>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
לא רק מצעדים. הקהילה הגאה תרמה רבות לחברה
כי מסקרמנטו תצא תורה של גאווה: לאחר ויכוח סוער, הכריעה האסיפה הלאומית של קליפורניה ברוב של 49 תומכים לעומת 25 מתנגדים כי בתי הספר במדינה ילמדו על תרומתה של קהילת הלהט"ב לדמוקרטיה האמריקנית.

זאת במסגרת לימודי ההיסטוריה. כעת העיניים נשואות למושל ג'רי בראון, שיצטרך להחליט אם לחתום על ההצעה או להפעיל את זכות הווטו שלו.

סוכנות הידיעות אי.פי מדווחת כי על פי ההצעה, שיעורי ההיסטוריה בבתי הספר במדינה יכללו למידה על מאבקם של לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים לשוויון זכויות, כמו גם למאבקם של נכים ואוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

כמו כן, על פי ההחלטה שעברה באסיפה הכללית, אסור יהיה על מורים להכליל כל חומר לימודי העוסק בהומופוביה.

חבר האסיפה הלאומית טום אמיאנו מהמפלגה הדמוקרטית בסן פרנסיסקו אמר כי ההחלטה שהתקבלה היא קריטית, לאור תופעת הבריונות וההתנכלות לתלמידים הומואים. לעומת זאת, חברי אסיפה הרפובליקנים כינו את ההחלטה "כוונה לגדל ילדים על בסיס תורה חולה, המעודדת לקבל את ההומוסקסואליות".

יו"ר האסיפה הכללית, ג'ון פרז, ההומו המוצהר הראשון לעמוד בראש המועצה המחוקקת של המדינה, אמר כי ההחלטה דורשת מבתי הספר בקליפורניה להציג נקודת מבט מדויקת יותר ומגוונת יותר באשר להיסטוריה האמריקנית. "תוכנית הלימודים תציג מעתה את ההצלחות והתכלית של מאבק קהילת הלהט"ב והתרומה של הקהילה לדמוקרטיה", אמר.

>> לסביות שעשו היסטוריה: רשימה חלקית במיוחד

חבר אסיפה רפובליקני: "אני מרגיש פגוע, כנוצרי"

אין תמונה
האם יאשר את ההצעה? המושל ג'רי בראון
כעת נותר לראות האם המושל ג'רי בראון, המשתייך למפלגה הדמוקרטית, יסכים לחתום על ההצעה או שיפעיל את זכות הווטו שלו, כפי שעשה קודמו בתפקיד, ארנולד שוורצנגר מהמפלגה הרפובליקנית.

נציגי המפלגה הרפובליקנית, כצפוי, הגנו על ההומופוביה הנוצרית האופיינית למפלגתם. "אני מרגיש פגוע, כנוצרי, כיוון שההצעה מקדמת את האג'נדה ההומוסקסואלית בבתי הספר הציבוריים", אמר חבר האסיפה טום דונלי.

דונלי הוסיף: "אני חושב שצריך לומר כי עלינו להיות סובלניים. אבל ללמד את ילדינו שלהיות הומו זה בסדר, זה כבר דבר אחר".

התוכנית תיכנס לתוקף בשנת הלימודים 2014-2013

החוק בקליפורניה כבר דורש מבתי הספר במדינה ללמד על זכויות האישה וכן על תרומתם לאומה של המיעוטים האפרו-אמריקנים, המקסיקנים, האסייתים, האירופים וההודים, כמו גם על תרומתם של היזמים והעובדים.

כמו כן, בין הנושאים שיש ללמד בשיעורי ההיסטוריה בקליפורניה נמצאים שואת העם היהודי והרעב הגדול באירלנד במאה ה-19, המכונה "הרעב הגדול של תפוחי האדמה".

כעת, על תוכנית הלימודים להתעדכן תוך שנה וחצי, ולהיכנס לשיעורי ההיסטוריה כבר בשנת הלימודים 2014-2013

"הדבר יעודד יציאה מהארון וקבלה של החברים כלפי אלה היוצאים מהארון"

מתנגדי ההחלטה טוענים עוד כי הדבר יהווה מעמסה נוספת על תוכנית לימודים שכבר עמוסה מדי, לדבריהם. לדבריהם, הדבר יחשוף את התלמידים לנושא שחלק מההורים מתנגדים לו. "האבות המייסדים של האומה מתהפכים בקבריהם", אמר דונלי.

לעומת זאת, מחבר הצעת ההחלטה, הסנאטור מארק לנו מהמפלגה הדמוקרטית בסן פרנסיסקו, אמר כי הוא מקווה שבראון יחתום על ההצעה. כמו כן, הוא שלל את הטענות על "עידוד" הומוסקסואליות.

"אין דבר כזה", אמר לנו. "או שנולדים הומואים או שנולדים סטרייטים. מה שכן, זה בהחלט יכול לעודד יציאה מהארון, קבלה עצמית וכן קבלה ואהדה של החברים לכיתה כלפי נוער גאה שיוצא מהארון". בנוסף, ההצעה מסירה צנזורה מיותרת נוספת מספרי הלימוד.

"בשורה התחתונה, זה רק ייטיב עם התלמידים ועם החברה שהתלמידים ייחשפו למגוון רחב יותר של האוכלוסייה, לנושא זכויות אדם, לשוויון ולנקודת מבט דמוקרטית לכולם".

הומואים שתרמו לאמריקה ולאנושות: פרידריך פון שטיובן ואלן טיורינג

לפני ההצבעה באסיפה הכללית, היו"ר פרז הצביע על כמה מהתרומות של הלהט"בים לאמריקה ולאנושות, בהם פרידריך פון שטיובן, אחד מיועציו הצבאיים של ג'ורג' וושינגטון, שנאלץ להימלט מפרוסיה, לאחר שהתגלה כי הוא הומוסקסואל.

אין תמונה
תרם תרומה מכרעת לניצחון על הנאצים. אלן טיורינג
פון שטיובן נחשב לאחד מאבותיו של הצבא הקונטיננטלי, הפיקוד המאוחד של 13 המושבות האמריקניות שלחמו בבריטניה במהלך מלחמת העצמאות האמריקנית. הוא לימד את הצבא החדש תורות לחימה הכרחיות רבות.

פרז הזכיר גם את אלן טיורינג מבריטניה, מתמטיקאי ומדען הומו, שהיה הדמות המרכזית מאחורי פיצוח האניגמה, מכונת ההצפנה של גרמניה הנאצית, מה שתרם תרומה מכרעת לניצחונן של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. הוא גם חיבר את התוכנית הכתובה למחשב הראשון, ואם לא היה מתאבד, סביר להניח שהיה נחשב לממציא המחשב.

בשנת 1954 נאסר טיורינג, לאחר שהתגלה כי הוא נמצא במערכת יחסים עם בחור צעיר ממנצ'סטר, והוא אולץ לקבל אסטרוגן לדיכוי החשק המיני. טיורינג החליט למנוע את התהליך המשפיל, הזריק ציאניד לתפוח, ונגס בתפוח המורעל.

בגני סאקוויל שבגיי וילג' במנצ'סטר ישנו דגל גאווה ענקי וכן פסל של טיורינג יושב על ספסל אוחז בתפוח מורעל. את הפסל הציבו בגנים, הקרובים גם לפארק תעשיות המדע של מנצ'סטר, כסמל לזיקה של טיורינג למדע המדע לבין קורבן הומופוביה. על פי אחת השמועות, שמעולם לא אושרה, חברת אפל בחרה בתפוח הנגוס בתור סמלה בגלל סיפורו של טיורינג.

>> תל אביב: "ליבראלית ונהנתנית, בדרך להפוך לבירת גייז עולמית"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה