> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
תרם תרומה מכרעת לניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית. אלן טיורינג

59 שנים לאחר שהתאבד בעקבות מאסרו בעוון הומוסקסואליות, נעשה צדק היסטורי בבריטניה: המלכה אליזבת השנייה חתמה על כתב החנינה של המדען הדגול אלן טיורינג. החנינה קיבלה תוקף רשמי אמש (ב'), ובכך נמחק לחלוטין הרישום הפלילי של המדען שהצליח לפצח את קוד האניגמה של גרמניה הנאצית – ובכך תרם תרומה מכרעת לנצחון בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.

החנינה שניתנה לטיורינג היא צעד יוצא דופן בממלכה המאוחדת. זאת כיוון שנהוג לחון בדיעבד אדם שמת רק כאשר מתברר שהוא באמת היה זכאי מהעבירה בה הורשע, ואילו טיורינג אכן עבר על החוק שהיה נהוג אז.

כמו כן, נהוג להעניק חנינה כאשר מגישי הבקשה הם קרובי משפחה, ואילו במקרה הזה מדובר בתוצאה של קמפיין שהובילו פעילי זכויות להט"ב, בתמיכה של פעילי זכויות אדם ומדענים, בהם פרופ' סטיבן הוקינג.

"דרישת הצדק הטבעי היא לטהר את שמו"

בשנת 2009 נפתח בבריטניה קמפיין שדרש מראש הממשלה דאז, גורדון בראון, להביע התנצלות רשמית על מה שנעשה לאלן טיורינג. מאחורי הקמפיין עמדו: פרופ' ריצ'רד דוקינס, מדען הנחשב למטיף למען אתאיזם ונגד מה שהוא מכנה "הרעלת האוכלוסייה על ידי דתות"; השחקן והמחזאי היהודי סטיבן פריי; פעיל זכויות הלהט"ב פיטר טאטצ'ל; ואתר האינטרנט הלהט"ב PinkNews.co.uk.

מנצ'סטר אירועי גאווה (צילום: דני זאק)
פסלו של טיורינג והתפוח במנצ'סטר | צילום: דני זאק
במסגרת הקמפיין למען טיורינג, הוגשה באחרונה לממשלתו של דיוויד קמרון עצומה, עליה חתמו לא פחות מ-37 אלף אזרחים, שדרשו את טיהור שמו של טיורינג.

שר המשפטים הבריטי, כריס גריילינג, הסביר לאינדיפנדנט הבריטי כי הצעד יוצא הדופן של חנינה לאדם שעבר על החוק שהיה נהוג בזמנו נובע מ"דרישת הצדק הטבעי", כהגדרתו. "אלן טיורינג ראוי להיזכר בזכות תרומתו המדהימה לניצחון על הנאצים ולא כאזרח מורשע בעבירה פלילית", אמר גריילינג.

גריילינג הוסיף: "הרשעתו בגין הומוסקסואליות הייתה נחשבת כיום למעשה של עוול ואפליה. על כן דרישת הצדק הטבעי היא לטהר את שמו. החנינה היא הוקרה ראויה לאדם דגול ויוצא דופן".

חיבר את התכנית הכתובה למחשב הראשון

טיורינג, מתמטיקאי ומדען הומו, היה הדמות המרכזית מאחורי פיצוח האניגמה, מכונת ההצפנה של גרמניה הנאצית, מה שתרם תרומה מכרעת לניצחונן של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. הוא גם חיבר את התוכנית הכתובה למחשב הראשון, ואם לא היה מתאבד, סביר להניח שהיה נחשב לממציא המחשב.

בשנת 1954 נאסר טיורינג, לאחר שהתגלה כי הוא נמצא במערכת יחסים עם בחור צעיר ממנצ'סטר, והוא אולץ לקבל אסטרוגן לדיכוי החשק המיני. טיורינג החליט למנוע את התהליך המשפיל, הזריק ציאניד לתפוח, ונגס בתפוח המורעל.

בגני סאקוויל שבגיי וילג' במנצ'סטר ישנו דגל גאווה ענקי וכן פסל של טיורינג יושב על ספסל אוחז בתפוח מורעל. את הפסל הציבו בגנים, הקרובים גם לפארק תעשיות המדע של מנצ'סטר, כסמל לזיקה של טיורינג למדע המדע לבין קורבן הומופוביה. על פי אחת השמועות, שמעולם לא אושרה, חברת אפל בחרה בתפוח הנגוס בתור סמלה בגלל סיפורו של טיורינג.

>> גוגל מציינת 100 שנה ליום הולדתו של אלן טיורינג

>> בריטניה: בול מיוחד לזכרו של אלן טיורינג

>> עצומה: להנציח את אלן טיורינג על שטר של 10 ליש"ט