>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שתי כלות רבות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יותר לסביות מהומואים מסיימות את הנישואים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה מאבקם של הומואים ולסביות למען שוויון בנישואים, כשיותר ויותר מדינות מאפשרות נישואים גאים, אך האם כדאי בכלל לצאת למאבק? על פי נתוני המשרד הלאומי לסטטיסטיקה של בריטניה, מספר הזוגות מאותו המין המפרק את הנישואים האזרחיים זינק ב -20 אחוזים.

עוד עולה מהנותנים, כי בשנה שעברה נוצרו בבריטניה 7037 שותפויות אזרחיות חדשות, עליה של 3.6 אחוזים מהשנה הקודמת. העלייה באה בתקופה שבה הדיון על הענקת מעמד חוקי לנישואים בין בני אותו מין היה בשיאו.

בסך הכל מראים הנתונים כי מאז שהאפשרות לשותפות אזרחית הוצגה בבריטניה בשנת 2005, סך של 60,454 זוגות הומואים ולסביות בחרו בצורה זו כדי למסד את אהבתם. שנת השיא לשותפויות אזרחיות הייתה 2006, בה נרשמו 9,648 זוגות בנישואים אזרחיים. מספר הפירוקים של שותפויות אלו עלה מ- 663 בשנת 2011 ל-794 בשנה שעברה - גידול של חמישית. כאשר שישה מתוך 10 זוגות הם זוגות של נשים.

"זוגות גאים מתמודדים עם אותן בעיות כמו זוגות סטרייטים"

הנתונים הללו, המגיעים בדיוק שבע שנים לאחר תחילת ביצוע איחוד אזרחי לבני זוג מאותו המין בבריטניה בשנת 2005, מצביעים על תופעת "The seven-year itch" בפעם הראשונה אצל זוגות מאותו המין. The seven-year itch הוא מונח פסיכולוגי שמצביע על ירידה באושר סביב מערכת היחסים לאחר שבע שנים של נישואים.

עוד מראים נתוני המשרד הלאומי לסטטיסטיקה כי זוגות לסביות נמצאים בסבירות גבוהה יותר במידה ניכרת לפרק שותפויות אזרחיות, מאשר גברים הומוסקסואלים.

עורכי דין לענייני משפחה מציינים כי דפוסים אלו משקפים את הנתונים הידועים בקרב זוגות הטרוסקסואלים, שם נישואים מתפרקים בדרך כלל אחרי ארבע עד שמונה שנות נישואים, עם נטייה של נשים להגיש יותר תביעת גירושין מאשר גברים.

ויקי מקליין, עורכת דין לענייני משפחה הסבירה לטלגרף הבריטי, כי הסבירות שזוגות חד מיניים יחוו את התופעה אינה צריכה להפתיע אותנו, בהתחשב בכך שהבעיות איתן מתמודדים זוגות אלה הן אותן בעיות איתן מתמודדים זוגות נשואים.

"למדנו כי הסיכוי הגבוה ביותר של בעל ואשה להפרד הוא כאשר הם נשואים בין ארבע לשמונה שנים. הנתונים האלו פשוט מראים שהתבנית הזו נכונה גם לזוגות חד מיניים. עוד למדנו כי נשים מוכנות יותר מגברים לעשות את הצעד ולסיים מערכת יחסים כושלת, בדיוק כפי שקורה בנישואים הטרוסקסואליים.

"בדרך כלל לאחר כמה שנים בתוך מערכת היחסים מתחילים זוגות לחשוב על פרידה לאחר שהם מגלים כי הדברים לא עובדים בדיוק כפי שהם תכננו. הסטטיסטיקה מראה כי 10 השנים הראשונות הן הפגיעות ביותר בנישואים, ונראה שנתון זה נכון גם לגבי נישואים אזרחיים של זוגות חד מיניים".

>> נישואים גאים: בקרוב בישראל?