העיתונות העולמית קוראת לעצור את ההתאכזרות הבלתי נתפסת כלפי להט"בים בצ'צ'ניה, אחרי זרם בלתי פוסק של חדשות מצמררות מהרפובליקה הרוסית. בשערוריית ההתעללות האחרונה מעורב צעיר בן 19, שניהל קבוצת מחאה בטלגרם נגד הממשל הצ'צ'ני בראשותו של הנשיא רמזן קדירוב, שותפו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. 

קדירוב ומקורביו ידועים לשמצה על התנהגותם הבריונית והאלימה. הם מאלצים כל מי שפרסם מאמר ביקורתי כלפי הממשלה, או אפילו תגובה ביקורתית ברשתות החברתיות, להתנצל בפומבי על דעותיו. הקורבנות שלהם מאותרים וסופגים איומים ועינויים, עד שבסופו של דבר הם נכנעים ומעלים לרשת סרטון התנצלות כדי לשים קץ לגיהנום.

זה גם היה גורלו של סלמן טפסורקייב, אזרח צ'צ'ני בן 19 - שלא רק אולץ להתנצל בפומבי, אלא גם לבצע בעצמו מעשה מגונה מול המצלמה. ברשתות החברתיות הופץ הסרטון המזעזע, בו הוא נראה מתנצל על דעותיו בשפה הצ'צ'נית, ולאחר מכן מחדיר בקבוק ריק לפי הטבעת שלו. 

ולדימיר פוטין ורמזן קדירוב (צילום: ALEXEY DRUZHININ AFP, Getty Images)
ולדימיר פוטין ורמזן קדירוב | צילום: ALEXEY DRUZHININ AFP, Getty Images

הפרשה הפכה לוויראלית ברוסיה ובעולם כולו. "אנשים זועמים, חלקם קוראים לקחת את כלי הנשק בידיים", אומרת איקטרינה סוקיריאנסקיה, מנהלת ה-CAPC, מרכז לניתוח של קונפליקטים אלימים. "ראיתי פוסטים של אנשים מצפון הקווקז שאומרים שאם הצ'צ'נים מסוגלים לסבול את זה, הם נרצחו מבחינה מוסרית". היא הוסיפה: "נשים וגברים צ'צ'נים אמרו שהם מזועזעים ומושפלים; רבים לא יודעים איך להמשיך לחיות את חייהם בכבוד. נציגי הקרמלין חייבים להבין כמה העם הצ'צ'ני מכבד את המסורת; רבים מהם לקחו את האונס הפומבי הזה על ידי הרשויות באופן אישי".

לפי ה-BBC, הממשלה הצ'צ'נית הגיבה שהסרטון האמור הוא "בלתי מתקבל על הדעת", ובכל זאת - שאין בכוונתה לפתוח בחקירה, מפני שהצעיר לא הגיש תלונה רשמית. הצעיר, אגב, לא הותיר שום עקבות דיגיטליים מאז. דיווחים על מעשי זוועה והפרות זכויות אדם ואזרח בצ'צ'ניה זורמים לתקשורת העולמית כבר שנים, אולם עד עכשיו אף מדינה אחרת לא התערבה כדי לעצור את הזוועות. עד מתי?

רמזן קדירוב (צילום: ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/AFP, Getty Images)
רמזן קדירוב | צילום: ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/AFP, Getty Images