פרלמנט האיחוד האירופי הצביע והכריז בסוף השבוע האחרון על יבשת אירופה כולה כ"אזור חופשי ללהט"בים", זאת בתגובה למדיניות האנטי להט"בית של הונגריה ופולין. ההצהרה קובעת בפשטות כי "להט"בים מכל חברי האיחוד האירופי צריכים להנות מהחופש לחיות ולהראות את הנטייה המינית והזהות המגדרית שלהם, מבלי לחשוש מאי סובלנות, אפליה או רדיפה". 

492 חברי פרלמנט הצביעו בעד ההחלטה, בעוד 141 הצביעו נגד. כל 27 הנציגים של מפלגת השלטון ההומופובית בפולין הצביעו נגד, זאת כשברקע 100 המחוזות במדינה שהכריזו על עצמן כ"נקיות מלהט"ב". 

האיחוד האירופי (צילום: jarrow153, Shutterstock)
האיחוד האירופי | צילום: jarrow153, Shutterstock

המהלך הפרוגרסיבי של האיחוד האירופי מגיע שנתיים אחרי שרשויות פולניות החלו להתחייב כי ייאבקו ב"אידיאולוגיה להט"בית", מה שהוביל לגל שנאה חריף במדינה כלפי חברי הקהילה הגאה. ג'סק סיריוס-וולסקי, חבר מפלגת השלטון השמרנית "משפט וצדק", הכחיש את קיומם של אותם אזורים "נטולי להט"ב" וטען כי הם מבוססים על שקרים של פעילי שמאל, זאת למרות אינספור עדויות על הנעשה במדינה. 

"הנרטיב השקרי הזה ממשיך לא משנה מה", אמר סיריוס-וולסקי בראיון לתחנת רדיו פולנית. "איש אינו מוטרד מהעובדה כי האזורים האלה מבוססים על פייק ניוז. האיחוד האירופי נלחם בדיסאינפורמציה, תוך כדי שהוא מתיר זאת במקביל". עוד הוא טען כי "הנרטיב השקרי" מחוזק על ידי חברי הפרלמנט האירופי מהאופוזיציה פולנית, וזה משמש את האיחוד כצורה של לוחמה פסיכולוגית נגד פולין. "המסר המבוסס על שקר שאושר על ידי הפולנים בפרלמנט האירופי, זה חלק ציני ומרכיב של לוחמה פסיכולוגית", אמר. "מלחמה לא מוכרזת משתוללת בפרלמנט האירופי". 

הפגנת להט"ב בורשה, פולין (צילום: Omar Marques, Getty Images)
6fcd5b5ad7274710VgnVCM100000700a10acRCRD | צילום: Omar Marques, Getty Images

גם זדיסלב קרסנודייבסקי, חבר מפלגת השלטון שהצביע נגד ההחלטה התבטא בעניין והודיע כי התנגד להחלטה משום שהיא מכילה מידע כוזב. הוא הדגיש כי להחלטה אין באמת אסמכתא חוקתית וכי היא לא תעניק זכויות נוספות לקהילה הגאה באירופה. "זה כמו החלטת פרלמנט רגילה, הצהרה פוליטית".

"המוחות של אליטת האיחוד האירופי נשלטים על ידי האידיאולוגיה הלהט"בית", אמר מיצ'סלב ריבה, פרופסור והיסטוריון מהאוניברסיטה הקתולית בלובלין שבפולין. "עבור איש השכל הישר, אזור חופשי ללהט"ב הוא אבסורד, הפרה בלתי נתפסת של סדר הטבע, חתירה אליו תוביל היישר לסיומה של הציוויליזציה". טוב אחי.