>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
בזכות הכחול הדגל ניצל. דגל המחוז היהודי
דגל המחוז היהודי ניצל: מומחה לדגלים מטעם הקרמלין קבע לאחרונה כי הדגל המקומי של המחוז האוטונומי היהודי ברוסיה, הדומה לדגל הגאווה, אינו מפר את החוק ההומופובי במדינה האוסר על תעמולה להט"בית.

"ביחס לדמיון של הדגל הזה לדגל התנועה הלהט"בית, אנו מסבירים כי לא כל דגל עם צבעי הקשת מקושר לנטייה מינית", כתב גאורגי וילינבקוב, יועץ הקרמלין, במכתב תשובה לאזרח מודאג מחלקה המזרחי של המדינה, שהביע חשש נוכח הדגל הצבעוני.

הדגל של המחוז הוא פס מאוזן בצבעי הקשת על רקע לבן, אולם החוק ההומופובי אוסר רק על הנפת דגל הגאווה, שהוא מוגדר בחוק כבעל שישה צבעים וללא רקע; הדגל של המחוז האוטונומי היהודי מכיל שבעה צבעים - אדום, כתום, צהוב, ירוק, תכלת, כחול, סגול, ויש לו רקע לבן; על כן אין סכנה ל"תעמולה הומוסקסואלית".

דגל גאווה מקרוב (צילום: USGirl, Istock)
דגל הגאווה. מצאו את ההבדלים | צילום: USGirl, Istock
תגובתו של וילינבקוב עלתה לרשת והופצה באמצעות האתר המקומי EAOMedia.ru, ובה מדגיש היועץ את ההבדלים בין דגל הגאווה לדגל המחוז היהודי. "הדגל אינו סותר את החוק העכשווי של הפדרציה הרוסית, ולכן אין צורך לבטל או לשנות אותו", כתב.

הרשת ראיינה לאחר מכן את אלכסנדר ולייאב, אשר בשנת 96' עיצב את דגל המחוז, שהוקם על ידי יוסף סטאלין בשנות ה-30' של המאה הקודמת במטרה לבודד את יהודי ברית המועצות. "התנועה הגאה משתמשת בשישה פסים, לא בשבעה", הסביר ולייאב. "לקשת ולדגל שלהם אין שום קשר, הם שונים לחלוטין. הקשת הנה סמל קדוש הלקוח מהתנ"ך. אלוהים הוריד את הקשת בענן מהשמים כסמל של תקווה".

ולייאב הוסיף כי "גייז משתמשים בסמל הקשת, אך הסירו ממנו את הצבע הכחול הבהיר, כך שאין מדובר בקשת יותר".

>> לסביות רוסיות יוצאות מהארון