>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
קלמאן מריק
שיא חדש בפשעי השנאה ההומופוביים מצד הימין הקיצוני בצרפת: פעיל זכויות להט"ב בין 18 נמצא במצב של מוות מוחי בתחנת המטרו סן לזאר בפריז. זאת לאחר שהותקף באכזריות על ידי שלושה ניאו נאצים גלוחי ראש, שני גברים ואישה, המשתייכים לארגון "המהפכה הלאומנית הצעירה".

כלי התקשורת בצרפת מדווחים כי הקורבן הוא קלמאן מריק, סטודנט בן 18 בסיאנס פו – המכון למדעי המדינה בפריז.

הרוצחים לבשו חולצות ובהן הלוגו של מפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית, שייסד הפוליטיקאי האנטישמי ז'אן-מארי לה פן. בתו, מארין לה-פן, המשמשת נשיאת המפלגה, התנערה מהמעשה, הדגישה כי למפלגתה אין קשר לארגון הניאו-נאצי וגינתה את הרצח.

"מדובר ברצח מבחיל ונתעב", אמרה בראיון לרדיו RTL. כאשר נשאלה על כך שהרוצחים לבשו חולצות עם סמל מפלגתה, התרעמה לה פן, ואמרה: "הפניית אצבע מאשימה שכזאת היא שערורייה. אני רוצה לדעת מי עד לכך שהם שייכים למפלגה שלנו. אין לכם כל הוכחה לכך".

רה"מ איירו: "יש לגנות את הסתה לאלימות וההסתה לשנאה"

באחרונה קיימה ממשלת צרפת מספר ישיבות במטרה לדון בגל האלימות ההומופובי שפרץ בצרפת מאז אישור חוק השוויון בנישואים. בין השאר, מציע שר הפנים, מנואל ואלס, להוציא אל מחוץ לחוק מספר תנועות ימין קיצוני בשל מה שכינה "הסתה והמרדה חוזרת ונשנית נגד המשטר הדמוקרטי".

גם ראש ממשלת צרפת, ז'אן-מארק איירו, גינה את האלימות וההסתה. "יש למחאה זכות להתקיים, אנחנו רפובליקה", אמר איירו. "אבל יש לגנות את הסתה לאלימות וההסתה לשנאה".

לפני כחודשיים הותקף זוג הומואים אשר הלך יד ביד ברובע ה-12 בפריז. אחד מבני הזוג, וילפרד דה ברואה, העלה לפייסבוק תמונה שלו פצוע, ותיאר את התקיפה.

"אני מצטער שאני מראה לכם את זה", כתב דה ברואה. "אלה הם פני ההומופוביה. בלילה האחרון אוליבייה ואני הוכינו באכזריות ברובע ה-19 של פריז, רק מפני שהלכנו יד ביד. התעוררתי באמבולנס מכוסה בדם, כאשר חסרה לי שן והעצמות סביב העין שבורות. אני בבית עכשיו, מאוד עצוב".