האקטיביסטית והאמנית הרוסיה, יוליה צבטקובה, הכריזה כי היא פתחה בשביתת רעב עד שהמדינה "תתעורר על עצמה", תזרז את ההליך המשפטי נגדה ותאשר לה לעמוד למשפט באופן פומבי.

צבטקובה (27), עומדת בפני עונש מאסר של עד שש שנים תחת אישומי הפצה של פורנוגרפיה, אחרי שפרסמה ציורים של איברי מין נקביים ברשתות החברתיות. המשפט התחיל בתחילת אפריל אחרי חקירה שנמשכה שנתיים, במהלכה צבטקובה נקנסה על כך שהיא מפיצה פרופגנדה הומוסקסואלית. המשפט נגדה נערך בדלתיים סגורות, בלי כניסת הציבור או כלי תקשורת.

אן צבטקובה, אמה של האמנית, פרסמה ביום שבת האחרון בשמה פוסט בו הודיעה על שביתת הרעב, זאת בעקבות ה"התנהלות הפחדנית" של הממשל הרוסי בעניינה, כך לגבריה. צבטקובה אומרת כי תמשיך במחאה עד שהמדינה "תתאפס על עצמה" ותאשר את דרישתה להישפט בפומבי. "אני דורשת שאוכל להגן על עצמי באופן פומבי", כתבה, "מגיעים לי כל האמצעים המשפטיים האפשריים, כולל ייצוג של סניגור ציבורי".

יוליה צבטקובה (צילום: facebook)
יוליה צבטקובה | צילום: facebook

“התיק נשלח פעם אחר פעם להמשך חקירה", כתבה צבטקובה. "כל פעם דחפו לתיק עוד ועוד ראיות. בהתחלה הם לא הצליחו להגיע להסכמה בנוגע לאישומים. אחר כך הם לא הצליחו לבחור בית משפט. עכשיו הדיונים מתקיימים רק אחת לחודש. שנתיים של חקירה, שנתיים בהם חיי נגזלו. האם אני פוחדת? כן, אבל אין לי הרבה ברירה, הבריאות שלי בסכנה כבר הרבה זמן. תודות למדינה, לא נשאר לי דבר, רק הכבוד העצמי שלי, אז אני שמחה שאני עושה מה שהמצפון שלי אומר לי לעשות". 

עורכת הדין של צבטקובה, אירנה רוצקו, סיפרה לעיתונות המקומית כי הנאשמת וצוות ההגנה שלה ממשיכים לטעון לחפותה ומתכוונים להוכיח זאת לבית המשפט. ארגון אמנסטי טען כי מדובר בתיק אבסורדי שמתנהל בצורה "קפקאית", ועודד את הממשל הרוסי לבטל את "האישומים המגוחכים והלא מבוססים" כנגד צבטקובה. ארגון זכויות האדם המשיך וביקר את החלטת בית המשפט להתנהל בדלתיים סגורות תחת הטענה כי אם יתנהל הדיון באופן פומבי, "חומריי הפורנגרפיה יהיו חשופים  לציבור", והצהיר שהחלטה זו אבסורדית.

ב-2013 ולדימיר פוטין וממשלתו אסרו על "תעמולה הומוסקסואלית" תחת החוק האוסר על "קידום יחסי מין לא מסורתיים". לפי החוק, שיתוף מידע על נושאים להט"בים עלול לגרור אחריו עונש מאסר ממושך.