מחקר אמריקאי חדש מצעיד קדימה את התאוריה הטוענת לקשר גנטי להומוסקסואליות, ומחזק את התשובה לשאלה האם הומוסקסואליות היא תכונה מולדת או  נרכשת?

במסגרת המחקר נבדקו 800 זוגות אחים הומואים, וניטלו מהם דגימות דם ורוק שהועברו לסריקת DNA. בסריקת הדגימות נמצא דמיון בשני איזורים שעל גבי כרומוזום X, שלא נמצא בקרב האוכלוסייה ההטרוסקסואלית. המחקר מחזק את הדעה כי גנים משפיעים על סיכוייו של אדם להיות הומו, אבל עדיין לא מציג תוצאות מספקות המוכיחות זאת באופן ממשי.

DNA (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"רוב ההטרוסקסואלים לא בוחרים להיות הטרוסקסואלים" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

ד"ר אלן סנדרס מהמכון לחקר הבריאות של אוניברסיטת Northshore באבנסטון, אילינוי, אמר כי העבודה שלו היא אינה הוכחה, אך היא עדיין מהווה אינדיקציה טובה למדי לכך שגנים על כרומוזום X משפיעים על נטייה מינית.

ד"ר צ'ד זביץ' שהיה שותף למחקר, כינה את המחקר "צעד ענק קדימה" לקראת מענה על שאלות מדעיות בנוגע להומוסקסואליות, שיעזור להפחית את הסטיגמה.

"להיות הומו זה כמו להיות בעל עיניים חומות או צבע עור מסוים, זה פשוט מי שאתה", הסביר זביץ', "אנחנו יודעים שרוב ההטרוסקסואלים לא בוחרים להיות הטרוסקסואלים. לכן תמוה בעיניי למה אנשים לא מבינים שגם הומוסקסואליות היא אינה בחירה".

מחקרים קודמים שביקשו לברר האם מיניות נובעת מהטבע או מגורמים חברתיים אחרים הופרכו או הציגו תוצאות מעורבות. אך מדענים רבים מאמינים כי נטייה מינית חייבת לנבוע מה- DNA של האדם או ההקו הגנטי שלו. מחקר שנערך בשנת 1993 טען כי הומוסקסואליות גברית עוברת מהאם לבנה. עוד נטען בעבר כי גברים הומוסקסואליים הם ברובם בני זקונים. המחקר האחרון בנושא פורסם בשנה שעברה והצביע על פעילות מוחית דומה אצל נשים סטרייטיות והומואים, כמו גם על דפוסים משותפים אצל גברים סטרייטים ולסביות.

עם זאת, מדענים אחרים שוללים את האפשרות שהומוסקסואליות, במונחים של אבולוציה, תהיה אך ורק גנטית, משום שבסופו של דבר סברו כי התכונה תעלם מהסיבה הפשוטה שהומואים נטו עד היום פחות להתרבות.