בית ורוד בספרד (צילום: istockphoto)
בית אבות גאה לקהילה הגאה - גם יצבע בוורוד? | צילום: istockphoto
הכנות להקמתו של בית אבות להומואים, לסביות, בי וטרנס, מצויות בשלבים אחרונים.
כשיקום, יהיה לבית האבות הראשון במדינה, המיועד לאכלס את חברי הקהילה הגאה.

"רוצים שמבוגרים גאים יחיו בחופשיות ובכבוד"

כפי שדיווח ה BBC לאחרונה, הפרויקט יציע 115 דירות, חדר כושר ובריכה, מסעדות ומתקנים נוספים לרווחת הדיירים הגאים.

יוזמי הפרויקט ציינו, כי העניין הכלכלי טרם נפתר, ובשלב זה עובדים על גיוס תורמים ומשקיעים נוספים.

"אנחנו רוצים שגייז מבוגרים יוכלו לחיות את חייהם בכבוד ובאופן חופשי", אמר פדריקו ארמנטרוס, מיוזמי הפרויקט. רמנטרוס מתמקד כרגע בגיוס כספים להקמת הבית המיוחד, כמו גם מחפש אחר הדיירים החדשים, אותם ככל הנראה לא יהיה קשה למצוא.

מסתבר שעל אף שספרד ביטלה את החוק נגד הומוסקסואליות כבר בשנת 1979, פעילים בקהילה הגאה במדינה מדווחים כי הדעות הקדומות והיחס העוין כלפי הקהילה הגאה טרם נעלמו מהעולם. הקהילות המוחלשות, בהן הומואים, לסביות, בי וטרנס בגיל השלישי, חווים את הקושי בצורה קשה יותר.

חוזה מריה הרארס, דייר באחד מבתי האבות במדינה, סיפר כי הוא חווה השפלה ונידוי מצד חבריו לבית האבות על בסיס קבוע. "רבים לא מוכנים לחלוק איתי את החדר, למרות שיש בו שתי מיטות".
הרארס הוסיף, כי הוא נאלץ להפוך את עצמו לבלתי נראה ולחזור לארון בגיל מבוגר ולאחר שכבר חי את חייו כהומו. "אני יוצא מבית האבות לטיולים בחוץ עד כמה שניתן, רק לא להיות שם", הוסיף.

יחד עם זאת, מנהלי הפרויקט מציינים, כי בית האבות יקבל את כולם - ללא קשר למין, אבל "בהחלט יהיה גיי- פרנדלי".


בית ורוד (צילום: istockphoto)
"מכה של גייז" - ככה יראה בית בכפר החדש? | צילום: istockphoto
אם הכול ילך כשורה, בית האבות צפוי ללכת בעקבותיו של "בית אסטה נילסן" - בית האבות לקהילה הגאה בברלין, הראשון שהוקם באירופה לקהילה הגאה, כפי שדיווח בזמנו הגארדיאן הבריטי.
 
במקביל, הולכות ונשלמות באוסטרליה ההכנות לבניית כפר גאה לדור השלישי. הכפר יקום במדינת ויקטוריה שבאוסטרליה בשנה הבאה, וצפוי להיות מרשים במיוחד עם 120 חדרים, ספא, מדשאות ושירותים ייחודיים לקהילה הגאה המבוגרת.

הקמתו של כפר גאה בספרד נמצאת בסיכון

פרויקט אחר בספרד נמצא בסכנה: ההכנות לבנייתו של כפר גאה בספרד, תלויות באוויר - זאת לאחר שקבוצות שמרניות ודתיות מתנגדות לרעיון.

את הפרויקט השאפתני יזם חוייאר חקה ומטרתו להפוך 300 בתים בפואבלו בלאנקו, מובלעת בעיר מוחלינג'ו שבמדינה, ל"מכה של הומואים, לסביות בי וטרנס", כדבריו.
 
התכנית היומרנית מציעה לקרוא מחדש לכל הרחובות בעיר אחר אמנים גאים, לצבוע את הבתים בעיר בוורוד. כדי לוודא כי היעד אכן יהפוך לפופולארי בקרב הקהילה הגאה, הוסיף חקה את הרעיון להקמת "פארק סקס", שישמש את הנופשים בכפר לסקס חופשי.

הפרויקט, כצפוי, נתקל בהתנגדות רבה. מועצת העיר מוחלינג'ו אמנם אישרה את הקמתם של 50 בתים המיועדים לאכלוס של גייז, אך אסרה את צביעתן בוורוד. הרעיון להקמתו של "פארק הסקס החופשי" בכלל לא עלה לדיון.
חקה מצידו טוען, כי בניית 50 בתים אינה מספיקה להפיכתו של הכפר ל"יעד גאה". "אני הומו ואני יודע מה הקהילה צריכה", אמר.

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?