>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הומופוביה ברוסיה (צילום: AFP, GettyImages IL)
מה יהיה עם הלהט"ב ברוסיה? המדינה ההומופובית באירופה | צילום: AFP, GettyImages IL
מפלגתו של ולדימיר פוטין נחלה הצלחה מסחררת, והאיסור על יציאה מהארון בכל רחבי הפדרציה הרוסית מגיע אל הישורת האחרונה. הדוּמה, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, אישר היום (ג') ברוב של 434 תומכים, אל מול אפס מתנגדים ונמנע אחד, את "החוק לאיסור על תעמולה ליחסים לא מסורתיים". החוק המתוקן, הכולל קנסות כבדים ויכול להגיע עד למאסר, יועבר כעת לאישור הבית העליון, הסנאט, שם הוא צפוי לעבור ברוב גדול.

על פי החוק החדש, אסורה חשיפת קטינים להומוסקסואליות, כאשר בתוך כך נכללים: איסור להניף דגלי גאווה וכן להתנשק בפומבי על השפתיים או להפגין חיבה רומנטית בפומבי עם בן אותו מין.

הקנסות על עבירה זאת מתחילים מ-4,000 רובל (כ-450 שקל) ויכולים להגיע עד לסכום של חצי מיליון רובל (כעשרת אלפים שקל).

"המחוקקים הרוסים בחרו להתעלם מהחוקה של רוסיה"

בארגון IGLA (העמותה הבינלאומית למען הלהט"ב) גינו בחריפות את הדוּמה על העברת החוק. "זהו יום שחור לקהילת הלהט"ב הרוסית ולדמוקרטיה הרוסית", אמר היו"ר המשותף של IGLA אירופה, מרטין ק.י. כריסטנסן. "היום הפרלמנט הרוסי ביצר את החוק ההומופובי לרמה פדרלית.

"למרות גינויים מקיר לקיר מצד כמעט כל הארגונים והמוסדות לזכויות אדם באירופה, המחוקקים הרוסים בחרו להתעלם מכל ההתחייבויות הבינלאומיות שלקחו על עצמם לשמירה על זכויות אדם ולהתעלם מהחוקה של רוסיה".

היו"ר המשותפת, גבי קאליה, הוסיפה: "אנחנו מודאגים ביותר מההשלכות השליליות של החוק. הרטוריקה ההומופובית, שליוותה בשנים האחרונות את אימוץ החוק ברמה האיזורית והפדרלית, תרמה רבות לאקלים של שנאה ושל פגיעה פיזית בלהט"בים, כולל כמה מקרי רצח".

"מת'יו שפרד הרוסי": הומו בן 23 עונה באכזריות, נאנס ונרצח

לפני קצת פחות מחודש אירע אחד מפשעי השנאה המזעזעים ביותר שנעשו ברוסיה בעשור האחרון, במה שקיבל את הכינוי: "מת'יו שפרד הרוסי". צעיר בן 23 עונה באכזריות ונרצח בסוף השבוע בעיר וולגוגרד שבדרום-מערב רוסיה. על פי חקירת המשטרה, הצעיר, ולדיסלב טומובוי, סיפר לרוצחים כי הוא הומו כאשר שתו יחדיו. במשטרה מסרו: "החשודים הפשיטו את הקורבן, אנסו אותו עם בקבוקים ורוצצו את גולגותו באמצעות אבן".

בסוכנות הידיעות אי.אף.פי מדווחים מחקירת המשטרה, טומובוי נפגשו עם שני החשודים, בן 22 ובן 27, נפגשו כדי לחגוג ביחד את ה-9 במאי, יום הניצחון על גרמניה הנאצית, המהווה חג לאומי ברוסיה.

השניים, כך נמסר, החלו בתגובה להכותו. בשלב מסוים הפשיטו החשודים את טומובוי וביצעו בו מעשים מגונים באמצעות בקבוקי בירה. לאחר מכן רוצצו השניים את גולגותו באמצעות אבן.

פעילי זכויות להט"ב ברוסיה השוו את המקרה לרצח מת'יו שפרד – אחד ממקרי ההומופוביה המזעזעים ביותר שאירעו בארצות הברית. "הבהלה ההומופובית, אותה מקדמים שלטונות רוסיה, גורמת לעלייה חדה בפשעי השנאה", אמר יו"ר Gay Russia, ניקולאי אלכסייב, לסוכנות הידיעות אי.אף.פי.