פי הגדרתם הם. יקח עוד זמן עד שמוסדות המדינה, ובעיקר החברה, יבינו שרק האדם עצמו יכול ורשאי להגדיר עצמו על פי נטייתו המינית והשתייכויותו המגדרית".

>> "לא נותרה עין אחת יבשה": החתונה הגאה של רז ויותם

>> "ההתעסקות האינסופית בשפיכה היא מקום שאני רוצה לעשות בו שינוי"