עמותת "ואן פולס", שקמה להנצחת שמם של 49 קורבנות פיגוע הירי הרצחני במועדון הגאה באורלנדו, פרסמה מוקדם יותר השבוע בעמוד הפייסבוק שלה תיעוד וידאו מטריד המציג אדם מעלה באש את האנדרטה לזכר הקורבנות. על פי הודעת הקרן, ההצתה התרחשה בשעות הערב ב-12 באוקטובר. "שלוש מודעות של מלאכים נשרפו, יחד עם מספר פריטים נוספים שהוצבו בסמוך לאזור שנפגע", נכתב בפוסט. 

בתיעוד מצלמות האבטחה מהתקרית, נראה החשוד במעשה, אדם בכיסא גלגלים, מתקרב אל האנדרטה ואז מעלה אותה באש אותה בעזרת מצית. לאחר מכן הוא נראה מתרחק מהאזור, בעוד האש מתחילה לכלות את מיצג הזיכרון. קרן "ואן פולס" קראה לציבור הרחב למסור כל מידע אשר עשוי להוביל לזיהוי הונדליסט למשטרת אורלנדו. 

תחילת האירוע ב-2:30:

פיגוע הירי הקטלני במועדון הלהט"ב הפופולרי "פולס" אירע בליל ה-12 ביוני 2016 וגרם למותם של 49 נשים ואנשים ופציעתם של 53 נוספים. הוא נחשב עד היום כמתקפה הקשה ביותר על קהילת הלהט"ב בארצות הברית. 

עומר סדיק מאטין, מוסלמי ממוצא אפגני יליד ניו יורק שעבד כמאבטח ונשא נשק ברישיון, נכנס למועדון בשעה 2 בלילה, בזמן שבמקום בילו כ-320 אנשים, והחל לירות לכל עבר. בליינים שנכחו במקום יצרו קשר עם קרוביהם וביקשו סיוע, ועמוד הפייסבוק הרשמי של המועדון פרסם פוסט המפציר במבלים "לברוח החוצה ולהמשיך לרוץ". המחבל נוטרל מספר שעות לאחר שפתח בירי. 

נשיא ארצות, ג'ו ביידן, הכריז לאחרונה על מועדון הלילה לשעבר כאתר הנצחה לאומי. ביידן, שכיהן כסגן נשיא ארה"ב ביום הפיגוע, חתם על החוק ימים ספורים לאחר ציון יום השנה החמישי לפיגוע, בטקס שהתקיים בבית הלבן בנוכחות. "מקום של קבלה ואושר הפך למקום של כאב ואובדן בלתי נתפס", הוא אמר לפני החתימה על החוק החדש וקיווה כי יהיה הנשיא האחרון החותם על מסמך כזה בעתיד. "לעולם לא נחלים לחלוטין, אבל נזכור".