אם אי פעם תצטרכו להסביר מהי מחיקה ביסית תוכלו להשתמש בסיפור הבא: חוויאר וילאלטה, עורך דין מספרד, נאלץ לשלם פיצוי כספי לגרושתו אחרי שהואשם כי הסתיר ממנה את הנטייה המינית שלו. בני הזוג היו נשואים רק שלוש שנים, אבל מערכת היחסים החלה כשהיו בני 16 ונמשכה קרוב ל-18 שנים. בשנת 2009, הם התגרשו באופן ידידותי. 

"כשהתחתנתי הייתי הטרוסקסואל, אני רוצה שזה יהיה מאוד ברור. כך הרגשתי", אמר וילאלטה לאל סלטו. "אחרי הגירושים היו לי ספקות לגבי הנטייה המינית שלי, ובמהלך טיפול פסיכולוגי הבנתי שאני ביסקסואל וסיפרתי על כך לגרושתי בשנת 2016". שנים אחרי הגילוי המפתיע, החליטה גרושתו של וילאלטה לפעול נגדו בפן המשפטי, זאת אחרי ארוחת ערב עם חברים משותפים, במהלכה נאמר לה כי וילאלטה "תמיד היה הומוסקסואל". 

בדיון בבית המשפט אמרה גרושתו של וילאלטה כי לא הייתה מסכימה להתחתן איתו אם הייתה יודעת על "המיניות האמיתית" שלו. היא טענה כי בעלה לשעבר השתמש בה "כמפלט חברתי" המסווה את נטייתו המינית האמיתית, ודרשה פיצוי של 10,000 יורו בגין הונאה. בכתב התביעה אפילו לא הועלתה האפשרות כי וילאלטה הוא למעשה ביסקסואל. 

גבר בבית המשפט (צילום: dokurose, Shutterstock)
השופט הורה לגבר לשלם לגרושתו אלף יורו על כל שנת נישואים | צילום: dokurose, Shutterstock

עורך דינו של וילאלטה טען כי הנאשם מעולם לא הונה את אשתו וכי נטייתו המינית הביסקסואלית לא מונעת ממנו לנהל מערכת יחסים עם אישה. "גם אם אנחנו מודים שחוויאר ניהל בעבר קשר עם גבר, זה לא מצביע על כך שאדם ביסקסואל לא יכול לקיים נישואים מאושרים", הם טענו. למרות זאת, השופט פסק נגדו והורה לו לשלם לגרושתו אלף יורו על כל שנת נישואים - בסך הכל 3,000 יורו. 

וילאלטה הביע את התסכול שלו על כך שהשופט לא התייחס ברצינות לנטייה המינית שלו ולא שקל כי היא יכולה להתפתח עם הזמן. "המשפט היה מביש והעונש הוא סטירת לחי", אמר. "ישנן עדויות רבות בנושא הזה, כגון סולם קינסי, המבהיר כי מיניות מתעצבת החל מרגע הלידה". יותר מכך, וילאלטה הביע דאגה מכך שהמקרה שלו יצר תקדים משפטי, שעלול לעורר חששות אצל רבים לצאת מהארון אחרי שניהלו מערכת יחסים הטרוסקסואלית. 

"בעקבות המשפט הזה אנחנו נחשפים אל חומרת המצב. זו פגיעה בזכויות בסיסיות, ההחלטה מלמדת כי אין חופש, אין שוויון וכי ניתן להעניש אדם רק על היותו הומוסקסואל או ביסקסואל", אמר וילאלטה בשיחה עם אל פיס.