>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

המדען הבריטי אלן טיורינג יזכה בקרוב לכבוד מיוחד, 58 שנים לאחר שהתאבד: רשות הדואר המלכותית של הממלכה המאוחדת תוציא בקרוב בול לזכרו של טיורינג, במסגרת סדרת בולים חדשה, "עשרה בריטים דגולים".

מנצ'סטר אירועי גאווה (צילום: דני זאק)
פסלו של אלן טיורינג אוחז בתפוח המורעל בגני סאקוויל, הגיי וילג' במנצ'סטר | צילום: דני זאק

בגלל הגאווה: נגס בתפוח המורעל

טיורינג, מתמטיקאי ומדען הומו, היה הדמות המרכזית מאחורי פיצוח האניגמה, מכונת ההצפנה של גרמניה הנאצית, מה שתרם תרומה מכרעת לניצחונן של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. הוא גם חיבר את התוכנית הכתובה למחשב הראשון, ואם לא היה מתאבד, סביר להניח שהיה נחשב לממציא המחשב.

בשנת 1954 נאסר טיורינג, לאחר שהתגלה כי הוא נמצא במערכת יחסים עם בחור צעיר ממנצ'סטר, והוא אולץ לקבל אסטרוגן לדיכוי החשק המיני. טיורינג החליט למנוע את התהליך המשפיל, הזריק ציאניד לתפוח, ונגס בתפוח המורעל.

קמפיין: לחון את טיורינג ולהתנצל רשמית

בגני סאקוויל שבגיי וילג' במנצ'סטר ישנו דגל גאווה ענקי וכן פסל של טיורינג יושב על ספסל אוחז בתפוח מורעל. את הפסל הציבו בגנים, הקרובים גם לפארק תעשיות המדע של מנצ'סטר, כסמל לזיקה של טיורינג למדע המדע לבין קורבן הומופוביה. על פי אחת השמועות, שמעולם לא אושרה, חברת אפל בחרה בתפוח הנגוס בתור סמלה בגלל סיפורו של טיורינג.

בשנת 2009 נפתח בבריטניה קמפיין שדרש מראש הממשלה דאז, גורדון בראון, להביע התנצלות רשמית על מה שנעשה לאלן טיורינג. מאחורי הקמפיין עמדו: פרופ' ריצ'רד דוקינס, מדען הנחשב למטיף למען אתאיזם ונגד מה שהוא מכנה "הרעלת האוכלוסייה על ידי דתות"; השחקן והמחזאי היהודי סטיבן פריי; פעיל זכויות הלהט"ב פיטר טאטצ'ל; ואתר האינטרנט הלהט"ב PinkNews.co.uk.

בחודש שעבר פורסמה ברשת עצומה, הקוראת לממשלה ולמלכה אליזבת השנייה לחתום על חנינה רשמית לטיורינג, על מנת להביא לצדק היסטורי.

>> תל אביב: העיר הכי גיי פרנדלית בעולם?

>> תל אביב: "ליבראלית ונהנתנית, בדרך להפוך לבירת גייז עולמית"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה