>> לקבוצה של mako  גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
הראשון שקיבל כנס על הנפת שלט נגד הומופוביה. ניקולאי אלכסיב
כמעט חודשיים לאחר שעבר החוק ההומופובי שאוסר על יציאה מהארון בסנט פטרסבורג, מרשיעה מערכת המשפט בעיר השנייה בגודלה ברוסיה את האדם הראשון בעבירה של "תעמולה הומוסקסואלית".

בסוף השבוע הטיל בית המשפט בעיר קנס של 5,000 רובל (כ-630 שקל) על ניקולאי אלכסיב, לאחר שהניף שלט ובו כתוב: "הומוסקסואליות אינה סטייה".

>> לחתימה על העצומה הבינלאומית נגד החוק – לחצו כאן

בית המשפט הטיל על אכסיב את העונש המירבי

על פי "החוק לאיסור תעמולה של מעשי סדום, לסביוּת וטרנסג'נדריוּת", ניתן יהיה להטיל על מי שיצהיר על נטייתו המינית או זהותו המגדרית בפומבי קנס של עד 50 אלף רובל (כ-6,000 שקל). בית המשפט החליט שלא על אלכסיב את העונש המירבי.

הומואים סנט פטרסבורג (צילום: vladimir wrangler)
חברי הקהילה הגאה בסנט פטרסבורג בצעדת ה-1 במאי האחרונה | צילום: vladimir wrangler
אלכסיב, עיתונאי לשעבר, עורר דיון ציבורי בתקשורת הרוסית לאחר שנמנה על מקימי ארגון הלהט"ב GayRussia. הוא נעצר בהזדמנויות שונות בגין ניסיונותיו לארגן מצעדי גאווה והפגנות ללא אישור, ופעמים רבות הגיש תביעות משפטיות נגד הרשויות במוסקבה, שמסרבות פעם אחר פעם לאשר הפגנות כאלו.

לפני כחמישה ימים עצרה משטרת סנט פטרסבורג 17 פעילי זכויות להט"ב, לאחר שהניפו דגלי גאווה במצעד ה-1 במאי.

בינתיים באנגליה: ימחקו ההרשעות בהומוסקסואליות

לעומת ההומופוביה המדאיגה ברוסיה, ממשיך ראש ממשלת בריטניה, דיויד קמרון לתמוך בזכויות הלהט"ב. זאת לאחר שהמלכה אליזבת השנייה חתמה השבוע על התקנות להגנת החופש בבריטניה, אשר ימחקו את הרישום הפלילי לכ-16 אלף אזרחים שהורשעו בקיום יחסי מין הומוסקסואליים בממלכה המאוחדת. עם אישור החוק, מקיים  קמרון הבטחה נוספת שלו מלפני הבחירות.

התקנות החדשות קובעות כי כל אזרח שהורשע בהתאם לתקנה 12 בחוק נגד עבירות מין משנת 1956, שאסרו על "מעשי סדום בהסכמה" יוכל לפנות לשר הפנים, על מנת למחוק את הרישום הפלילי.

כמו כן, ניתן יהיה למחוק את הרישום הפלילי על הרשעה בהתאם לתקנה 13, שאסרו "התנהגות לא ראויה בפומבי" בין שני גברים וכן על הרשעה בהתאם לתקנה 61 בחוק נגד פגיעה בשלום הציבור, אשר אוסר על "תועבה בין גברים או בעלי חיים" – בתנאי שלא מדובר בניצול של בעלי חיים.

הרישום הפלילי יימחק רק אם ההרשעה היא בגין יחסי מין בין גברים שבוצעו בהסכמה ומעל גיל ההסכמה הנוכחי בבריטניה – 16 שנים.

>> רוסיה: נער הומו נחטף על ידי אביו ונכלא במוסד לגמילה מסמים

>> רוסיה: מתנערים מהודעת ה-G8 לשמירה על זכויות להט"ב

>> עשרות קראו לעבר שגריר רוסיה: "ישראל אומרת לא להומופוביה!"