אחמד חכם חמדי אבו מרח'יה (25), שנמלט לישראל משטחי הרשות הפלסטינית לפני כשנתיים לאחר שזהותו המינית נחשפה, נרצח אתמול באכזריות בחברון. בסרטון מחריד שהופץ ברשתות החברתיות וצובר תאוצה בעיקר בשטחי הרשות ובירדן, נראית גופתו המבותרת של אחמד מוטלת בצד הדרך בשכונת אל-מחוואר. 

אתמול, מספר שעות לפני הרצח, יצא אחמד לעבודה מהוסטל בגוש דן שבו שהה. בשעות הערב כבר התקבלו הודעות ראשונות על מותו, וחבריו של אחמד טוענים כי כנראה נחטף בכוח לשטחים. על פי פרסומים באתרי חדשות פלסטיניים המשטרה הפלסטינית פתחה בחקירה, אך חבריו של אחמד בישראל בטוחים כי הסיבה לרציחתו היא נטייתו המינית. 

"אנחנו בהלם. הוא היה חבר שלנו, הוא השתתף בקבוצה הגאה שפתחנו בדרום והרבה אנשים הכירו אותו", אמרה הבוקר ל-mako ריטה פטרנקו, מנכ"לית הבית השונה, שסייעה לו בהשגת היתרי שהייה מהמנהל האזרחי וביישוב מחדש במדינה שלישית. "היה לו המון פוטנציאל להשתקם, הוא למד מהר, היה בחור חרוץ, ואינטליגנט. הוא כל כך חיכה לעזוב. הוא היה הבא בתור להגר".

זירת הרצח (צילום: רשתות חברתיות)
זירת הרצח | צילום: רשתות חברתיות

לדבריי חבריו של אחמד בישראל, משפחתו הביעה תדהמה ועצב על מותו, ונדמה כי דווקא משפחה אחרת בחברון הייתה אחראית להירצחו. ברשת התגובות לאירוע הקשה מגוונות ורובן התקשו לקבל את האכזריות הקשה בה נרצח. 

"הפתרון היחיד ללהט"ב פלסטינים מבקשי מקלט הוא לצאת ליישוב מחדש במדינות אחרות", אמרה פטרנקו. "ישראל היא לא מקום בטוח בשבילם וזה בלי להתייחס למצב הסוציאלי והרווחתי הקיים. לצערי, לאחרונה התהליך הזה הפך איטי מאוד, בעיקר בגלל מדיניות קנדה, המדינה העיקרית מולה אנחנו עובדים. אם הם היו מזדרזים שם החיים שלו היו ניצלים".