היסטוריה בארצות הברית: מחוץ לאולם בית המשפט העליון בוושינגטון נשמעו צהלות שמחה עם קבלת דבר ההכרעה בנושא ומאות בני אדם הניפו את דגלי הגאווה, עם קבלת ההכרעה הנוגעת לעתירה יוצאת דופן שעניינה נישואים חד-מיניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעתירה, הנוגעת לחוק משנת 1996 המגדיר את מוסד הנישואים כמעשה בין גבר לאישה בלבד - קבע בית הדין כי "ההגנה על חוק הנישואים הקיים - בלתי חוקתית". מכך משתמע כי הממשל הפדרלי מכיר בנישואי גאים, שהפכו חוקיים במספר מדינות בארצות הברית.

היום (ד'), זמן קצר לאחר השעה 17:00 (שעון ישראל, 10:00 שעון ניו-יורק) - פרסם בית המשפט את הכרעותיו: האחת עוסקת בחוק הנישואים בן גבר לאישה משנת 1996, ועניינה הטבות פדרליות לזוגות גאים שנישאים במדינות שבהן הדבר חוקי.

יודגש, כי ההכרעה אינה מתירה נישואים חד-מיניים באופן גורף, אלא מרחיבה את הזכויות הפדרליות שניתנו לזוגות הטרוסקסואליים - גם לזוגות חד-מיניים במדינות שבהן הדבר חוקי.

חוגגים את הניצחון בדמעות
חוגגים את הניצחון בדמעות | צילום:

העתירה השנייה שבה דן בית המשפט נוגעת ל"הצעה 8" - האוסרת על זוגות מאותו מין להתחתן ואושרה במשאל עם בקליפורניה. בעתירה הזו החליט בית המשפט שלא להכריע. בכך נתן בית הדין "אור ירוק" לנישואי חד-מיניים שכבר החלו בטווח הזמן שבין התרת נישואים שכאלה בקליפורניה ואיסורם - חודשים ספורים לאחר מכן.

"זה יום נהדר לאמריקה", אמר אחד מעורכי הדין שהגישו את העתירה מחוץ לאולם בית המשפט העליון בוושינגטון. "החלטתו של בית הדין מקרבת אותנו לשוויון מלא".

בעקבות זאת, ההערכות  הן שאי-הפסיקה של בית המשפט העליון תביא, בסופו של דבר, לאישורם של נישואים חד-מיניים במדינה המאוכלסת ביותר בארצות הברית.

מהלכו של בית המשפט התבצע למרות החריג כי מדובר ביומו האחרון של מושב בית הדין - אז קיימת החובה להכריע בכל הדיונים שנותרו ללא החלטה.