אין תמונה
נתלו בגלל "משכב זכר"

לראשונה מאז שנת 2005 מדווחים מקורות באיראן על הוצאה להורג בגין "משכב זכר": שלושה גברים הומואים הוצאו בשבוע שעבר להורג בתלייה בעיר אהוואז שבדרום-מערב הרפובליקה האיסלאמית, כך מדווחת סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א. על פי הדיווח, השלושה הוצאו להורג יחד עם שלושה בני אדם נוספים, שהורשעו באונס, שוד וסחר בסמים.

ארגוני זכויות אדם מוחים

השלושה, ככל הנראה בני המיעוט הערבי באיראן, הורשעו בעבירה על תקנה 108 לפרשנות חוקי השריעה, חוקי ההלכה המוסלמית, על פיה "המבצע משכב זכר ו/או מעשה סדום, בהסכמה או שלא בהסכמה, דינו מיתה".

בארגוני זכויות אדם מחו על המקרה, וציינו כי משפטם של השלושה התנהל בדלתיים סגורות, מה שלא אפשר לוודא כי הם קיבלו ייצוג משפטי הולם. גם שמותיהם של שלושת הנאשמים לא פורסמו, כיוון שעל בני משפחותיהם של הומואים הנידונים למוות אסור על פי החוק האיראני לשוחח עם כלי התקשורת.

בארגון הסולידריות הערבי של אהוואז, הפועל נגד דיכוי המיעוט הערבי בעיר, אומרים כי ייתכן שהשלושה כלל אינם הומואים. "לפעמים מדביקים האשמות לבני משפחות המעורבות במחלוקת מסחרית או בריב על אדמה עם מישהו שיש לו השפעה פוליטית גדולה", אמר אחד הפעילים בארגון לעיתון האירי אינדיפנדנט.

2005: הומואים בני 18 ו-16 נתלו בטענה שאנסו נער בן 13

מדובר בפעם הראשונה מאז שנת 2005 שבה מגיע מאיראן דיווח על הוצאה להורג של אזרחים בגלל שהם הומואים. באותה השנה הוצאו להורג בתלייה מחמוד עסכרי, בן 16 ועייאד מרהוני, בן 18, בעיר משהד שבצפון מזרח המדינה, לאחר שהורשעו בביצוע מעשה סדום בכפייה בנער בן 13.

הוצאתם להורג הובילה לגל של גינויים מרחבי העולם ולהפגנות רבות נגד איראן, לאחר שארגוני זכויות אדם באיראן טענו כי הופללו רק בגלל שהם הומואים.

מאז, טוענים בארגונים באיראן, נהגו השלטונות באיראן להרשיע הומואים בעבירות אחרות, שאינן קשורות להומוסקסואליות או לעבירות מין.

"גם ההרשעה של עסכרי ומרהוני באונס נועדה לתת להוצאתם להורג יותר לגיטימציה ולרכך את הביקורת מרחבי העולם", אומר פעיל זכויות אדם איראני. "הפעם השלושה אפילו לא הורשעו באונס, אלא בקיום יחסים בהסכמה. זה המקרה היחיד בשנים האחרונות שבו מוציאים להורג אנשים בגין קיום יחסים הומוסקסואליים, וזה מעיד על הקצנה של המשטר הדתי באיראן".