>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ג'ון פוליק (צילום: פייסבוק, אתר הניוזוויק)
לא הפסיק להיות הומו. ג'ון פוליק | צילום: פייסבוק, אתר הניוזוויק
בשנות ה-90' היה ג'ון פוליק "השגריר" של הארגונים הנוצריים שניסו לקדם "טיפולי המרה" – ניסיונותיהם השרלטניים והבלתי אתיים של פסיכולוגים וארגונים דתיים לשכנע הומואים, ביסקסואלים או מתלבטים, כי ניתן באמצעים טיפוליים ותרופתיים להפוך אותם לסטרייטים. השיא היה בכתבת שער בולטת במגזין ניוזוויק, שעשתה הדים ברחבי העולם, בה הופיע עם רעייתו, והציג עצמו כעדות חיה לכך שניתן "להפוך" לסטרייט. כעת הוא מבקש להתנצל ומודה: "סליחה שרימיתי אתכם – תמיד הייתי ונשארתי הומו".

מרבית המחקרים שנעשו בנושא הוכיחו כי "טיפולי המרה" הם בלתי יעילים, ובמעט המקרים שהוצגו כמקרי הצלחה, חזרו ה"מטופלים" להימשך אל בני מינם. לעומת זאת, כמעט לכל מי שעבר את התהליך נגרם נזק נפשי ולעתים אף פיזי בלתי הפיך.

על כן, ארגוני הפסיכולוגים והפסיכיאטרים המובילים בעולם, כמו גם ארגון הבריאות העולמי, מחשיבים אותם ללא אתיים ומזיקים.

"ראיתי אישית אינספור אנשים נפגעים פיזית ונפשית מ'הטיפולים'"

בשנת 1998 כיכב פוליק בקמפיין "האהבה ניצחה" של הארגון ההומופובי אקסודוס אינטרנשיונל, לצד רעייתו אן, והציג את עצמו בתור "הומו לשעבר". היה זה הקמפיין הראשון מסוג זה שקיבל שער במגזין עולמי נחשב, תחת הכותרת: "הומו לכל החיים?". מאוחר יותר עמד פוליק עצמו בראש ארגון אקסודוס אינטרנשיונל.

כיום, בגיל 50, הוא מחליט להתוודות ואומר כי מעולם לא הפסיק להיות הומו ולהימשך לגברים. בראיון למגזין הלהט"ב PQ מזהיר פוליק מפני הסכנות שב"טיפולי המרה", וקורא להומואים להימנע מהם.

"ראיתי אישית אינספור אנשים נפגעים פיזית ונפשית מ'הטיפולים'", אומר פוליק, שציין כי גם לו נעשה נזק נפשי. "היום מנסים הארגונים לטעון שהכל תחת פיקוח של פסיכולוגים מוסמכים. אבל גם מי שערכו את 'הטיפולים' ופגעו באנשים היו פסיכולוגים מוסמכים, שלדעתי צריך לשלול להם את הרישיון".

ניו יורק: הצעה לאיסור על "טיפולי המרה" – כמו בקליפורניה

במקביל, ייתכן כי בקרוב גם מדינת ניו יורק תאסור על "טיפולי המרה" בתחומה, בדומה לאיסור שנחקק בשנה האחרונה בקליפורניה. הסנאטורית הלסבית היהודייה דבורה גליק, יחד עם עמיתה למפלגה הדמוקרטית הסנאטור מייקל ג'יאנריס, הגישו ביום שישי האחרון הצעת חוק לאיסור כולל על "טיפולי המרה".

"בדומה למה שנעשה בקליפורניה, ובהתבסס על קביעת ארגון הפסיכולוגים האמריקני, ארגון הפסיכיאטרים האמריקני וארגון הבריאות העולמי, אנו קובעים כי כל ניסיון לשכנע אדם כי ניתן לשנות באמצעים טיפוליים או תרופתיים את נטייתו המינית הוא בלתי חוקי ומהווה עבירה פלילית", כך לשון הצעת החוק.

בין השאר נכתב בדברי ההסבר הצעה: "יותר מדי עדויות מראים על אנשים שנפלו קורבן לדיכאון עמוק, עד כדי התאבדות ואחרים שסובלים מנזקים פיזיים ונפשיים עד עצם היום הזה, לרבות עקרות ואין אונות".