> חפשו את עצמכם בתמונות ממצעד הגאווה בפייסבוק של mako גאווה

הומופוביה ברוסיה (צילום: AFP, GettyImages IL)
עובר אורח מכה צעיר שמפגין בעד הקהילה הגאה במאי האחרון. מוסקבה | צילום: AFP, GettyImages IL
נראה שבקרמלין עושים הכל כדי להפוך את רוסיה למקום ההומופובי הדומיננטי ביותר: בית המשפט העליון של מוסקבה אישר בסוף השבוע את החלטת הממשלה המקומית של בירת הפדרציה הרוסית, האוסרת על קיום מצעדי גאווה או כל אירוע גאווה למאה השנים הבאות. ההחלטה תיבחן מחדש בשנת 2112.

>> לחתימה על העצומה הבינלאומית נגד ההומופוביה ברוסיה – לחצו כאן

פנייה אל בית הדין האירופי לזכויות אדם

"במידה ניכרת, הנשיא פוטין ממשיך כלל לא להתייחס לפרובוקציה ההומופובית שמובילה מפלגתו", האשים פעיל זכויות הלהט"ב, אנדריי בנקס. "למנוע בשנת 2012 אירועי גאווה, זה להחזיר את רוסיה לשנת 1912".

בנק הוסיף: "הפסיקה של בית המשפט מזכירה לכולנו כמה המושג 'גאווה' חשוב היום יותר מתמיד. זה חשוב כפי שהיה חשוב כאשר הוא נהגה לראשונה אחרי מהומות סטונוול, במצעד הגאווה הראשון.

"הקיץ הזה יהיה הקיץ של המאבק למען הגאווה ברוסיה. בכל העולם היינו מעטים שהביאו את הבשורה והאירו את עיני הרבים. ובקיץ הזה ניאבק כולנו: הומואים וסטרייטים, נגד השנאה והבורות".

>> עשרות קראו לעבר שגריר רוסיה: "ישראל אומרת לא להומופוביה!"

הצעד הבא שמתכננים פעילי זכויות הלהט"ב במוסקבה הוא להביא את הדיכוי כלפי הקהילה הגאה ברוסיה אל בית הדין האירופי לזכויות אדם, שרוסיה הצטרפה אליו לא מכבר.

שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, דחה את הטענות לגבי רמיסת זכויות אדם. "הפדרציה הרוסית פשוט דואגת להגן על זכויותיו של הרוב", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס. "לא הפרנו אף התחייבות בינלאומית".

>> רוסיה: נער הומו נחטף על ידי אביו ונכלא במוסד לגמילה מסמים

לפני כחודשיים הודיעה רוסיה כי היא מתנערת מהודעת שרי החוץ של ה-G8, ארגון שמונה המדינות המתועשות בעולם, הקורא לשמור על זכויות להט"ב. סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, סירב לחתום על ההצהרה המשותפת, ואמר: "תחת אמתלה של הגנה על מה שנקרא 'מיעוטים מיניים', בפועל ישנה תעמולה אגרסיבית וכפייה של התנהגות וערכים מסוימים, שעשויים להעליב את רוב האוכלוסייה".

אחד משיאי המאבק בהומופוביה ברוסיה צפוי להיות בעוד כחודשיים, בהופעתה הצפויה של הזמרת מדונה בסנט פטרסבורג. כוכבת העל הודיעה כי תדבר למען קהילת הלהט"ב במהלך הופעתה. ויטלי מילונוב, יוזם החוק ההומופובי, האוסרת על יציאה מהארון בעיר, כבר הודיע כי יגיע להופעה וידאג כי המשטרה תעצור את מדונה, אם תתריס נגד החוק.

אוהבים את פוטין - אבל יותר זכויות גייז

ובעוד המצב ברוסיה מחריף, צילם כוכב הרשת עידן מטלון סרטון בהשתתפות עשרות מחברי הקהילה הגאה, ובו הוא קורא לפוטין לתמוך בזכויות הקהילה הגאה. "אנחנו אוהבים אותך", נראים המשתתפים בסרטון כותבים על גבי נייר, "אבל אוהבים את זכויות הגייז יותר".

צפו בסרטון: 

>> הומואים ברוסיה: "אנחנו פוחדים – אבל לא נחזור לארון"

>> מוסקבה: יותר מ-40 פעילי זכויות להט"ב נעצרו במהלך הפגנה

>> מצב חירום ברוסיה: "אנחנו בסכנת חיים, זקוקים לעזרה דחופה"