>> לקבוצה שלmako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ג'נה טלקובה (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
נאבקת למען הקהילה הטרנסג'נדרית. ג'נה טלקובה | צילום: אימג'בנק/GettyImages

ג'נה טלקובה, מלכת היופי הטרנסג'נדרית שהתפרסמה לאחר שנאבקה על זכותה להשתתף בתחרות מלכת היופי של קנדה, ממשיכה במאבקה למען זכויות טרנסג'נדרים. על המוקד כעת: ארגון הבריאות העולמי וההגדרה לפיה טרנסקסואליות היא מחלת נפש.

בעצומה שהעלתה און ליין תחת הכותרת: "ארגון הבריאות העולמי: אנשים טרנסקסואלים אינם חולים", טלקובה מקווה להשיג 35,000 חתימות, בכדי ללחוץ על הארגון לשנות את ההגדרה.

"אני לא חולה, למעשה אני נפלאה. אני פשוןט אישה שהייתה צריכה לעבור הליך רפואי כדי להיות מי שאני בתוכי", כותבת טלקובה בעצומה. "זהו נושא כה חשוב. אנא הצטרפו אליי, חתמו על העצומה ועודדו אחרים לעשות כן".

ארגון הבריאות העולמי מגדיר טרנסקסואליות כ"הפרעת זהות מגדרית", תחת הפרעות התנהגותיות ונפשיות כלליות.

ג'נה טלקובה (צילום: צילום מסך מאתר MSNBC)
לא חולת נפש. ג'נה טלקובה | צילום: צילום מסך מאתר MSNBC

כפי שמופיע בספר המחלות באתר של הארגון, "הפרעת זהות מגדרית בילדות הנה הפרעה, שלרב באה לידי ביטוי בגיל הילדות המוקדם (והרבה לפני גיל ההתבגרות), מאופיינת במצוקה אינטנסיבית ועקבית ביחס למין המולד, ורצון להיות במין השני. קיימת התעסקות מתמשכת בלבוש בופעילויות של המין הנגדי, והתכחשות למין המולד. האבחון דורש הפרעה משמעותית בזהות המגדרית. התנהגות "טומ-בוי" אצל ילדות או "נשיות" אצל ילדים אינה מספיקה".

מיום שבת חתמו למעלה מ-31,000 גולשים על העצומה – בצפון אמריקה בלבד.

"חביבת הקהל"

טלקובה התפרסמה לפני מספר חודשים בכל העולם לאחר שנאבקה במארגני תחרות מיס עולם, במטרה לאפשר לה להשתתף בתחרות מיס קנדה. זאת לאחר שתחילה נאלצה לוותר על השתתפותה, בשל החוק שאינו מותיר לנשים שנולדו במין הלא נכון לקחת חלק בתחרות היוקרתית.

בעקבות אי נכונותה להסכים עם האפליה, פנתה טלקובה ביחד עם ארגונים רבים ברחבי העולם למארגני התחרות ולעומד בראשה, דונלד טראמפ, בדרישה לשנות את המדיניות ולהחזיר את טלקובה כאישה מן המניין. בסופו של דבר, הותרה חזרתה של טלקובה לתחרות, שם זכתה בתואר חביבת הקהל ועלתה לטופ 12.

טלקובה זכתה בתחרות מלכת היופי של ונקובר, העיר בה נולדה, ונשלחה לייצג את העיר השמינית בגודלה בקנדה שנמצאת בפרובינציית קולומביה הבריטית. יחד עם זאת, עם התקרב מועד התחרות, גילתה מנכ"ל הארגון בקנדה, דניס דווילה סרטון ביוטיוב, בו התברר כי טלקובה התמודדה בשנת 2010 בתחרות מיס אינטרנשיונל טרנסג'נדר. כתוצאה מכך, מסרה דווילה כי היא מסירה את מועמדותה של טלקובה מהתחרות "כי היא לא אישה טבעית".

תחילה מסרו מארגני התחרות, כי רק במידה וטלקובה תוכיח כי היא מוכרת כאישה ברשויות בקנדה יתאפשר לה לחזור לתחרות, אך בעקבות התעקשותה של טלקובה והתערבותם של הברית ההומו-לסבית נגד השמצה (GLAAD) וארגונים רבים נוספים, שונתה המדיניות.

 

>> נשים טרנסג'נדריות יוכלו להשתתף בתחרות מיס תבל