נישואים גאים בלוקסמבורג
מזל טוב
הבחירה של לוקסמבורג בראש ממשלה הומו מוצהר מתחילה להניב תוצאות: ברוב מוחץ של 56 תומכים מול 4 מתנגדים, אישר אתמול בית הנבחרים של לוקסמבורג את הצעת החוק לנישואים חד מיניים במדינה ומתן זכויות אימוץ לזוגות חד מיניים. לדברי בית הנבחרים, החוק צפוי להכנס לתוקף עד תחילת 2015.

חברת הפרלמנט ויויאן לושטר, אמרה בעקבות אישור הצעת החוק: "לאנשים הומוסקסואלים צריכות להיות אותן הזכויות כמו לאנשים הטרוסקסואלים. באמצעות חוק זה לא השלכנו לים את כל הערכים של החברה שלנו, כל מה שעשינו הוא לתת שוויון זכויות להומואים ולהכיר באופן רשמי בצורה של מערכת יחסים שהייתה קיימת תמיד".

כל ארבעת חברי הפרלמנט שהצביעו נגד הצעת החוק נמנים על הצד הימני של המפה הפוליטית במדינה. שלושה מהם חברי מפלגת הרפורמה הדמוקרטית אלטרנטיבית, והרביעי מתנגד נחרץ  נגד המפלגה החברתית העממית הנוצרית. רוי רדינג, אחד מארבעת המתנגדים להצעת החוק, אמר בתגובה: "המוסד החשוב ביותר של החברה שלנו, הנישואין, נהרס". קבוצת המתנגדים ניסתה בעבר לעכב את הצעת חוק הנישואין על ידי ניסיון לקיים משאל עם בנושא, אך הם לא הצליחו לאסוף מספיק חתימות לשם כך.

חוויאר באטל ראש ממשלת לוקסמבורג ההומו (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
חוויאר באטל, ראש ממשלת לוקסמבורג (משמאל) | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

בשנה שעברה עשתה לוקמסבורג היסטוריה כאשר הפכה למדינה הראשונה בה גם ראש הממשלה וגם סגנו הם הומוסקסואלים מוצהרים. זאת לאחר שחוויאר באטל, מנהיג המפלגה הדמוקרטית שנבחר להנהיג את המדינה, הודיע כי בחר באטיין שניידר לתפקיד סגנו.

טיי קוב מארגון זכויות מאדם, אמר: "אנו מברכים את המנהיגים של לוקסמבורג על שהעניקו לאזרחים הלהט"בים במדינה את הזכויות המגיעות להם, ואנחנו מברכים את הפעילים הלהט"בים ותומכיהם שהפכו את היום ההיסטורי הזה לאפשרי".

לוקסמבורג תהיה מדינת האיחוד האירופי התשיעית המאפשרת נישואים חד מיניים, לאחר שאלו אושרו בהולנד, בלגיה, ספרד, שבדיה, פורטוגל, דנמרק, צרפת ואנגליה וויילס בבריטניה.

עוד ב-mako גאווה: