אושיית הביוטי ואשת העסקים המלזית, נור סג'את (35), הייתה לבושה בדיוק כמו כל אישה מוסלמית אחרת באירוע הצדקה אליו הגיעה בשנת 2018, אבל היא לא תיארה לעצמה שאותו יום יוביל אותה להימלט מהמדינה מחשש לחייה ולהשאיר מאחוריה אימפרייה עסקית. הסיבה: היא אישה טרנסג'נדרית שלבשה בגדי נשים באירוע דתי, עבירה חמורה על פי חוקי השריעה. 

בתחילת החודש דיווחנו על מסע ההימלטות המורכב של סג'את, שעמדה לדין בבית משפט אסלאמי במלזיה והורשעה בינואר בעלבון הדת. היא סיפרה בתחילת השנה כי קציני דת תקפו אותה ביום מעצרה, בעטו בה ואחזו בחזה שלה. " הם חושבים שזה מוצדק לגעת בי בגלל שאני נתפסת בעיניהם כגבר", אמרה אז. "לא הייתה בהם כלפי שום חמלה או אנושיות". 

נור סג'את באירוע הצדקה בו נכחה ב-2018 (צילום: מתוך אינסטגרם nursajatkamaruzzaman@, instagram)
נור סג'את באירוע הצדקה בו נכחה ב-2018 | צילום: מתוך אינסטגרם nursajatkamaruzzaman@, instagram

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Nursajat (@nursajatkamaruzzaman)

ההתעללות מצד אנשי הדת הובילו את סג'את להימלט לתאילנד, שם נעצרה בספטמבר האחרון על ידי רשויות ההגירה בטענה שנכנסה למדינה בצורה לא חוקית. היא עמדה בפני סכנת הסגרה, מאסר של שלוש שנים וקנס כספי כבד, אך למאות אלפי העוקבים שלה ברשתות החברתיות סיפרה כי היא חוששת שאם תוסגר - חייה יעמדו בסכנה.

רשויות ההגירה בתאילנד אמנם שחררו את סג'את בערבות, אך זו נשארה "תקועה" בתאילנד אחרי שהרשויות במלזיה ביטלו את הדרכון שלה. במקביל, קיבלה נציבות האו"ם לפליטים את בקשתה להסדרת מעמד כפליטה, אם כי היא לא הייתה יכולה לעשות במסמכים שניתנו לה שימוש כתחליף לדרכון. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Nursajat (@nursajatkamaruzzaman)

עם זאת, לסיפור הסבוך יש סוף טוב. בתחילת השבוע הודיעו ב"משמר זכויות האדם" כי בקשתה של סג'את למקלט מדיני אושרה. לפני מספר ימים עדכנה סג'את את העוקבים ברשתות החברתיות כי היא מצאה בית חדש באוסטרליה ואף פרסמה תמונות חדשות בהן היא נראית בריאה ושלמה. "מרגישה בטוחה להיות מי שאני", כתבה אחרי שהגיעה לביתה החדש באוסטרליה. "הרגשתי כלואה במדינה שלי, איפה שנולדתי, בגלל החוקים שמוציאים אותי מחוץ לחוק ורואים בי כגבר". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Nursajat (@nursajatkamaruzzaman)