אין תמונה
אלימות בסנט פטרסבורג בניסיון לקיים את מצעד הגאווה בחודש שעבר
בעוד שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ממשיך לקדם את החוקים שיגבילו ארגונים לא ממשלתיים, ממשיכים ארגוני זכויות הלהט"ב בפדרציה הרוסית לפעול בכל החזיתות נגד ההומופוביה בארצם.

הפרה של אמנת מועצת אירופה

סוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי מדווחת כי אחד הארגונים עתר בסוף השבוע לבית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג נגד ממשלת סנט פטרסבורג ולמושל העיר, גאורגי פולטבצ'נקו.

על פי הדיווח, ארגון "שוויון ללהט"ב" טוען כי באיסור לקיים את מצעדי הגאווה בעיר ב-2011 וב-2012 יש משום הפרה של אמנת מועצת אירופה לזכויות האדם, עליה חתומה רוסיה. כמו כן, העותרים טוענים כי החוק ההומופובי האוסר על יציאה מהארון בסנט פטרסבורג נוגד אף הוא את אמנת זכויות האדם.

למרות שרוסיה חברה במועצת אירופה, גם בארגון מבינים כי בית הדין בשטרסבורג לא יוכל להטיל על רוסיה סנקציות של ממש. "המטרה היא להפעיל לחץ בינלאומי", אומרים העותרים. "בטווח הקצר אולי לא נצליח, אבל עם מאבק נחוש ועקבי – הכל אפשרי"

>> סנט פטרסבורג: אלימות ומעצרים בניסיון לקיים מצעד גאווה

אמנסטי אינטרנשיונל: "להפסיק את הדיכוי כלפי קהילת הלהט"ב"

בתחילת השבוע שעבר עצרה משטרת סנט פטרסבורג שמונה בני אדם והתעמתה באלימות עם עשרות מפגינים, במסגרת שני ניסיונות לקיים מצעדי גאווה בעיר השנייה ברוסיה. בעוד ההפגנות פוזרו כיוון שהתקיימו ללא אישור המושל, בגין עבירה על החוק ההומופובי החדש, צפויים המפגינים לקנס כספי של עד 50 אלף רובל (כ-6,000 שקל).

בית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג (צילום: מועצת אירופה)
בית הדין לזכויות אדם בשטרסבורג | צילום: מועצת אירופה

בארגון אמנסטי אינטרנשיונל פרסמו הודעת גינוי וקראו לממשלת סנט פטרסבורג לאפשר את קיומם של מצעדי גאווה.

"עם נפילת ברית המועצות, יצאה רוסיה מהאפילה של ההומופוביה וביטלה את האיסור על הומוסקסואליות", נמסר מאמנסטי. "מצער מאוד שבמקום לקדם שוויון זכויות ולהפסיק את האלימות מצד קבוצות ניאו-נאציות כלפי לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים, הממשלה בסנט פטרסבורג מעניקה להם רוח גבית ונוקטת במדיניות הומופובית".

עוד הוסיפו באמנסטי: "אנחנו מגנים את מניעת מצעד הגאווה בסנט פטרסבורג וקוראים לכל הגורמים ברוסיה להפסיק את המדיניות של האלימות והדיכוי כלפי קהילת הלהט"ב, ולאפשר לקיים מצעדי גאווה בסנט פטרסבורג או בכל מקום אחר ברוסיה".

>> לחתימה על העצומה הבינ"ל נגד החוק ההומופובי ברוסיה – לחצו כאן

>> ירושלים: פעילי הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות הפגינו מול מלונו של פוטין

>> רוסיה מתנערת מהחלטת ה-G8 לשמירה על זכויות להט"ב

>> מוסקבה: אסור לקיים מצעדי גאווה בעיר ב-100 השנים הקרובות