גייז (צילום: Thinkstock)
יסבול בעתיד? | צילום: Thinkstock

עם התקדמותה דיון בארה"ב סביב נישואים גאים, עולה הנושא לכותרות שוב בעקבות מחקר חדש, לפיו צעירים שאחד מהוריהם חווה מערכת יחסים חד מינית, סובלים יותר בחייהם הבוגרים.

המחקר לא בחן ילדים שגדלו במשפחות חד מיניות יציבות וחזקות, אלא רק כאלה שגדלו בבתים הרוסים שחוו גירושים ועוד.

המחקר, שבוצע על ידי אוניברסיטת טקסס ובמימון גופים שמרניים, נתפס כלא מהימן על ידי קבוצות למען זכויות להט"ב. אלה תוקפים את המחקר וטוענים כי הוא מוטה ואינו מבוסס. בין הטיעונים, מציינות הקבוצות את העובדה שהמחקר הגדיר את ההורים כהומואים או לסביות, בהתבסס על תשובת הילדים בנוגע לקשרים קודמים שהיו להוריהם – גם אם מדובר היה במערכת יחסים חד פעמית עם בן זוג מאותו המין ובשעה שההורים חוו מערכת יחסית חד מינית, אך אינם מגדירים עצמם כ"הומואים" או "לסביות".

מנהלי המחק טוענים, כי המחקר הוא מהגדולים שנעשו בתחום המספק אינפורמציה רבה על ההשלכות של הורים הומואים ולסביות על ילדיהם.

ילדים להורים גאים – נזקקים לעזרת ציבורית

המחקר בחן מדגם של 2,988 אנשים בגילאים 18-39 מכל רחבי ארה"ב. מארק רגנרוס, מנהל המחקר, סוציולוג באוניברסיטת טקסס, אוסטין, סיפר כי חיפש מימון מגופים שמרניים, כי הממשלה "לא רוצה לגעת בנושא הזה".

הנחקרים חולקו לשלוש קבוצות: כאלה שנולדו במשפחות סטרייטיות יציבות, כאלה שנולדו במשפחות סטרייטיות לא מסורתיות (הורים גרושים, משפחות אומנה וכו') וכאלה שנולדו במשפחות לא מסורתיות, בהן אחד ההורים הוא הומו או לסבית (כהגדרת המחקר). כמחציתם נולדו מחוץ לנישואים, החצי השני של הנחקרים נולד למשפחה מסורתית שהתפרקה ורבים מהנחקרים גרו עדיין עם הורה הומו לסירוגין.

בין הנחקרים בקבוצה השלישית היו 163 – שלאמם הייתה מערכת יחסים עם אישה ו-73 שלאביהם הייתה מערכת יחסים עם גבר.

לסביות_עם_ילדה (צילום: realsimple.com)
לא בחן משפחות גאות יציבות | צילום: realsimple.com

המחקר ביקר פקטורים כמו השכלה, הכנסה, רמת הסובלנות כלפי הומוסקסואלים בקהילה של כל אדם במחקר והאם הילד היה קורבן להתעללות בשל נטייתו המינית של ההורה. במהלך המחקר, ענו הנחקרים על שאלות בנוגע למצבם החברתי, מקצועי וכלכלי ובנוגע לחייהם המוקדמים.

משתתפים שגדלו במשפחות מסורתיות, דיווח על הכמות הנמוכה ביותר של בעיות בחייהם הבוגרים, כמו שימוש בסמים, אבטלה ומצבי רוח דיכאוניים. אלה שגדלו במשפחות לא מסורתיות סטרייטיות, דיווחו על כמות גדולה יותר של בעיות בחייהם כבוגרים. אלה שגדלו עם הורים שהייתה להם מערכת יחסים חד מינית, דיווחו על בעיות רבות יותר מאשר אלה שגדלו במשפחות לא מסורתיות אחרות.

כך למשל, 38 אחוז מהילדים שלהם אמא לסבית (כהגדרת המחקר), דיווחו כי הם נזקקים לעזרה ציבורית. רק 31 אחוזים מאלה שהוריהם התגרשו מאוחר, דיווחו כי הם זקוקים לעזרה וכ-10 אחוזים מאלה שגדלו במשפחות מסורתיות.

אלה שגדלו עם הורים גאים (כהגדרת המחקר), דיווחו על רמת חינוך נמוכה יותר ממשפחות סטרייטיות מסורתיות ועל יותר שותפים למיטה, בדומה לאלה שגדלו במשפחות סטרייטיות לא מסורתיות.

מחקר מוגבל

פאול אמאטו, שאינו חלק מהמחקר וכתב בעבר בעד נישואים גאים, אמר כי יש החוקרים הטוענים כי ילדים להורים גאים עלולים לסבול מקשיים רבים יותר מהילד הממוצע, מתבססים בעיקר על ילדים שנולדו בעשור הקודם – אז הסטיגמה הייתה גדולה יותר. "אנו יודעים, למשל, שילדים רבים להורה גאה, גדלו בסופו של דבר במשפחה חורגת, עברו גירושים וחוו קשיים – ומכאן הקושי".

חוקרים אחרים מוסיפים, כי המחקר מוגבל. "מה שאנו באמת זקוקים לו הוא מחקר שישווה הורים גאים יציבים וחזקים לאותה קבוצה של הורים סטרייטים יציבים", אמרה ג'ודית' סטייסי, סוציולוגית באוניברסיטת  ניו יורק.

ד"ר רגנרוס ציין, כי לא מצא נחקרים שלהם הורים גאים המנהלים בית גאה כזוג. "כל הנרטיב של זוג גאה המגדל ילד ביחד וחי ביחד, לא היה קיים באופן רחב כשמשתתפי המחקר היו צעירים".

"כשאני בוחן את המחקר, המסקנה העיקרית היא שילדים להורים גרושים ומשפחות בשינוי אינן משפיעות באופן חיובי על הילד", אמר גארי גייטס, חוקר דמוגרפיה באוניברסיטת קליפורניה שלא השתתף במחקר.

>> משפחות בכל צבעי הקשת