>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ולדימיר פוטין (צילום: Laurence Griffiths, GettyImages IL)
עוד אמירה הומופובית של פוטין | צילום: Laurence Griffiths, GettyImages IL
בניסיון להרגיע את דעת הקהל העולמית, הצהיר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הומואים יכולים להרגיש רצויים במשחקי החורף האולימפיים בסוצ'י, כל עוד "יעזבו את הילדים בשקט". בפגישה עם מתנדבים אולימפיים אמר פוטין כי הומואים המבקרים בסוצ'י 'יכולים להרגיש רגועים ונינוחים', ונשבע שלא תהיה שום אפליה במשחקים.

עם זאת הדגיש פוטין, כי על פי החוק האוסר על תעמולה הומוסקסואלית בקרב קטינים, הם לא יורשו להביע את דעתם בנושאי זכויות הומואים מול קטינים מתחת לגיל המותר בחוק.

פוטין ופוליטיקאים נוספים המצדדים בחוק איסור התעמולה ההומוסקסואלית שנחקק ביוני שנה שעברה, טוענים כי הוא מגן על זכויות הילדים, אבל מבקריו מאמינים כי החוק מפלה מיעוטים מיניים במדינה.

אין תמונה
מפגין רוסי נעצר בשבוע שעבר
דוגמא לכך התקבלה רק בסוף השבוע האחרון, כאשר אזרח רוסי נעצר כשהניף דגל גאווה במהלך מירוץ הלפיד האולימפי. פאבל לבדב, מהעיירה וורונז', הנמצאת 560 קילומטר מצפון לסוצ'י, הניף את דגל הגאווה כאשר הלפיד האולימפי עבר בעיר הולדתו. חבריו של לבדב העלו תמונות בהן הוא מניף את הדגל עד שנעצר על ידי אנשי הביטחון. הוא נאבק על הקרקע המושלגת והוחזק שם עד שהמשטרה הגיעה.

בשיחה עם סוכנות הידיעות AP, שהתקיימה כשלבדב עדיין נמצא בחקירה בתחנת המשטרה, הוא אמר: "אירוח המשחקים כאן נוגד את עקרונות היסוד של האולימפיאדה, שהן לטפח סובלנות."

בעקבות מחאה בינלאומית נגד הצעת החוק, החליטו שלטונות רוסיה להגביל את הזכות למחות במהלך משחקי סוצ'י, הגבלה שתהיה בתוקף בתאריכים 7-23 לפברואר. במקור חתם פוטין על צו האוסר על הפגנות באופן גורף, אך בהמשך הוחלט כי מחאות יתאפשרו באזורי מחאה מורשים.

הכנסייה: להוציא את ההומוסקסואליות מחוץ לחוק

במהלך שכפי הנראה נועד להעמיק את הקונפליקט עם המערב, דרשה בשבוע שעבר הכנסייה האורתודוקסית ברוסיה לקיים משאל עם על הוצאת יחסים הומוסקסואליים מחוץ לחוק.

דרישת הכנסייה מגיעה פחות מחודש לפני תחילת אולימפיאדת החורף בסוצ'י, בה צפויים מספר משתתפים ומבקרים לקיים הפגנות נגד החוק האוסר על קידום הומוסקסואליות.

דובר הכנסייה, שנתפס כקרוב לפוטין, אמר כי רוסיה לא צריכה להיות מוכתבת על ידי ערכים מערביים ליברליים, והפציר לקיים משאל עם על החזרת החוק הסובייטי שחוקק סטאלין שקובע כי הומוסקסואליות היא מעשה פלילי.

"אין ספק שהחברה צריכה לדון בנושא זה מכיוון שאנו חיים בדמוקרטיה", אמר וסוולוד צ'פלין, בראיון לאתר האינטרנט של תומכי הקרמלין איזבסטיה, "מסיבה זו, רוב העם שלנו ולא כוחות חיצוניים, הוא שצריך להחליט מה צריך להחשב כעבירה פלילית ומה לא.

אני משוכנע כי מגעים מיניים אלו צריכים להיות לחלוטין מחוץ לחיי החברה שלנו. אם אנחנו מצליחים לעשות את זה באמצעות לחץ מוסרי, מה טוב. אבל אם אנחנו צריכים לחזור ולקבל סיוע מהחוק, תנו לנו לשאול את האנשים אם הם מוכנים לזה"

הכומר צ'פלין האשים לאחרונה את ממשלות המערב בניתוק מערכים הנהוגים במקומות אחרים בעולם כשאמר: "התרבות המערבית עדיין לא מצליחה להבין שהמודל שלה לסדר חברתי משותף רק למיעוט של אנשים בעולם".

צ'פלין נתפס כדמות רבת עוצמה בתוך הכנסייה וקריאתו כבר נישאת בפיהם של חברי פרלמנט. הקרמלין עדיין לא הגיב לדרישתו.

"אם אתה מקיים משאל עם ברוסיה, 90 אחוזים מהמצביעים יהיו גם בעד עונש מוות והרעיון לירות בכל ההומוסקסואלים", אמר מארגן מצעד הגאווה אדוארד מורזין, "על ידי אפליה נגד מיעוטים הרשויות מנסות להסיט את תשומת הלב מבעיות אחרות".