נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חגג ביום רביעי האחרון את יום הולדתו ה-68, מה שהוביל את חברות ההרכב הפמיניסטי האקטיביסטי "פוסי ריוט" להעניק לו מתנת יום הולדת מיוחדת - לתלות דגלי גאווה על מבני ממשלה מרכזיים ברוסיה. חמשת חברות הלהקה עוכבו על ידי המשטרה הרוסית יום לאחר המקרה באשמת הפרת חוקים הנוגעים להפגנות ציבוריות. על פי הדיווח באינדיפנדנט, המחאה ביום רביעי התקיימה ימים ספורים לאחר שהתקשורת הממלכתית הרוסית דיווחה כי הרשויות עומדות לעצור גברים הומוסקסואלים שהשתמשו בשירותי פונדקאות בגין "סחר בתינוקות".

חברות הלהקה פרסמו פוסט בפייסבוק אחרי פעולת המחאה והבהירו כי החליטו לבצע אותה ביום ההולדת של פוטין כדי למשוך את תשומת ליבו בנוגע ליחס הממשל הרוסי לקהילת הלהט"ב. הן מנו שבע דרישות מהממשלה, ביניהן לגליזציה של מערכות יחסים חד-מיניות, ביטול האיסור על "תעמולה הומוסקסואלית" ובקשה לחקור את חטיפתם ורציחתם של הומואים בצ'צ'ניה. בנוסף, דרשו חברות "פוסי ריוט" לשים סוף להטרדה הבלתי פוסקת של משפחות גאות וארגונים התומכים בקהילה הלהט"בית, באמצעות חקיקת חוק האוסר על אפליה על רקע מגדר ונטייה מינית. יתרה מזאת, הקבוצה קראה להכריז על ה-7 באוקטובר כיום הנראות הלהט"בית.

"תודה על דבריך ומעשייך", כתבו חברות הלהקה בפוסט הציני. "זה היה קומי מאוד, אבל המסר רציני. אתה לא יכול לנצח על ידי איסור על אהבה. אם אתה אדם שמרסק את ידי האוהבים כשהם הם הולכים יד ביד, כבר הפסדת. המדינה לא צריכה להתערב בחייה של קהילת הלהט"ב, אבל אם כך היא עושה, אז הקהילה יכולה להתערב בחיי המדינה".

נדמה כי השלטונות הרוסים לא בחלו באמצעים כדי לעצור את המוחים. מרינה אליוכינה, אחת מחברות הלהקה, נעצרה מחוץ לאולפני הערוץ העצמאי דוז'ר רגע לפני שעלתה לראיון, ואילו האקטיביסט אלכסנדר סופייב נלקח לחקירה לאחר שבעל הדירה שלו פתח למשטרה את הדלת, זאת על פי הדיווחים. 

חברות להקת "פוסי ריוט" (צילום: Santiago Felipe, GettyImages)
חברות להקת "פוסי ריוט" | צילום: Santiago Felipe, GettyImages

להקת "פוסי ריוט", הרכב פאנק רוק פמיניסטי, הוקמה בשנת 2011 כדי לקדם פמיניזם וזכויות להט"ב תחת משטרו של הנשיא פוטין. שנה לאחר הקמתה הקבוצה ערכה מופע מחתרתי בתוך קתדרלת ישו המושיע במוסקבה, מה שהוביל למעצרן של חברות הלהקה אליוכינה וטולוקוניקובה והרשעתן ב"חוליגניזם המונע משנאה דתית". השתיים נידונו לשנתיים מאסר תחת אבטחה כבדה. 

בשנת 2013 אסרה רוסיה על הפצת "תעמולה" שמקדמת יחסי מין לא מסורתיים" והוציאה מחוץ לחוק הפגנות גאווה ופרסומים עבור ארגונים פרו-להט"בים. לקראת אולימפיאדת החורף שנערכה בשנת 2014 בסוצ'י, התעקש פוטין שהחוק "לא פוגע באף אחד" וכי אין אפליה מוסדית נגד הומואים ברוסיה. ביולי האחרון, תמכו המצביעים הרוסים בתיקון חוקתי המגדיר את מוסד הנישואין כאיחוד בין גבר אחד לאישה אחת, צעד אשר נתמך מאוד על ידי פוטין.