הזמר האוקראיני מלובין (24), שייצג את אוקראינה באירוויזיון שנערך בליסבון ב-2018, יצא מהארון באופן רשמי במהלך פסטיבל המוזיקה הכי גדול באוקראינה. היציאה הזו מהארון היא לא פחות מהיסטורית, משום שנעשתה לראשונה במדינה על הבמה ובפני קהל, באירוע ששודר בשידור חי בטלוויזיה.

במהלך ההופעה, ניגש מלובין לאחת הנשים שהיו על הבמה ונישק אותה, ולאחר מכן הלך לצד השני, תפס גבר אחר ונישק גם אותו. לסיום - הוציא הזמר את דגל הגאווה ונופף בו בגאווה מול קהל של עשרות אלפי אנשים. 

למרות שזו הפעם הראשונה בה הזמר הצעיר מכריז כי הוא ביסקסואל, רשת השידור M1 לא שידרה את הקטע ובאותם רגעים בחרה להציג לצופים את הקהל. אחרי השידור, מלובין שיתף את הקטע שלא שודר בעמוד האינסטגרם שלו ומתח ביקורת על רשת הטלוויזיה. נכון לעכשיו, צפו בקטע יותר מחצי מיליון אנשים. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by MÉLOVIN (@melovin_official)

"אנחנו עם חזק. אנחנו לא מפחדים לנוע קדימה, להרגיש את הקצב ולהתאים את עצמנו לדמוקרטיות אחרות", כתב לעוקבים. "אבל לתנועה הזאת מפריעים אנשים בעלי דעות חשוכות. היציאה הרשמית שלי מהארון נחתכה מהשידור החי של M1 והסרטון עדיין לא פורסם ביוטיוב, רק בגלל שהצגתי את המהות שלי. לא משנה לי צבע, דת או מין. צריך לאהוב את האדם, את הגוף והנשמה. אבל באותו הזמן, האהבה הזו לא תוכר אם תיחסם ולא תשודר". 

מלובין המשיך ושאל האם באמת צריך לצנזר מאבק על זכויות וחירויות אישיות. "אם לא, אני בהחלט תומך בכם, אבל אם כן, אני לא בטוח שאני רוצה להתקיים בעתיד כזה של אוקראינה". רשת הטלוויזיה M1 הכחישה את הטענה של הזמר ואמרה שהערוץ לא עודכן מראש על כך והעריכה התנהלה על פי "עקרונות שידור מסורתיים". רשת השידור הוסיפה שהיא "שמחה לשדר" את ההופעה של מלובין, שהייתה "אחת ההצהרות הראשונות מסוג זה לציבור האוקראיני".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by MÉLOVIN (@melovin_official)

בדומה לישראל, לקהילת הלהט"ב באוקראינה יש הגנה בסיסית על הזכויות שלהם. קיימים חוקים האוסרים על אפליה בדיור ותעסוקה, אבל נישואים גאים עוד לא מוכרים במדינה. בנוסף, להט"ב לא יכולים לאמץ ואין חוקים האוסרים על טיפולי המרה. 

עם זאת ובניגוד לישראל, הציבור ברובו עדיין מחזיק בעמדה שלילית לגבי הקהילה הגאה ואחוזי התמיכה בה נמוכים במיוחד. בשנה שעברה, ראש הכנסייה האורתודוקסית בקייב, הפטריארך פילרט, טען כי מגפת הקורונה היא "עונש מאלוהים על נישואים גאים".