ניל גוטליב, בעליה של חברת גלידות אמריקאית, טיפס לפסגת ההר הגבוה ביותר באוגנדה כדי למחות נגד החוקים ההומופובים החדשים במדינה. לאחר טיפוס של שישה ימים, הגיע גוטליב ב-16 לאפריל אל פסגת מרגריטה ותקע בה דגל גאווה. 

"הנקודה הגבוהה ביותר במדינה שלך היא כבר לא אדמה, שלג שלה או סמן פסגה, אלא דגל גאווה המתנופף בגאון", כתב גוטליב לנשיא אוגנדה מוסבני, "בוהק מלמעלה כאות למחאה ותקווה לאלפי אוגנדים שאתם מבקשים להדחיק ולעוד רבים שמבינים את הטבע המחריד של החקיקה המדכאת שלך".

"לאחרונה חתמת על חוק המאפשר להעניש כל מי שנולד כהומוסקסואל ולכלוא אותו למאסר עולם. זה מעשה מגעיל ונתעב שמאיים להרוס את חיי רבים מספור. אם היה לך בן, בת, אחיין או אחיינית שהיו הומואים, היית רוצה שהיא יהיו כלואים לכל החיים? מה אם יש לך חברים שהם הומואים בארון? הם צריכים להיות כלואים לשארית חייהם? אם אתה היית נולד הומו, היה מגיע לך להיות כלוא?".

גוטליב סיים את מכתבו בהצעה אתגרית לנשיא, לטפס ולהוריד את הדגל או לשנות את דרכיו: "אם אתה לא אוהב את הדגל על הפסגה הגבוהה ביותר של מדינתך, אני קורא לך לטפס ולהוריד אותו למטה. עם זאת, אתה איש זקן ובוודאי טיפוס של 6 ימים דרך הביצות הבוציות התלולות ועד הקרחונים של ההר הוא הרבה מעבר ליכולת הפיסית שלך. הימים שלך מוגבלים. האם אתה רוצה לנצל את הימים שנותרו שלך כדי להיות עוד שידפון בהיסטוריה של העם שלך, או שאתה מוצא את הכוח להפוך את הפעולות שלך ולאפשר לכל האוגנדים להיות חופשיים?".

ניל גוטליב בהר מרגריטה באוגנדה (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
המסע שהפך להיסטוריה. גוטליב ידידה | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

לפי גוטליב, התגובות למעשה שלו היו חיוביות בצורה מדהימה, למרות שהוא מודה שקיבל גם כמה פידבקים שליליים: "שניים או שלושה אנשים חשבו שנטיעת דגל על ידי בחור לבן מזכירה את האימפריאליזם ויכולה לעשות יותר נזק מתועלת. אבל לא מדובר בנושא של גזע אלא בנושא אנושי. אני מודע לסימבוליזם הזה, אבל אני חושב שמדובר בתפיסה של בורות והכחשה. חשוב להיצמד לאישיו שלפנינו, ולהמשיך את השיח עד שאנשים יכירו בהומוסקסואליות כחלק טבעי מהאנושות. לצערי זה עדיין מסוכן לאזרחי אוגנדה למחות על החוקים האנטי-הומואים, אז הרגשתי שאני צריך לעשות את החלק שלי כדי להתנגד לחקיקה המזיקה הזו". 

פסגת מרגריטה השוכנת בגובה 5,109 מטרים היא הפסגה הגבוהה ביותר של הר סטנלי, ההר הגבוה ביותר ברכס רוונזורי (הרי הירח) של קונגו והשלישי בגובהו באפריקה, אחרי הקילימנג'רו (5,895 מטר) והר קניה (5,199 מטר). גוטליב טיפס על ההר בעזרתם של מדריכים אוגנדים, שכנראה לא ידעו מה מסמל הדגל הצבעוני וגם לא שאלו או התעניינו.

עוד ב-mako גאווה: