>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ליגת האלופות (צילום: istockphoto)
בהכשחה? | צילום: istockphoto
טענה רווחת בציבור היא שהומופובים רבים הם בעצם הומואים בהכחשה או בארון. כעת מחקר משותף של אוניברסיטאות מארצות הברית ומבריטניה קובע: ההומופוביה חזקה יותר בקרב אנשים שיש להם משיכה בלתי מודעת לבני אותו מין, אשר גדלו אצל הורים נוקשים שלימדו אותם שתשוקות כאלו הן אסורות.

את הפרק הראשון של המחקר, ראשון מסוגו בתחום, ביצעה קבוצה משותפת מהאוניברסיטאות האמריקניות רוצ'סטר וקליפורניה והאוניברסיטה הבריטית אסקס. המחקר המלא יפורסם בגיליון הקרוב של הירחון לפסיכולוגיה אישיותית וחברתית.

מזדהים כסטרייטים - ונמשכים לבני מינם

"אנשים המזדהים כסטרייטים, אך במבחנים פסיכולוגיים מגלים משיכה חזקה לבני אותו מין עשויים לחוש מאוימים על ידי הומואים ולסביות אחרים, כי הם מזכירים להם מגמות שהם מדחיקים בתוכם", אומרת ראש צוות המחקר, נטע וינשטיין מאוניברסיטת אסקס בהודעה מטעם צוות המחקר.

ריצ'ארד ריאן מאוניברסיטת רוצ'סטר מוסיף: "במקרים רבים, אנשים אלה נמצאים במאבק עם עצמם, ומוציאים את המאבק הפנימי הזה החוצה".

המחשב סקר את זמן התגובה של המשתתפים אל מול מילים ותמונות

על מנת לחקור את המשיכה המינית המפורשת והבלתי מפורשת של משתתפי המחקר, החוקרים מדדו חוסר עקביות בין הנטייה המינית עליה מצהירים המשתתפים לבין התגובה שלהם למשימה בתזמון של שבריר שנייה.

כך, למשל, בפני המשתתפים הוצגו 50 מילים ותמונות על מסך ומחשב, והתבקשו בתגובה ללחוץ מיידית: "אני" או "אחרים".

כך, למשל, הוצגו תמונות של זוגות הומואים ולסביות, זוגות סטרייטים, כמו גם המילים: "גיי", "סטרייט", "הומוסקסואל" ו"הטרוסקסואל". המחשב סקר את זמן התגובה המדויק של כל משתתף.

בנוסף, המשתתפים התבקשו לתאר את אופי הבית בו גדלו ואת רמת האקלים ההומופובי ששררו באותו בית. במשך כל המחקר, משתתפים מבתים של הורים פתוחים וליברלים יותר היו מחוברים יותר בתגובותיהם לנטייה המינית שלהם. לעומתם, אלה שהגיעו ממשפחות שמרניות ונוקשות, נראו מאוימים באופן המענה לשאלות.

>> הקהילה הגאה נגד צה"ל

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה