בשורה לקהילת ההומואים בישראל (צילום: רויטרס)
בשורה להומואים בישראל | צילום: רויטרס

וועדה ציבורית לבחינת הסדרה חקיקתית של נושא הפריון וההולדה בישראל, ממליצה למשרד הבריאות להרחיב את קבוצת הזכאים לפונדקאות, כך שתכלול גם גברים שמעוניינים להביא ילדים לעולם ללא בת זוג. מדובר בבשורה מרעישה לקהילת ההומואים בישראל, שנאלצה עד כה להשתמש בשירותיהן של נשים פונדקאיות בחו"ל, הליך שגרר עלויות גבוהות במיוחד.

הוועדה, בראשות פרופ' שלמה מור-יוסף, דנה במגוון רחב של נושאים הנמצאים על סדר היום הציבורי בתחום הפריון וההולדה, תוך התייחסות לטובת הילד, מגבלות גיל במסגרת טיפולי פוריות, תרומות חומר גנטי, שימוש בחומר גנטי לאחר המוות ועוד.

בין היתר, הוועדה ממליצה על שורת שינויים נרחבים בחוק הפונדקאות שנחקק לפני כ-15 שנה, ועל הסדרת תהליך הפונדקאות הנעשה ע"י ישראלים בחו"ל. הוועדה נמנעה מלדון בהגדרת המעמד האישי והזוגי והשאירה ההחלטות בנושאים אלו לגורמים המוסמכים, אך בין ההמלצותיה לאפשר גם לגבר יחיד להשתמש בשירותיה של אם פונדקאית, "רק במסלול פונדקאות אלטרואיסטי", לשון הדוח, כשהכוונה היא שהאם הפונדקאית לא תקבל תמורה כספית לכך.

הדוח קובע כללים לאם הונדקאית, וממליץ כי היא תוכל להיות אישה נשואה בכפוף למגבלות הכלליות הקיימות כיום. כמו כן קרובת משפחה תוכל לשמש אם פונדקאית עבור קרובתה, למעט אם, בת, סבתא או נכדה. עם זאת, הומלץ שאחות לא תוכל לשמש פונדקאית לביצית שהופרתה מזרעו של אחיה.

בנוסף, הומלץ כי הליך הפונדקאות יתאפשר רק לבני זוג שאין להם יותר מילד אחד, וליחיד שאין לו ילדים כלל. לעניין הגיל, הומלץ כי 54 יהיה הגיל המקסימלי של ההורה, בעוד האם הפונדקאית לא תהיה מבוגרת מ-38.

מינה יולזרי, מנהלת המרכז להורות באמצעות פונדקאות, לא בטוחה שיש בשורה של ממש בהמלצות החדשות. "אם מדובר בליך ללא תגמול או פיצוי יש כאן אפליה לרעה, כי נשים לא יעשו זאת ללא פיצוי", אמרה לחדשות 2 באינטרנט. "יש כאן סתירה גדולה, ואם זה יהיה ככה, יהיו תהליכים מתחת לשולחן".

"מדובר בהישג גדול שנראה כאילו ניתן במתנה לרגל אירועי הגאווה", סיפר ערן, הומוסקסואל מוצהר. "אין שום סיבה ששני בני זוג שאוהבים אחד את השני ורוצים להרחיב את התא המשפחתי ייאלצו לנסוע למדינות אחרות כדי 'לקנות' את הילד שלהם בעשרות ואף מאות אלפי דולרים".

ערן הוסיף ש"יש לי לא מעט חברים שוויתרו על הזכות להביא ילד לעולם כי הם פשוט אינם יכולים להרשות לעצמם את ההוצאה, שלא לדבר על עזיבת מקום העבודה לזמן ממושך במסגרת התהליך. עכשיו רק צריך לקוות שמשרד הבריאות יאשר במהירה את ההמלצות המהפכניות, כדי שנוכל לחגוג עוד צעד ענק בזכויות להט"ב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק