>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

בית המשפט העליון בוושינגטון אישור נישואים גאים (צילום: Mark Wilson, GettyImages IL)
יום חג לקהילה הגאה בארה"ב | צילום: Mark Wilson, GettyImages IL
אחרי דרך ארוכה ומלאת מכשולים, השאיפה לשיוויון בנישואים באילנוי סוף סוף התגשמה. בית הנבחרים של המדינה הצביע אמש (שלישי) ברוב של 61 מול 54 בעד הצעת החוק, ובכך עברה ההצעה את המשוכה האחרונה בדרך לאישור.

המושל פט קווין כבר אמר כי הוא יחתום על ההצעה, חתימה שתהפוך את אילנוי למדינה ה-15 המאשרת שיוויון בנישואים. המדינה תתחיל להנפיק רישיונות נישואים ב -1 ביוני 2014.

דרמה במפלגה הרפובליקנית

"החוק הקיים יצר הפרדה בין משפחות", אמר חבר הקונגרס גרג האריס, נותן החסות של הצעת החוק, "כדי להתייחס לכל האזרחים שלנו במידה שווה בעיני החוק היינו חייבים לשנות את זה".

דרמה רבה ליוותה את החודשים שקדמו לאישור הצעת החוק. הסנאט של מדינת אילנוי העביר את הצעת החוק כבר בחודש פברואר האחרון, ובית הנבחרים במדינה דן בהצעה בפעם הראשונה בחודש מאי אך לא הצליח לגייס את הקולות הדרושים להעברתה.

המפלגה הרפובליקנית במדינה סבלה מחלוקה פנימית בעקבות הדיון על הצעת החוק, שהגיעה לשיאה עם הדחתו של היו"ר פאט בריידי מתפקידו, לאחר שהביע תמיכה בשוויון בנישואין.

אילינוי היא מדינה נוספת במחרוזת בלתי פוסקת של הפסדים של שמרנים דתיים המנסים לעצור את התחזקותו של השוויון בנישואים. "הצבעה נגד שיוויון בנישואים לא מעידה על כך שאתה גזען או הומופוב", טוען להגנתו חבר הקונגרס טום מוריסון, שהצביע נגד הצעת החוק. אך ההיסטוריה כנראה תחשוב אחרת.

בישראל: הדרך עוד ארוכה

נזכיר כי רק השבוע נפלה הצעת חוק ברית הזוגיות של ח"כ סתיו שפיר בוועדת השרים לחקיקה. היחידה שהצביעה בעד הצעת החוק היא שרת המשפטים, ציפי לבני. שרי הליכוד, הבית היהודי ואולי המעניין ביותר - יש עתיד- הצביעו נגד.

החוק הזה קובע כי בני זוג מאותו מין, אשר אינם יכולים להינשא בטקס דתי, יוכלו לקבל מעמד רשמי בדרך של "ברית זוגיות".

שרי יש עתיד התנגדו למרות שבשבוע שעבר הגישו הצעת חוק דומה, אשר תאפשר "ברית זוגיות" לא רק לבני זוג מאותו המין, אלא לפסולי חיתון בכלל.

בתוך כך, משרד המשפטים הפיץ היום הצעת חוק ממשלתית דומה נוספת אשר מציעה פתרון אלטרנטיבי - חוק חיים משותפים, ההצעות כולן מבקשות ליצור מסגרת נישואים אזרחית, אך נראה כי מרוב הצעות חוק - הממשלה לא מצליחה לקדם את המטרה הגדולה.

>> נישואים גאים מסביב לעולם: תמונת מצב