כלי אינטרנטי חדש הושק במטרה לשים קץ לטיפולי המרה. All Out, ארגון בינלאומי לזכויות להטב"ק משיק בימים אלה את Gay Cure Watch. האתר פונה לגולשים מרחבי העולם ומאפשר להם לדווח על מוסדות ומטפלים שמספקים טיפולי המרה לנטיות מיניות, במטרה להפסיק את פעולתם ולסגור אותם. "אף אחד לא צריך לשמוע שהאהבה שלו היא מחלה", אומר ליאנדרו רמוס, המנהל בפועל של ארגון All Out, ומרמז לאחד השמות המקובלים לטיפולי ההמרה, שבחוגים שמרניים נקראים גם טיפולי הבראה או תיקון.

המונח 'טיפולי המרה' הוא כינוי לתחום רחב של טיפולים פיזיים ונפשיים – פסיכותרפיה, קבוצות תמיכה, היפנוזה ואף טיפולים אלימים בנזע חשמלי. המטרה היא אחת: לשנות את ההעדפות המיניות העיקריות של הפונים לטיפול. מדינות שונות העניקו מעמד שונה לטיפולים כאלו, ובאזורים בקנדה ובארצות הברית הם אף הוצאו מחוץ לחוק.

מאבק בטיפולי המרה (צילום: gaycurewatch.com)
"קורה בסביבתכם? ספרו לנו" | צילום: gaycurewatch.com

טיפולי המרה בישראל

בישראל פעילים מספר גורמים שמציעים טיפולי המרה, ופעילים בעיקר בתוך מסגרות דתיות מסורתיות, וזאת למרות שארגון הפסיכולוגים בישראל פרסם כבר ב-2011 נייר עמדה, ובו אזהרה מפורשת מפני פנייה לטיפול נפשי אצל גורמים שאינם מוסמכים לכך. בין הגורמים המציעים טיפולי המרה, ארגון "עצת נפש" (ששיטות העבודה שלו נחשפו בכתבה לפני כחצי שנה) וכן שלוחה מקומית של People Can Change, ארגון אמריקאי שמקיים את סדנאות "הגבר שבי", בהן מציעים לגברים הומוסקסואליים או ביסקסואליים "אלטרנטיבה בת קיימא לחיים הומוסקסואליים פעילים".

במקום זאת, מציע הארגון, שאמנם מצהיר על עצמו כעל ארגון ללא מטרות רווח אך גובה דמי הרשמה של כ-400 שקלים לסדנה, תפיסה פוזיטיבית יותר של הטיפולים. המסגרת בארגון לא מוצגת כשוללת ומכחידה, אלא כמתקנת. כך לפי אחת העדויות המפורסמות באתר הארגון (כולן בשמות חלקיים או בדויים): "כאשר הגבר מפסיק לתפוס את עצמו כזר בעולם הגברים ומתחיל לתפוס את עצמו כחלק ממנו ושווה-ערך לגברים אחרים, הוא מפסיק להשתוקק אליהם מינית. ובמקום ההשתוקקות המינית, הוא חווה אהבה עמוקה כלפי גברים אחרים מתוך הזדהות ואחווה". אל חשש, במקביל מצהירים ב-People Can Change  שזו אינה מסגרת קרוּזינג, ומסבירים שוב ושוב שכל כוונתם היא להוציא ממך את "הגבר האמיתי שבך".

לדיווח ל-Gay Cure Watch על גופים ומטפלים שמציעים טיפולי המרה, לחצו כאן.