אחד המועמדים המבטיחים לנשיאות ברזיל, אדוארדו לייטה (36), יצא מהארון בראיון ל-TV Globo, גוף השידור המוביל במדינה, והבטיח להיאבק במדיניות ההומופובית של הנשיא הנוכחי, ז'איר בולסונרו. "בברזיל יש כרגע מעט מאוד יושרה, ואנחנו צריכים להחליט מי אנחנו, כדי שהכל יהיה ברור, שלא יהיה מה להסתיר", אמר לייטה בראיון. "אני הומו. אני מושל שהוא הומו יותר מאשר הומו שהוא מושל, ואני גאה בזה". 

התזמון בו בחר לייטה לצאת מהארון לא מקרי והוא עשה זאת בשיאו של שבוע הגאווה שחל בשבוע שעבר בברזיל. ההכרזה הזו מגיעה אחרי שמועות רבות שריחפו מעליו, מאז הפך למועמד פוטנציאלי ומבטיח לנשיאות המדינה מטעם מפלגת המרכז-ימין הסוציאל דמוקרטית. הוא הוסיף כי אין לו שום דבר להסתיר, אבל היה שמח אם נטייה מינית וזהות מגדרית היו נושאים בעלי עניין פעוט במדינה. "מעולם לא יצרתי דמות שהיא לא אני ולא ניסיתי לגרום לאנשים להאמין שאני לא הומו", סיכם. 

בולסונארו. תומך בישראל (צילום: החדשות)
נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו‎ בביקורו בישראל | צילום: החדשות

לייטה גם סיפר בפתיחות על הדרך בה המעורבות הפוליטית שלו השפיעה על מערכת היחסים עם בן הזוג בתשעת החודשים האחרונים. "המעורבות שלי בפוליטיקה הארצית, בוויכוח הלאומי הזה, הובילה למתקפות הולכות ומתגברות מצד היריבים שלי", סיפר. "אני יוצא לארוחת ערב עם בן הזוג ולא מתחבא מאף אחד, אבל תמיד היה סביב זה בלגן, איזה אזכור, בדיחה מצידו של הנשיא, התקפות מפוליטיקאים אחרים. זה לא בסדר, זה לא נכון, זה בלתי נסבל". 

עכשיו לייטה מקווה לגבור בבחירות שייערכו בשנה הבאה במדינה על בולסונרו, אדם שכבר הכריז כי היה מעדיף שבנו ימות מאשר יהיה הומו. הרטוריקה ההומופובית של הנשיא הנוכחי הובילה לעלייה חדה וקשה בגילויי אלימות נגד הקהילה הגאה בברזיל ואף גרמה לפוליטיקאית הטרנסג'נדרית הראשונה במדינה, בני בריולי, להימלט ממנה, בעקבות איומים כבדים על חייה. 

הוריו של לייטה, חוזה ורוזה, התייצבו לצידו וסיפרו בגאווה על בנם. "ברזיל זקוקה לאנשים כאלה, שמדברים בגלוי על מה שהם מרגישים", אמר חוזה. "אנחנו יודעים תקופה ארוכה וחיכינו שזה יצא החוצה. לא חששנו ממה שהוא יגיד כי זו האמת שלו, אבל פחדנו ממה שזה עלול לגרום". 

אדוארדו לייטה (צילום: Gustavo Vara, wikimedia)
אדוארדו לייטה | צילום: Gustavo Vara, wikimedia

המערכת הפוליטית בברזיל גועשת מאז יציאתו של לייטה מהארון והתגובות בקרב נציגי קהילת הלהט"ב נעות בין תמיכה וגינוי. "אני מכיר מקרוב את הכלא שהארון מייצג, בייחוד בסביבה הפוליטית השמרנית", צייץ פביאנו קונטרטו, שהפך לסנאטור ההומו הראשון בברזיל ב-2018. לייטה הודה לתומכיו בטוויטר: "התמיכה שאני מקבל מוכיחה לי: האהבה תביס את השנאה". 

אחרים טענו כי היציאה מהארון נועדה אך ורק כדי לשרת את לייטה פוליטית, בהסתמך על תמיכתו הפומבית בנשיא בולסונרו בעבר. "היו לו המון הזדמנויות להגן על קהילת הלהט"ב אבל הוא לא עשה זאת, להפך, עד אתמול הוא היה אחד התומכים הגדולים של בולסונרו וככל הנראה הוא עדיין כזה", צייצה ג'ין ויליס, נציגת הקונגרס הראשונה בברזיל מחוץ לארון הנאבקת עבור זכויות להט"ב. "אני לא חוגגת את זה ואני לא חברה בקבוצה אשר מוחאת לו כפיים, כאילו מדובר באיזה הישג אדיר לקהילה הגאה בברזיל".