>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שנה לרצח בברנוער (צילום: חדשות 2)
שלוש שנים לרצח בברנוער | צילום: חדשות 2
שלוש שנים אחרי פשע השנאה שזעזע את הקהילה הגאה בישראל, ואנחנו עדיין עדים לגילויי שנאה והומופוביה. השיפור שחל במעמדה של הקהילה הגאה, מטשטש את השנאה, הבורות וההומופוביה הקיימים עדיין ברחבי העולם ומסתיר מציאות אחרת וקשה עמה נאלצים הומואים, לסביות, בי וטרנסקסואלים רבים להתמודד.

אל מול החוקים הרבים שנחקקו ומצעדי הגאווה העליזים, מתרחשים מקרי אלימות והתעללות קשים ביותר כנגד חברי הקהילה הגאים, שנפגעים רק בשל היותם שונים. עם ציון יום השנה השלישי לרצח בברנוער בתל- אביב, ביקשנו להיזכר באותם הומואים, לסביות, בי וטרנס, ששילמו בחייהם רק בגלל נטייתם המינית השונה.

אין תמונה
ברנדון טינה- נרצח בלי סיבה
רצח ברנדון טינה:

הרצח הטרנסג'נדרי המפורסם ביותר תועד גם בסרט "בנים אינם בוכים" בכיכובה של הילארי סוונק. ברנדון טינה, צעיר טרנסג'נדר בן 21, נאנס באכזריות בשנת 1993 על ידי ג'ון לוטר ומרווין "טום" ניסן, לאחר שגילו כי הוא טרנסג'נדר. במהלך החקירה, שאל השריף צ'ארלס ב. לוקס שאלות חודרניות, ונראה היה כי הוא מתעניין בהיותו של טינה טרנסג'נדר יותר מאשר מעונין לחקור את האונס ולהגיע אל האמת. בסופו של דבר, לוטר ומרווין התנקמו בטינה על שהתלונן עליהם, וירו בו למוות.

העונש: על ניסן, שהיה שותף לרצח, נגזר מאסר עולם, בעוד על לוטר שביצע את הירי, נגזר עונש מוות. הערעור של השניים על העונש עדיין נמצא בבדיקה. 

אין תמונה
מתיו שפרד- הוכה באכזריות ונותר למות בשדה
רצח מת'יו שפרד:

ב-7 באוקטובר 1998 פגש מת'יו שפרד, פעיל זכויות אדם וזכויות להט"ב בן 21 מהעיירה קספר שבמדינת ויומינג בארה"ב, בראסל הנדרסון וארון מק'קיני. השניים התחזו להומואים, ולאחר שיחה עם שפרד, הציעו לו טרמפ לביתו. בדרך, הפשיטו את שפרד והכו אותו באכזריות בכל חלקי גופו, ולאחר מכן נטשו אותו במקום מבודד. רק לאחר 17 שעות גילה רוכב אופניים את שפרד במצב אנוש. מת'יו מת כעבור שבוע בבית חולים בקולורדו.את הלוויתו כמו גם את משפטם של הרוצחים, ביזו המטיף הנוצרי ההומופוב פרד פלפס ותומכיו, שנשאו שלטים הנושאים את הכיתובים: "מתיו שפרד נרקב בגיהינום" ו"אלוהים שונא מתרוממים".

העונש: הרוצחים נידונו לשני מאסרי עולם רצופים ללא אפשרות לחנינה, לאחר שהוריו של שפרד הסכימו לוותר על עונש המוות. לדברי הוריו, הם נתנו חיים לזכר אדם שלא יזכה לחיות יותר. בנוסף אמר, כי מוות הוא עונש קל מדי, וכך ייאלצו הרוצחים להתמודד עם תוצאות מעשיהם במשך כל יום בכלא.

הפיגוע באדמירל דנקן:

ב-30 באפריל 1999, נכנס מחבל ניאו-נאצי בשם דיוויד קופלנד לפאב הגייז הוותיק "אדמירל דנקן", שנמצא בלב רובע הגייז של הסוהו בלונדון. הוא פוצץ פצצת-מסמרים, שגרמה למותם של שלושה בני אדם ולפציעתם של 70. ההרוגים הם אנדריאה דייקס, סטרייטית בת 27 שהייתה בהריון בעת הרצח, יחד עם שניים מידידיה, ניק מור, בן 31 וג'ון לייט, בן 32 (ששימש השושבין בחתונתה של דייקס). בעלה של דייקס נפצע קשה בפיגוע.

אין תמונה
סאקיה גאן- נדקרה בחזה על ידי בריונים
רצח סאקיה גאן:

ב-11 במאי 2003 חזרה סאקיה גאן, לסבית בת 15 ממוצא אפריקני-אמריקני, מבילוי בגריניץ' וילג' שבמנהטן, ניו יורק. בעודה מחכה עם ידידותיה לאוטובוס, הגיעו שני גברים לתחנה והציעו לבנות הצעות מגונות. כאשר הבנות דחו את ההצעות כשהן מציינות שהן לסביות, החלו הגברים לתקוף את הבנות. גאן ניסתה להיאבק בגברים, אך אחד מהם דקר אותה בחזה. היא מתה מפצעיה מאוחר יותר בבית החולים.

העונש: על הרוצח, ריצ'ארד מק'קולו, נגזרו 20 שנות מאסר.

אין תמונה
מייקל קאוזר- הוכה ונדקר למוות
רצח מייקל קוזר:

אחד מפשעי השנאה הבולטים בבריטניה בשנים האחרונות הוא הרצח של מייקל קוזר, צעיר בן 18 מליברפול, שנרצח על רקע נטיותיו המיניות ב-25 ביולי 2008. קוזר חזר לפנות בוקר ממסיבה שהתקיימה בבית של אחד מידידיו. על פי העדויות שהוצגו בפני בית המשפט, שני נערים שעברו ברחוב, ג'יימס אוקונור וגאווין אולקר, חטפו את הטלפון הנייד של קוזר והחלו לחטט בו. כאשר מצאו שם תמונות פורנוגראפיות המציגות יחסי מין בין גברים, הם הכו אותו נמרצות, שרפו את שערות רגליו ודקרו אותו, תוך שהם אומרים לו: "חתיכת מתרומם", ואומרים אחד לשני: "הוא הומו קטן, מגיע לו".

העונש: אולקר הורשע בסיוע לרצח ואוקונור נדון למאסר עולם. ברחבי ליברפול התקיימו מספר פעולות להנצחת זכרו של מייקל קוזר. 

אין תמונה
לורנס קינג- נורה למוות על ידי חבר בכיתה
רצח לורנס קינג:

אחד מפשעי השנאה על רקע הומופובי הקשים ביותר בעשור האחרון, שאירע בשנת 2008 בעיר אוקסנרד שבמדינת קליפורניה. לורנס קינג היה הומו נשי ומוחצן בן 15, שנהג להגיע לבית הספר כשהוא לעתים מאופר או לבוש בבגדי נשים. קינג נהג להשיב לעמיתיו לספסל הלימודים, שהקניטו אותו על נטיותיו המיניות, באומרו: "אני יודע שאתה בעצם חושק בי", זה ברור שאתה נמשך אלי". אחד התלמידים, ברנדון מקינרי, בן 14, כעס מאוד לאחר שקינג הציע לו להיות בן זוגו לנשף של יום ולנטיין. הוא ניסה לגייס את חבריו כדי לתקוף את קינג, אך אף אחד מהם לא גילה עניין בכך. ב-12 בפברואר 2008, בסמוך לשעה 8:15, נכנס מקינרי לכיתה וירה שתי יריות שפגעו בראשו של קינג.

העונש:
משפטו של מקינרי עדיין מתנהל, והוא צפוי לעונש שבין 53 שנים למאסר עולם.

פיגוע הדקירה במצעד הגאווה בירושלים:

בשנת 2005, במצעד הגאווה הרביעי בתולדות ירושלים, התפרץ המחבל החרדי ישי שליסל לקהל הצועדים, ודקר שלושה בני אדם. "באותו רגע שזה קורה לי חשבתי שבסדר, יש איזו תקיפה ושמרביצים, אבל לא הבנתי את החומרה, לא הבנתי שאני נדקר", אמר אדם רוסו, אחד הפצועים מפיגוע הדקירה. "עברתי תקופה מאוד מאוד קשה, אבל גם מאוד קצרה. בתקופה הזאת לא דמיינתי את עצמי מתהלך בירושלים, הייתי במצב של טראומה מאוד גדולה".
העונש:
שליסל הורשע בניסיון לרצח ונדון לעשר שנות מאסר. מאז הדקירה ב-2005, ניסה שר הפנים אלי ישי, במספר הזדמנויות, להביא לשחרורו של שליסל, במסגרת ניסיונותיו להביא לחניה של מחבלים יהודים שרצחו ערבים.

ניר כץ (צילום: תומר ושחר צלמים)
ניר כץ. נרצח בפיגוע בבר נוער לפני שלוש שנים ביחד עם ליז טרובישי | צילום: תומר ושחר צלמים

>> מרכז חדש לקהילה הגאה על שם ניר כץ

>> אילה כץ: "חבקו את הילדים שלכם"