גול רחים, שופט שריעה בשירות הטליבאן באפגניסטן, התראיין לאחרונה לעיתון הגרמני בילד, בו סיפר בין היתר על העונשים שהוא מטיל על גנבים וגברים החשודים בקיום יחסי מין עם גברים. הראיון נערך באחד האזורים במרכז המדינה שנשלטו על ידי הטליבאן, טרם נסיגת כוחות ארצות הברית מהמדינה. 

"הומואים יכולים לקבל רק שני עונשים: או שסוקלים אותם למוות, או שהם צריכים לעמוד לצד קיר בטון שימחץ אותם", אמר רחים. "הקיר חייב להיות בגובה 3 מטרים". 

בהמשך הראיון המזעזע, הכריז השופט רחים כי נשים יורשו לצאת מהבית אך ורק אם יקבלו אישור לכך ונזכר במקרה גניבה בו גזר על אדם שנתפס גונב עונש סדיסטי במיוחד. "אדם אחד פרץ לבית וגנב טבעת זהב", אמר. "החלטתי שהעונש שלו יהיה שיכרתו לו יד. אחר כך שאלתי אם בעל הטבעת אם הוא דורש שיכרתו לגנב גם רגל, כי הוא לא רק גנב את הטבעת, אלא גם פרץ לו לבית, הוא ביצע שני פשעים. בעל הבית הסכים שיכרתו לו רק יד אחת". 

כוחות טליבאן באפגניסטן (צילום: WAKIL KOHSAR/AFP, GettyImages)
כוחות טליבאן באפגניסטן | צילום: WAKIL KOHSAR/AFP, GettyImages

הפובליציסט האפגני ופעיל זכויות הלהט"ב נמאט סאדאת, אשר חי את רוב חייו בארצות הברית, הזדעזע מהמראות שפורסמו בשבוע האחרון ממולדתו. בשנת 2012 הוא שב לאפגניסטן כדי לעבוד באוניברסיטה האמריקאית בקאבול, למרות המדיניות האנטי-להט"בית הנפוצה במדינה. זמן לא רב לאחר מכן הוא נאלץ לעזוב, משום שהשמועה על נטייתו המינית והעובדה שקידם בשטח הקמפוס זכויות להט"ב הגיעו לידי הטליבאן, וחייו היו בסכנה. 

בראיון למגזין הבריטי PinkNews, סאדאת אמר כי מעתה והלאה, כוחות הטליבאן לא יבחלו באמצעים כדי "להשמיד" את חברי הקהילה הגאה. "יהיו להם סוכנים שיפתו הומואים וביסקסואלים, במטרה להוציא אותם להורג ולהיפטר מהגופות שלהם", אמר. "זו לא הגזמה לומר שהטליבאן יעשו להומואים את מה שעשו הנאצים. הם ישמידו אותם מהחברה האפגנית".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Nemat Sadat (@nematsadat)

העונש המקסימלי על יחסי מין חד מיניים באפגניסטן הוא מוות, אם כי ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל דיווח בחלקים שנשלטו על ידי הממשלה בשנת 2020 לא בוצעו הוצאות להורג, ואנשים אשר הורשעו קיבלו רק עונשי מאסר. כ-136 ארגוני זכויות אדם ברחבי העולם יצאו בקריאה משותפת להגנה וסיוע הומניטרי לילדים, נשים, להט"ב ואוכלוסיות פגיעות אחרות באפגניסטן.