מעריצי מארוול ושוחרי קולנוע ברחבי העולם מחכים לסרט אחד שעתיד לראות אור בישראל בשבוע הבא: "דוקטור סטריינג' וממדי הטירוף". לכאורה מדובר בהמשך לסרט הראשון, שסיפר על גיבור העל הקסום שגילם בנדיקט קמברבאץ' ב-2016, אבל בפועל מדובר בעוד חלק מהיקום הקולנועי הענף של מארוול, שממשיך את "ספיידרמן: אין דרך הביתה" (הלהיט הגדול של השנה שעברה) והמיני-סדרה "וונדה-וויז'ן" (אחד האירועים הטלוויזיוניים הגדולים של 2021). 

אבל לא כולם יזכו לראות את הסרט החדש בקולנוע, זאת משום שכעת נודע כי הוא נאסר להפצה בערב הסעודית, זאת משום שמופיעה בו דמות לסבית - אמריקה צ'אבס, גיבורת על לטינית ולסבית, שראתה אור לראשונה בקומיקס בשנת 2011. את צ'אבז מגלמת בסרט השחקנית סוצ'י גומז, בתפקיד הגדול הראשון שלה מאז שהופיעה ב"מועדון הבייביסיטריות" של נטפליקס. 

מתוך "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" (צילום: באדיבות Forum Film, יחסי ציבור)
מתוך "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" | צילום: באדיבות Forum Film, יחסי ציבור

הנוכחות של צ'אבס היא עניין גדול בערב הסעודית, שם נאסר בכל תוקף להציג סרטים עם איזשהו ייצוג גאה כזה או אחר. המגזין The Hollywood Reporter, שם פורסמה הפרשה לראשונה, דיווח כי ייתכן וגם כווית וקטאר עומדות להודיע כי הן אוסרות על הקרנת הסרט. בנוסף, נודע אתמול כי "דוקטור סטריינג' וממדי הטירוף" לא יוקרן גם במצרים, כפי שדווח בעמוד IMAX Egypt.

זו אינה הפעם הראשונה בה סרט של מארוול נאסר להקרנה בערב הסעודית מסיבה דומה. גם "הנצחיים", בו הופיע לראשונה גיבור על גאה במארוול, נאסר להקרנה במדינה. מארוול נתבקשה אז לצנזר את הסרט, אך לאחר שסירבה גם קטאר, כווית, עומאן ובחריין אסרו על הקרנתו. אותו המקרה חזר על עצמו גם בסרט "סיפור הפרברים", שנאסר להקרנה בחלק ממדינות המפרץ משום שהציג דמות של גבר טרנסג'נדר. 

הידיעה עוררה תגובות רבות באינטרנט – ובעיקר בטוויטר. "(הסרט הזה) לא מגיע להם", כתב אחד. אחר כתב ש"בטח גם בפלורידה יאסרו אותו", בהתייחסות להצעת החוק הבעייתית שעברה במדינה ומגבילה את הדרכים בהן אפשר ללמד ילדים ונוער על סוגיות של זהות מינית ומגדרית. מגיב שלישי ראה שישנה אירוניה מסוימת באיסור המצרי על הקרנת הסרט בגלל דמות לסבית אחת: "דוקטור סטריינג' נאסר במצרים, בזמן שהעונה החמישית של 'אליטה' נמצאת במקום השני בדירוג של נטפליקס במצרים?".