בית המשפט המחוזי בעיר סאפורו ביפן קבע אתמול (רביעי) כי כישלון המדינה להכיר בנישואים חד מיניים הוא לא חוקי. הפסיקה הזו מגיעה אחרי ששלוש זוגות גאים - שני זוגות של לסביות וזוג אחד של הומואים, דרשו פיצויים מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה להם. הזוגות טענו בפני השופטים כי חוסר ההכרה של המדינה בזוגיות שלהם מונעת מהם גישה לשירותים והטבות המוענקים לזוגות הטרוסקסואלים. 

על פי החוקה היפנית, נישואים מוגדרים כ"הסכמה משותפת בין שני המינים", מה שמדיר למעשה זוגות חד מיניים. הפסיקה של בית המשפט נתפסת ביפן כניצחון עצום לקהילת הלהט"ב המקומית. "זה צעד ענק. אנחנו קרובים יותר מתמיד להגשים את כל החלומות שלנו", אמר אחד העותרים ל-BBC.

טוקיו (צילום: booking.com)
טוקיו, יפן | צילום: booking.com

על פי הדיווח בניו יורק טיימס, השופטים כתבו כי החוק והרגולציה המונעים מזוגות להט"ב הטבות הקבועות בחוק לזוגות נשואים הם "אפליה ללא שום סיבה הגיונית". למרות ניצחון העותרים בתיק, סירבו השופטים לאשר מתן פיצויים בגובה מיליון ין (כ-32 אלף שקלים) לאדם. 

סביר להניח כי הפסיקה התקדימית תשפיע על תיקים דומים בהם עוסקים בתי המשפט בכל רחבי יפן. עם זאת, שוויון אמיתי בנישואים יגיע אך ורק אם הפרלמנט היפני יאשר זאת. בעקבות החלטת בית המשפט, החליטו ארגוני להט"ב במדינה ועמותות התומכות בשוויון בנישואים להגביר את הלחץ על הפרלמנט במטרה להביא לחקיקה זו.